Vysoké ceny energií drtí domácnosti, firmy i velké podniky
Vysoké ceny energií drtí domácnosti i velké podniky. A ty se snaží snížit náklady, kde se dá. Konkrétně ostravská huť Liberty se rozhodla, že kvůli úspoře vymění tři tisíce světel v koksovně a rourovně. Právě to je podle odborníků cesta, jak mohou podstatně ušetřit i domácnosti.
Cena elektřiny jde neustále nahoru. Liberty Ostrava proto vymění tisíce starých technických světel za LED svítidla s nižším příkonem a mnohem vyšší účinností. „Předpokládáme roční úsporu 6 800 MWh, což při teoretických průměrných cenách elektrické energie představuje nějakých 24 milionů korun ročně,“ říká vedoucí projektu Vladimír Machát.
Náklady na pořízení nových led svítidel dosahují 44 milionů korun, vedení huti ale předpokládá, že za dva roky se investice vrátí. Kromě úspory elektřiny prý navíc dělníci na práci lépe vidí. „Díky tomu očekáváme i snížení úrazovosti, co se týče nějakých zakopnutí nebo škobrtnutí…,“ uvádí bezpečnostní technik Miloš Bartusek.
„Při trvalém provozu by světla měla vydržet minimálně 15 let provozu,“ dodává projektový manažer Petr Kubalík.
Za rok se vám investice vrátí
Na energiích se snaží ušetřit všichni. A zbavit se klasických žárovek je to první, s čím se dá začít i v domácnosti. „Pořizovací cena světla by se nám na celém domě měla vrátit do roka, snad,“ tvrdí Kateřina Báťová. „Při stejné intenzitě světla podobné barvy bude mít nový zdroj světla zhruba o 80 procent menší spotřebu elektrické energie,“ vysvětluje Jiří Horák z výzkumného energetického centra.
„Za den činí úspora asi sedm korun, za rok to vychází až 2 317 korun,“ dodává revizní technik Petr Pavlas. To platí pro průměrně velký třípokojový byt. Výzkumníci i revizní technici lidem radí, aby se každý měsíc podívali na elektroměr a zjistili, kolik elektřiny spotřebovali. A aby s výměnou žárovek neotáleli.