České neziskovky vybraly pro Ukrajinu 1,5 miliardy, dalších 500 milionů dostala armáda

Žena reaguje, když zdravotníci provádějí resuscitaci dívky, která byla zraněna během ostřelování, v městské nemocnici v Mariupolu na východě Ukrajiny.

Ruská armáda měla ráno zastavit palbu v několika ukrajinských městech

Napadení Ukrajiny ruskou armádou vyvolalo v Česku bezprecedentní vlnu solidarity. Jen na finančních sbírkách shromáždily humanitární organizace zatím přes 1,5 miliardy korun a denně přibývají další miliony. Podle dostupných informací jde o nejvyšší částku, která se kdy v Česku vybrala na pomoc lidem trpícím přírodní katastrofou či jiným neštěstím. Rekordem zatím bylo zhruba 1,3 miliardy korun vybraných po loňském tornádu na jižní Moravě. Další bezmála půl miliardu korun shromáždilo ukrajinské velvyslanectví v Praze ve sbírce na podporu armády své země.

Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat buď rovnou na sbírkové účty nevládních organizací, nebo využít portál na webu Darujme.cz. Tam najdou odkazy na sbírky více než 40 organizací. Zatím nejvíc shromáždila ve sbírce SOS Ukrajina organizace Člověk tísni, k pondělí to už bylo přes 1,2 miliardy korun.

Společnost Post Bellum vybrala bezmála 120 milionů korun, za dary nakupuje zdravotnický materiál, neprůstřelné vesty, helmy, rukavice, spacáky, stany, vysílačky, baterie, drony, termovize, potraviny a další potřeby. Ve sbírce Českého červeného kříže (ČČK), která se zaměřuje na zdravotnickou pomoc, se sešlo skoro 125 milionů korun. „Navíc máme již příslib od dalších donorů aktuálně na další zhruba čtyři až pět milionů korun,“ uvedla Miroslava Jirůtková z ČČK.

Právě s Červeným křížem spolupracovala i skupina Prima. Ta uspořádala benefiční Koncert dětem Ukrajiny, který se uskutečnil v pražském Foru Karlín. Během večera se podařilo na sbírku Českého červeného kříže vybrat přes 16 milionů korun. Získané peníze poputují na zakoupení nového přístrojového vybavení a zdravotnického materiálu na dětská oddělení a do dětských nemocnic na Ukrajině.

Zapojila se nejen Praha

Po celé zemi se konají také materiální sbírky na pomoc lidem přímo na Ukrajině i těm, kteří před válkou odešli do České republiky. Do pomoci se zapojuje stát, kraje a města, firmy, školy, spolky i jednotlivci. Koná se také řada charitativních akcí, jejichž výtěžek putuje na ukrajinské sbírky. Do Česka zatím přišlo od začátku bojů 24. února odhadem 100 tisíc uprchlíků a další tisíce v době pokračujícího konfliktu přicházejí.

Pražský magistrát poskytne ze svého rozpočtu na pomoc ukrajinským uprchlíkům 250 milionů korun. Peníze půjdou na humanitární a materiální pomoc, vzdělávání dětí nebo na zajištění ubytování a dopravy. Rozhodnutí pražských radních v pondělí sdělil náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Peníze magistrát vezme z přebytku hospodaření z loňska.

Pražští zastupitelé již při únorovém napadení Ukrajiny Ruskem schválili pomoc Ukrajině ve výši deseti milionů korun. Uprchlíci mohou jezdit MHD zdarma a město odpustilo platbu poplatků za ubytování. V Kongresovém centru Praha (KCP) pak funguje asistenční centrum, kde úředníci uprchlíkům pomohou například s vyřízením dokumentů.

„Hospodaříme uvážlivě a díky tomu máme připraveny zdroje na řešení nenadálých situací. Pomoc Ukrajině rozervané válkou a jejím občanům na útěku částkou 250 milionů korun je to nejmenší, co může hlavní město udělat. V případě potřeby jsme připraveni částku navýšit,“ uvedl Vyhnánek.

Peníze budou využity na pořízení materiální pomoci a její distribuce. Město z nich bude platit asistenci uprchlíkům, kteří přijedou do Prahy, a to včetně provozu asistenčních center, vzdělávání dětí nebo pomoc se zajištěním přechodného ubytování, dopravy nebo zdravotní péče. Konkrétní využití finančních prostředků na jednotlivá opatření bude schvalovat rada.

Uprchlíci mohou využívat veřejnou dopravu zdarma v Praze i Středočeském kraji. Do pomoci město zapojilo také domy dětí a mládeže a školy. Budou se starat nejen o vzdělávání, ale i o mimoškolní aktivity ukrajinských dětí. Město a kraj tím chtějí odlehčit rodičům při zařizování důležitých věcí souvisejících s příchodem do jiné země. Samosprávy také pro uprchlíky vyhradily ubytovací kapacity a pořádají materiální i finanční sbírky.

Tagy: