Pořídit si vlastní nemovitost stojí majlant. Většina politických stran před volbami do Sněmovny slibuje, že se zasadí o dostupnější bydlení pro všechny. Jaký má kdo recept?
Partaje napříč politickým spektrem slibují, že s drahým bydlením zatočí. Podle koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) je cestou ke zvýšení nabídky na trhu s bydlením spolupráce veřejného a soukromého sektoru a kvalitnější legislativa.
„Výstavbu je nutné v prvé řadě odblokovat, urychlit a zbavit byrokracie. Proto výrazně reformujeme stavební zákon, abychom neohrozili výstavbu a zlepšili co nejrychleji dostupnost všech forem bydlení. Prosadíme díky tomu výrazně jednodušší povolování staveb a podpoříme výstavbu až 40 tisíc nových bytových jednotek ročně,“ slibuje Spolu ve svém programu.
Koalice pod vedením Petra Fialy by chtěla také změnit pravidla pro hypotéky, například snížit povinnou spoluúčast. U výstavby či rekonstrukce bytů by se měla podle koalice Spolu snížit DPH z 15 na 10 procent.
Do výstavby by koalice Spolu chtěla více zapojit obce. „Pokročíme v revitalizaci zbytného majetku státu, krajů, měst a obcí. Uvolníme pozemky v držení státu a převedeme je obcím. Posílíme roli samospráv v územním plánování a podpoře bydlení,“ slibuje ODS a spol.
Chaos v penězích pro Moravu. Dostálová nejdřív sjela Fialu, pak svedla vinu na úředníky
Kvůli peněžním darům pro obce na jižní Moravě postižené tornádem se rozhořel ostrý politický spor. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž stanovilo, že lidem, kterým pomohou dobročinné sbírky, se budou krátit dotace poskytnuté státem. Opozice proto ministryni Kláru Dostálovou (za ANO) obvinila ze znárodnění peněz. Šéfka resortu nejprve kritizovala opozici, že síří lží. Poté chybu uznala a svedla ji na úředníky.
To, že je pro spoustu lidí bydlení nedostupné, si uvědomují i Piráti a STAN. „Ve městech dostupnost snižují investiční nákupy, krátkodobé pronájmy typu Airbnb i studentské pronájmy. V mnoha menších obcích je bytů nedostatek i bez těchto vlivů,“ uvádějí v programu.
Piráti a Starostové slibují, že pokud budou u vlády, zajistí funkční a dostupnou síť sociálních bytů a služeb v bydlení. „Prosadíme přijetí zákona o podpoře v bydlení, jehož první návrh máme připravený. Zákon nabídne obcím soubor volitelných nástrojů, které umožní systematicky řešit situaci obyvatel v souladu s jejich konkrétními potřebami,“ uvádí Piráti a STAN.
Bydlení má ve svém volebním desateru i ČSSD, a to pod heslem „vlastní bydlení nesmí být nedosažitelný sen“.
Sociální demokraté chtějí prosadit zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech. Slibují si od toho, že by díky tomu nové byty mohly zlevnit až o 30 procent. ČSSD by také chtěla regulovat služby typu Airbnb.
Nápad ČSSD pokutovat za prázdné byty pod palbou kritiky
„Po vzoru západní Evropy stanovíme jasná daňová pravidla pro krátkodobé turistické pronájmy tak, aby majitelé byli motivováni k dlouhodobým pronájmům. Po covidové krizi se musí do měst vrátit opravdový, sousedský život,“ uvádí sociální demokraté v programu.
KOMENTÁŘ: Kolik bytů máš, tolikrát tě zdaníme. Piráti a ČSSD brojí proti střední třídě
Když Václav Klaus nedávno zmínil, že Piráti jsou novodobí komunisté, mnoho lidí nad jeho výrokem zvedalo obočí. Jenže z temných vod Pirátského fóra se opět vynořila myšlenka na brutální zdanění nemovitostí. Krátce nato svůj program do voleb zveřejnili sociální demokraté. Výsledkem je frontální útok na střední třídu.
„Je otázkou, zda se již nejedná o útok na samou podstatu soukromého vlastnictví. Je smutné, že sociální demokracie oživuje stíny 50. let. Protože v principu je jedno, zda člověk vlastní více pytlů mouky, než je běžné, nebo více bytů. Je to jeho či její majetek a měl/a by s ním moci nakládat dle svého uvážení. Neporušuje-li zákon, ovšem,“ podotkl Kovanda.
Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová kritiku odmítá. Návrh podle ní nemíří proti běžným občanům, kteří zdědí byt nebo pořídí bydlení pro své děti. „Týká se až čtvrtých bytů a cílem je omezit skupování bytů spekulanty. Byty mají být na bydlení. Každá daň je zásahem do soukromého vlastnictví,“ napsala CNN Prima NEWS Maláčová.
Levnější bydlení slibuje i KSČM, a to prostřednictvím státního programu na výstavby státního, obecního a družstevního bydlení. Podle komunistů je reálné stavět až 40 tisíc bytů ročně, z toho nejméně pět tisíc družstevních bytů s účastí měst. Což v interpretaci KSČM znamená, že město poskytne pozemek a získá za něj byty.
KSČM by také prosazovala snížení nájemného zejména v obecních bytech s cílem vyvolat tlak na odstranění přemrštěných cen. Další recept je podle komunistů zdanění kšeftování s byty. „Zavedeme výrazně progresivní daň ze druhé a dalších nemovitostí kolaudovaných k trvalému bydlení (nikoli k vlastnímu bydlení majitele, ale k dalšímu pronájmu za účelem zisku) a z nevyužívaných stavebních pozemků,“ stojí v programu.
K možnosti výstavby by se KSČM chtěla dostat i vyvlastněním nevyužívaných a dlouhodobě chátrajících budov ve prospěch obcí.