Připravte se na vyšší daně (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vyhlídky pro státní kasu nejsou úplně nejlepší. Národní rozpočtová rada varovala, že budoucí vládu čeká konsolidace veřejných financí, kterou si vyžádá zvyšování daní. Piráti a STAN o takovém vývoji otevřeně mluví. Jak by daně zvýšily další strany, kdyby se po volbách dostaly do Strakovy akademie?
To, že se daně budou muset po volbách zvýšit, připouštějí jak Piráti a hnutí STAN, tak ČSSD i vládní ANO. Šéf Pirátů Ivan Bartoš si dokáže představit vyšší zdanění těžby nerostných surovin, zdanění komerčních nemovitostí či zavedení digitální daně.
„Otevřeme debatu o digitální dani. Navrhneme tři až pět procent, což je naprosto v pohodě. Firmy, které podnikají v digitální oblasti, by měly danit na území země, kde je ten byznys, a ne v nějakém daňovém ráji,“ řekl Bartoš v rozhovoru pro E15.
Bouři na sociálních sítích způsobil návrh člena Pirátů a místního předsednictva strany na Tachovsku Aleše Jakla. Ten přišel s tím, že by se měla zavést procentní daň z nemovitosti, která by se vypočítávala z aktuální hodnoty bytu nebo domu. To by pro jejich majitele mohlo znamenat až několik desítek tisíc korun ročně.
Podle lídra Pirátů Bartoše se však nejedná o oficiální stanovisko ani program strany. „Primárně se chceme soustředit na posílení ekonomického růstu, provozní úspory, lepší výběr daní a zapojení více lidí do trhu práce. Každopádně pokud to nebude stačit, jsme připraveni řešit i příjmovou stranu rozpočtu,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).
ČSSD oprašuje progresivní zdanění
Zvyšování daní by po říjnových volbách prosazovali i sociální demokraté. „Byl by prostor zavést progresivní zdanění, například druhou vyšší sazbu ve výši 28 procent nad určitý limit příjmů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Na progresivní zdanění dlouhodobě tlačí i komunisté.
ČSSD dlouhodobě lobbuje i za bankovní daň. „Vždy jsme prosazovali sektorové daně. I majetkové daně jsou obecně velice nízké,“ zdůraznil Votava. ČSSD by naopak snížila daňovou sazbu pro malé a střední firmy na 14 procent. Podle Votavy bude potřeba zalepit díru, kterou v rozpočtu udělalo zrušení superhrubé mzdy. „ANO s ODS nám nadrobily se zrušením superhrubé mzdy sekyru přes 100 miliard,“ zlobí se Votava.
I vládní hnutí ANO připouští, že státní kasa bude potřebovat „dopumpovat“. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rozhovoru pro E15 prohlásila, že po říjnových volbách bude potřeba debatovat o daňovém mixu. „Někde budeme muset ubrat, jinde přidat. To je bez diskuse,“ konstatovala.
Zvýšení daní ekonomiku neoživí, varuje ODS
Proti zvyšování daní se naopak staví koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) i hnutí SPD. Zástupci koalice Spolu mluví spíš o tom, že by bylo potřeba seškrtat výdaje státu, navrhují propustit 13 procent státních zaměstnanců nebo zrušit slevy na jízdném, které zavedla Babišova vláda.
„Zvýšení daní za nás není ve hře. Naším plánem je měnit daně jen jednou za volební období, aby byly předvídatelné, aby byly směrem ke zjednodušení daňového systému, a ne ke zvýšení daňové zátěže. Budeme hledat cesty k nakopnutí ekonomiky, aby lidé prosperovali. Budeme hledat úspory na straně státu – budeme zvažovat investice a nebudeme zvyšovat výdaje,“ popsala pro CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Zvyšovat daně je podle něj chybná strategie. „Pokud budeme zvyšovat daně v nadcházejících měsících, zabijeme tím ekonomické oživení, které potřebujeme po covidové krizi. Nejsem přesvědčený, že zvednutí daní by vedlo ke snížení schodku. Navíc daně v České republice nejsou vůbec nízké,“ zdůraznil.
SPD by stáhla vojáky z Afghánistánu
Také Skopeček vidí jedinou cestu ve snižování výdajů a v nastartování ekonomického růstu. „Úspory se dají dělat v provozních výdajích. Musí se proškrtat agenda státu a udělat revize nejrůznějších dotací na národní úrovni. V dlouhodobém horizontu nikdo neudělá konsolidaci veřejných financí bez penzijní reformy a zdravotního systému v souvislosti se stárnutím populace,“ řekl.
Podobně mluví i šéf SPD Tomio Okamura. Úspory by ale hledal trochu jinde. „Veřejné finance je potřeba konsolidovat tím, že škrtneme zbytné výdaje – je potřeba odložit předražené nákupy zahraniční bojové techniky, ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými, stáhnout vojáky z Afghánistánu a zrušit inkluzi, omezit platby solárním baronům. Úsporu by přineslo i sloučení některých zdravotních pojišťoven,“ napsal pro CNN Prima NEWS.
I ekonomičtí odborníci, které CNN Prima NEWS oslovila, se shodují, že s daněmi bude potřeba něco dělat. Nápady zatížit daněmi zejména nemovitý majetek úplně neodsuzují. Celý článek si můžete přečíst zde.