CNN Prima News CERGE-EI

CERGE-EI

Výpis příspěvků ke štítku „CERGE-EI“

Česko má necelých 80 tisíc úředníků. Jejich platy vůči mzdám klesají, uvádí nová studie

Vláda Petra Fialy (ODS) chce šetřit na provozu státu. Ve svém programu hovoří o snížení počtu státních zaměstnanců s důrazem na redukci úřednických míst. Jenže takové šetření bude velmi obtížné, jelikož úředníků pro stát pracuje jen necelých 80 tisíc, což představuje asi osm procent zaměstnanců veřejného sektoru. Vyplývá to z aktuální studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

Učitelům výrazně stouply platy. Česko však směřuje do problémů, varuje ekonom Münich

Čeští vysokoškolsky vzdělaní učitelé se dočkali v posledních dvou letech výrazného zvýšení platů a dosáhli průměru relativních platů v zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Daniela Münicha, výkonného ředitele akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády, zveřejněné k začátku nového školního roku. Úplně dobře to ale podle něj není. „Rozdávat peníze daňových poplatníků, navíc za cenu obrovských deficitů veřejných rozpočtů, je oproti provádění systémových reforem hračka,“ říká.

PES je hrůzostrašná věc tvořená kvazi-experty. Vláda se za ně schovává, cupoval Klaus

Systém PES je hrůzostrašná a totálně nevěrohodná věc, kde se míchají hrušky s jablky, pustil se do vládního systému exprezident Václav Klaus v nedělním vysílání Partie na CNN Prima NEWS. Sepsul vládu i za to, že se zbavila politické odpovědnosti a přehodila ji na jakési „kvazi-experty“. Sám se podle svých slov jako ekonom daty zabýval a jejich spojování mu smysl nedává.

Přísný lockdown, nebo se do Vánoc zlepšení nedočkáme, varuje tým českých vědců

Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle modelu českých vědců třeba přísný lockdown. Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP hovoří o nutnosti větší uzávěrky společnosti. Součástí by měl být i zákaz setkávání lidí mimo práci a rodinu. Výzkumný tým centra tvoří sedmnáct vědců z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a institutu CERGE-EI.

Ekonom a člen krizového štábu Matějka: Firmy budou krachovat, lidé nebudou mít práci

Na začátku šlo o to, udělat jednoduché rychlé věci, abychom všichni věděli, s čím můžeme počítat, uvedl ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc platformy CNN Prima NEWS. Následně doplnil, že v ekonomických opatřeních byl počáteční směr dobrý, v jednu chvíli jsme však ztratili cestu a začal trochu chaos. Nyní je podle něj nutné počítat s krachy firem a nezaměstnaností.

Švejnar: Česká ekonomika letos propadne o 7,5 až 8 procent HDP

„Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit sedm a půl až osm procent hrubého domácího produktu (HDP),“ očekává Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. „Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel,“ dodal.