Dita Charanzová nebude příští rok kandidovat do Evropského parlamentu za ANO. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) současná místopředsedkyně Evropského parlamentu řekla, že jako liberální politička nesouhlasí s nynějším konzervativním a národoveckým směřováním hnutí. Neztotožnila se ani se způsobem, jakým šéf ANO Andrej Babiš vedl svou prezidentskou kampaň. Při posledních volbách do Evropského parlamentu před čtyřmi lety kandidátku ANO vedla.
„Rozhodla jsem se, že za hnutí ANO už kandidovat nebudu,“ prohlásila Charanzová pro Hospodářské noviny. Zda bude o zvolení usilovat na jiné kandidátce, zatím neřeší.
ČTĚTE TAKÉ: Mynář vzal z Hradu náušnice s perlami a další šperky za půl milionu. Neví se, co s nimi udělal
„V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku, donedávna jsem byla místopředsedkyně evropských liberálů. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem. A tuto politiku já zastávat nebudu,“ zdůraznila europoslankyně.
Výroky Pavla o sledování Rusů? Česko pro ně chce filtrační tábory, hlásá propaganda Kremlu
Slova českého prezidenta Petra Pavla o sledování Rusů žijících na Západě vyvolala velmi bouřlivé reakce ve světě i v samotné Ruské federaci. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just ve vysílání mimo jiné uvedl, že zaznívají i hlasy, dle kterých chce Česko „ustanovit filtrační tábory“ pro Rusy. Kremelská média se podle něj zaměřují především na zmínku o detenčních táborech pro Japonce žijící v USA za 2. světové války. Negativně přitom reaguje i ruská opozice, která je na represe navyklá od kremelského režimu. Pražský hrad mezitím Pavlovy výroky mírní.
K rozhodnutí nekandidovat za ANO podle ní přispěla Babišova účast na nedávném setkání konzervativních a národoveckých stran v Budapešti. „Teď žijeme v mimořádně složité době, vidíme, že na složité otázky se dávají jednoduché odpovědi. V lidech to může vyvolávat to horší a vést k ještě větší polarizaci společnosti,“ uvedla.
Nelíbila se jí ani prezidentská kampaň
Vadí jí, že hnutí ANO v současné složité situaci vykresluje Evropskou unii a Brusel jako nepřítele, jako nutné zlo, jako něco, co nám vnucuje styl života. Neuměla také svým kolegům v Evropském parlamentu vysvětlit, jak Babiš vedl prezidentskou kampaň. V ní vystupoval proti válce, kterou spojil se svým soupeřem a současným prezidentem Petrem Pavlem.
Osmačtyřicetiletá Charanzová je členkou Evropského parlamentu od roku 2014, kdy byla zvolena jako nestranička z třetího místa na kandidátce ANO. O pět let později už hnutí ANO do evropských voleb vedla. Od července 2019 je místopředsedkyní EP. Předtím pracovala jako diplomatka. V ANO se v posledních týdnech hovořilo o tom, že jedničkou kandidátky do EP bude buď Charanzová, nebo místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová.
S hnutím ANO se ještě během svého mandátu rozešel také tehdejší poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolený za toto hnutí v roce 2014. O tři roky později uvedl, že s Babišem se původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet, například v pohledu na další evropskou integraci, zavedení eura v Česku či prezidenta Miloše Zemana. Získal proto dojem, že se hnutí ANO odklání od programu, za který byl zvolen.
Votápek: Pro Kreml jsme nepřátelským státem. Pavel má pravdu, na Rusy si máme dávat pozor
Prezident Petr Pavel má pravdu, když říká, že bychom si měli dávat na Rusy žijící v zahraničí pozor, uvedl v pořadu 360° analytik rizik Vladimír Votápek. Obhajoval tak slova hlavy státu v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Bývalý generální konzul v Petrohradu také uvedl, že jsme pro Kreml nepřátelským státem.
Charanzová míní, že ona a Telička jsou jiný typ člověka a volí jinou cestu komunikace a spolupráce. „Byla jsem u hodně rozhodnutí, která pan Babiš na evropské úrovni dělal, prezentovala jsem mu své názory. Ale bylo na něm, jak se rozhodl. V tom jsme se s Pavlem Teličkou lišili. Nikdy jsem svou úlohu nebrala tak, že co panu Babišovi řeknu, on stoprocentně udělá. Pro mě bylo důležité, že můj hlas byl slyšet a že mu pomáhal utvářet si finální rozhodnutí o směrování Česka v Evropě,“ poznamenala.
Na podzim roku 2020 oznámila europoslankyně Radka Maxová, že opouští hnutí ANO, k jehož zakládajícím členům patřila. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Mandát si ponechala a později začala v Evropském parlamentu zastupovat Sociální demokracii. Babiš Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod z ANO přivítal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na Blažkovy kauzy se dívám se zdviženým obočím. Babiš je nebezpečný jako Orbán, říká Kolaja z Pirátů