Prima Svět pomáhá. Výtěžek z vánočního jarmarku šel na pomoc charitativním organizacím
CERGE-EI
Výpis příspěvků ke štítku „CERGE-EI“
Česko má necelých 80 tisíc úředníků. Jejich platy vůči mzdám klesají, uvádí nová studie
Vláda Petra Fialy (ODS) chce šetřit na provozu státu. Ve svém programu hovoří o snížení počtu státních zaměstnanců s důrazem na redukci úřednických míst. Jenže takové šetření bude velmi obtížné, jelikož úředníků pro stát pracuje jen necelých 80 tisíc, což představuje asi osm procent zaměstnanců veřejného sektoru. Vyplývá to z aktuální studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.
Učitelům výrazně stouply platy. Česko však směřuje do problémů, varuje ekonom Münich
Čeští vysokoškolsky vzdělaní učitelé se dočkali v posledních dvou letech výrazného zvýšení platů a dosáhli průměru relativních platů v zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Daniela Münicha, výkonného ředitele akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády, zveřejněné k začátku nového školního roku. Úplně dobře to ale podle něj není. „Rozdávat peníze daňových poplatníků, navíc za cenu obrovských deficitů veřejných rozpočtů, je oproti provádění systémových reforem hračka,“ říká.
Sledujte ZÁZNAM: Schillerová po jednání s Vojtěchem. Navýší se platby za státní pojištěnce?
Vláda stále častěji hovoří o navýšení plateb za státní pojištěnce. Dojde k tomu? A o kolik korun? Sledujete brífink po jednání ministryně financí Aleny Schillerové s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (oba za ANO) přímo v tomto článku.
Čeká nás po konci pandemie hospodářský boom? Historie příliš velkou naději nedává
Lidé vezmou obchody a restaurace útokem, vyrazí na dovolenou do svých oblíbených destinaci a Česko bude opět zaplaveno zahraničími turisty. Takto si nemalá část nejen laické veřejnosti představuje jeden z příznaků konce koronavirové pandemie, která řadě z nás zkomplikovala život i finanční situaci. Jenže máme se skutečně na co těšit?
Po komplikacích spojených s covidem zemřel ekonom Michal Mejstřík. Bylo mu 68 let
Ve věku osmašedesáti let zemřel ekonom Michal Mejstřík po komplikacích s nemocí COVID-19. V minulosti působil například v Národní ekonomické radě vlády. Založil také Institut ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho úmrtí potvrdila Fakulta sociálních věd UK.
PES je hrůzostrašná věc tvořená kvazi-experty. Vláda se za ně schovává, cupoval Klaus
Systém PES je hrůzostrašná a totálně nevěrohodná věc, kde se míchají hrušky s jablky, pustil se do vládního systému exprezident Václav Klaus v nedělním vysílání Partie na CNN Prima NEWS. Sepsul vládu i za to, že se zbavila politické odpovědnosti a přehodila ji na jakési „kvazi-experty“. Sám se podle svých slov jako ekonom daty zabýval a jejich spojování mu smysl nedává.
Jestli se někdo bojí poslat dítě do školy, ať ho učí doma, vzkazuje šéf ředitelů ZŠ
Rodiče by měli mít možnost pokračovat i s prvňáky a druháky v domácí výuce. A to především v situaci, pokud má někdo doma nemocného seniora a bojí se kvůli tomu poslat své malé dítě do školy. V Partii Terezie Tománkové CNN Prima NEWS to řekl šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý.
Přísný lockdown, nebo se do Vánoc zlepšení nedočkáme, varuje tým českých vědců
Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle modelu českých vědců třeba přísný lockdown. Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP hovoří o nutnosti větší uzávěrky společnosti. Součástí by měl být i zákaz setkávání lidí mimo práci a rodinu. Výzkumný tým centra tvoří sedmnáct vědců z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a institutu CERGE-EI.
Ekonom Münich: Místo srozumitelných zpráv dostáváme v době epidemie dezinformace
Veřejnosti chybí užitečné a jasné informace. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to o komunikaci epidemického vývoje prohlásil ekonom z univerzity CERGE-EI Daniel Münich. Podle něj nejsou dostupné informace dostatečně rozvrstvené, aby v nich každý mohl hledat přesně to, co potřebuje. Upozornil také na sílu dezinformací.
Jak zbrzdit epidemii a nezabít ekonomiku? Švédský model nefunguje, varují čeští vědci
Krátkodobé restrikce jsou při rychlém šíření epidemie nejlepším způsobem, jak ochránit veřejné zdraví i hospodářství. Vyplývá to ze zahraničních zkušeností s dosavadním bojem s koronavirovou nákazou, jež v krátké analýze shrnuli ekonomové z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI).
Ekonom a člen krizového štábu Matějka: Firmy budou krachovat, lidé nebudou mít práci
Na začátku šlo o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat, uvedl ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc platformy CNN Prima NEWS. Následně doplnil, že v ekonomických opatřeních byl počáteční směr dobrý, v jednu chvíli jsme však ztratili cestu a začal trochu chaos. Nyní je podle něj nutné počítat s krachy firem a nezaměstnaností.
Švejnar: Česká ekonomika letos propadne o 7,5 až 8 procent HDP
„Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit sedm a půl až osm procent hrubého domácího produktu (HDP),“ očekává Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. „Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel,“ dodal.