Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat

I když panuje horké léto a teploty se do konce měsíce vyšplhají nad 30 stupňů, lidé se pomalu připravují na studenou zimu. Kvůli obavám z nedostatku plynu vykupují elektrická kamna, přímotopy či elektrické ploténky. Zvýšený zájem zaznamenávají obchody už od ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Další vlnu objednávek očekávají prodejci ke konci léta. Některé produkty ale mohou být nedostupné a dá se očekávat i jejich delší dodací lhůta.

Zvyšování cen energií a také hlavně nejistota dodávek plynu tlačí řadu domácností k nákupu elektrických spotřebičů k vytápění nebo vaření. Důvodem je obava, že plynu bude velký nedostatek. Už nyní do plynovodu Nord Stream 1 přitéká plyn v omezeném množství.

Vyšší poptávka v obchodech po elektrických spotřebičích je patrná od začátku ruské invaze na Ukrajinu. V březnu i dubnu docházelo k vysokému zájmu o nejrůznější zboží, které může nahradit plynové spotřebiče. „Tento druh zboží byl na trhu v podstatě vyprodán. Vzhledem k tomu, že toto zboží je sezónní, většina dodavatelů zaváží teď v srpnu a v září. Očekáváme další vlnu zvýšeného zájmu o tyto produkty a jsme na ni připraveni,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Datart Olga Dolínková.

Mezi nejvíce žádané spotřebiče patří elektrické přímotopy, elektrické varné desky, litinové plotýnky, sklokeramické a indukční vařiče. Že se znovu rozjíždí vlna vykupování tohoto zboží, dokládají i prodeje e-shopu Alza. „V červenci jsme zaznamenali až 15× vyšší zájem o elektrické přímotopy než loni. Pramení to nejspíše stále z obav zákazníků ohledně dodávek plynu, kdy hledají alternativní formy vytápění v předstihu,“ řekla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí společnosti Daniela Chovancová.

E-shopy trápí nedostupnost

Podle ní jsou nejprodávanější klasické plotny a dvouplotýnkové vařiče, které se pohybují v cenové relaci od 500 do 1 000 korun. Oproti loňskému roku se tyto produkty prodávají o 70 procent více.

Vysoký zájem dokládá i další z velkých e-shopů Mall.cz. „Zájem o krby a krbová kamna se od vypuknutí konfliktu na Ukrajině dokonce zněkolikanásobil. V nabídce máme kotle na tuhá paliva, kondenzační, plynové i elektrické kotle. Největší zájem je nyní o kotle na tuhá paliva konkrétně na pelety. Jejich dodání je přibližně za měsíc,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Společnost také zaznamenává, že elektrické přímotopy byly nejvíce vyhledávaným výrazem na stránkách e-shopu. „Potíže s dostupností se samozřejmě nevyhýbají ani některým z našich dodavatelů. Kde je to možné, snažíme se předzásobit a děláme vše pro to, abychom zboží k zákazníkovi byli schopni dostat co nejdříve a co nejvýhodněji,“ dodává Hobíková.

Podobně vysoký zájem hlásí i společnost Electro World. V posledních týdnech je podle obchodního ředitele Michala Navrátila enormní zájem o elektrické ohřívače. „Jedná se přibližně o 10–12násobný nárůst prodejů, řekl pro CNN Prima NEWS Navrátil. Dodavatelé prý společnost ujišťují, že zboží je dostatek. Přesto je dle Navrátila pravděpodobné, že nebude celá šíře sortimentu dostupná jako v posledních letech.

Problémy v dodávkách kvůli vysoké poptávce se objevují i v e-shopu Alza. Podle jeho mluvčí Daniely Chovancové je nyní situace složitá, přesto se obchod snaží reagovat na rostoucí poptávku. „Díky našemu plánování zásob a sledování situace na trhu se snažíme v předstihu zajišťovat dostatečnou skladovou zásobu,“ řekla Chovancová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí
Ekonomika

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení
Daně

Další rána pro řidiče v Česku. I když ceny benzinu klesají, v říjnu dojde ke zdražení

Ačkoliv motoristé mohou sledovat v posledních týdnech klesající ceny paliv, tak od října přijde zdražování. Důvodem není další zdražování na světových burzách, ale konec opatření vlády Petra Fialy (ODS) v podobě nižší spotřební daně na benzin. Konec tohoto nástroje se může prakticky okamžitě projevit v cenách paliv. V současné době je cena benzinu na průměrných 37,56 koruny za litr. Se začátkem října se ale může prodražit až o korunu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:33

Co nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha

07:06

Ukrajinské operační velitelství Jih oznámilo, že 29. září ukrajinská armáda zasáhla ruské velitelské stanoviště v Chersonské oblasti

06:45

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:32

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Živě
ON-LINE: Mobilizace vyvolala u Rusů úzkost a strach. Putin přednese projev o anexi

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Mezitím od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku se prudce zvýšila pozornost obyvatel země k událostem týkajícím se Ukrajiny a výrazně vzrostly jejich obavy z dalšího vývoje. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS.

Zamíří Erdogan na summit EU do Prahy? Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Domácí zpravodajství

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.