K protestu praktiků se přidají i další lékaři
Podle úterního zjištění CNN Prima NEWS vyzve Sdružení ambulantních specialistů (SAS) své členy, aby se přidali k protestu praktických lékařů a uzavřeli 29. a 30. října své ambulance. Protest proběhne, pokud se nezmění úhradová vyhláška prosazovaná ministerstvem zdravotnictví. Naopak Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče se do akce nyní nezapojí, na příští rok však plánuje vlastní protesty. Může jít o výpovědi z přesčasové práce nebo jinou formu.
Sdružení se ke kroku podle vyjádření svého předsedy Zorjana Jojka rozhodlo po zhodnocení dosavadních jednání s ministerstvem zdravotnictví o podobě úhradové vyhlášky na rok 2025.
ČTĚTE DÁLE: Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky
„Vzhledem k tomu, že se stále nedaří přesvědčit ministra zdravotnictví, aby na péči o naše pacienty určil dostatečné množství peněz, vyzveme všechny ambulantní specialisty, aby se připojili k protestu praktických lékařů,“ uvedl Jojko.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu před jednáním vlády sdělil, že věří v odvrácení stávky praktických lékařů a ambulantních specialistů. Chce s nimi brzy jednat o navýšení úhrad na příští rok. V rezervních fondech zdravotních pojišťoven jsou podle Válka vyšší jednotky miliard korun, pojišťovny by je měly použít pro praktické lékaře a ambulantní specialisty, kteří se k protestům praktiků připojili. Pro příští rok se bude ve veřejném zdravotním pojištění rozdělovat 530 miliard korun.
Sdružení ambulantních specialistů je podle Jojka připravené dále s ministerstvem jednat. „Jsme otevřeni dalšímu jednání, bude-li o něj ze strany ministerstva zájem. Plánovanému podfinancování naší péče, což by bylo už třetím rokem, se ale budeme bránit,“ zdůraznil předseda.
Iniciátor protestu, Sdružení praktických lékařů, již několikrát jednalo s představiteli ministerstva zdravotnictví a předkládalo návrh změn ve vyhlášce. Měla by podle sdružení počítat s větším zapojením primární péče, tedy praktických lékařů pro dospělé i pro děti. V tuto chvíli vyhláška podle sdružení reflektuje spíše nemocniční péči.
S podobou vyhlášky rozdělující peníze do zdravotnictví na rok 2025 nesouhlasí ani Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), která sdružuje menší regionální nemocnice.
Zaměstnanci nemocnic se k protestu nyní nepřipojí
Problémy s financováním ve zdravotnictví se netýkají jen úhradové vyhlášky, ale týkají se i finální podoby zákona o odměňování lékařů. Jak ve vysílání CNN Prima NEWS upozornila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková, panuje i mezi nemocničními lékaři a personálem rozladění z návrhů ministerstva zdravotnictví.
Poslechněte si celou tiskovou konferenci k chystaným protestům:
„Kdyby zavřeli souběžně praktici i nemocnice, tak by to byla katastrofa. Kdykoliv demonstrovali praktici, tak péči převzaly nemocnice,“ přiblížila Žitníková. „Budeme koordinovat naše kroky například s lékařskou komorou. Jestli budeme koordinovat i s praktiky, to teď nedokážu říct,“ doplila předsedkyně.
Na tiskové konferenci ve středu oznámila, že se zaměstnanci nemocnic k protestům z výše zmíněných důvodů nepřipojí. Protesty lékařských a zdravotnických odborů však dle Žitníkové budou příští rok. Může jít o výpovědi z přesčasové práce nebo jinou formu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chcete-li žít, peníze na dovolenou obětujete, říká Šmucler. Volá po příplatcích v nemocnici