Rusko manipuluje výroky Petra Pavla
Slova českého prezidenta Petra Pavla o sledování Rusů žijících na Západě vyvolala velmi bouřlivé reakce ve světě i v samotné Ruské federaci. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just ve vysílání mimo jiné uvedl, že zaznívají i hlasy, dle kterých chce Česko „ustanovit filtrační tábory“ pro Rusy. Kremelská média se podle něj zaměřují především na zmínku o detenčních táborech pro Japonce žijící v USA za 2. světové války. Negativně přitom reaguje i ruská opozice, která je na represe navyklá od kremelského režimu. Pražský hrad mezitím Pavlovy výroky mírní.
„Všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být mnohem více sledováni než v minulosti, protože jsou občany země, která vede agresivní válku,“ pronesl český prezident v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. Dodal, že má sice pochopení a sympatie pro Rusy žijící v zahraničí, kteří se postavili proti režimu Vladimira Putina, ale „taková je cena války“. „Když zde probíhá válka, tak by bezpečnostní opatření vůči ruským občanům měla být přísnější než během normální doby,“ vysvětlil český prezident.
ČTĚTE TAKÉ: NATO chce, abychom snížili počet jaderných zbraní? Putin střílel jednu vulgaritu za druhou
V nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Pavel dodal, že si za tímto výrokem stojí. Částečně jej však korigoval, že nemá jít o monitorování každého jednotlivce. „Monitorování neznamená sledování každého jednotlivého ruského občana. Znamená to plošné sledování toho, co se v té komunitě děje, a reagování na rizikové faktory chování, protože to je opatření, které má za cíl sledovat bezpečnost našich občanů, aby se neopakovaly Vrbětice nebo něco takového,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Pavel s odkazem na exploze v muničních skladech na Moravě, které měli mít na svědomí agenti ruské tajné služby GRU.
Kromě toho Pavel pronesl, že existuje precedens, kdy byli Japonci a jejich potomci žijící na území USA během 2. světové války zavřeni ve speciálních táborech. Platilo to i pro Japonce, kteří již měli americké občanství.
Svá slova Pavel pro CNN Prima NEWS vysvětlil. „Ten výrok rozhodně nezazněl jako schvalování, nebo dokonce návrh, že bychom měli jít stejnou cestou. Zazněl pouze jako historický kontext, že tady už v minulosti byly restrikce proti národním příslušníkům země, která vede válku, aniž bych chtěl jakkoliv naznačovat, že opatření proti Japoncům ve Spojených státech byla něčím, s čím bych souhlasil,“ nechal se slyšet český prezident.
Jeho slova vyvolala velmi bouřlivé reakce v zahraničí. Pohled přímo z Ruska pro CNN Prima NEWS nabídl spolupracovník redakce Jiří Just, který žije v Moskvě. Ruská média podle něj reagovala mimořádně bouřlivě. „Ruská propaganda pana prezidenta samozřejmě velmi aktivně citovala, přičemž ani ne to, že by Rusové žijící v zahraničí měli být sledováni. To je ruskému režimu a propagandě takříkajíc jedno,“ řekl CNN Prima NEWS Just s tím, že Kreml by naopak možná byl rád za to, když by byli monitorováni Rusové, kteří před Putinovým režimem utekli na Západ.
Petr Pavel Zdroj: Tomáš Kačmár
Petr Pavel Zdroj: Tomáš Kačmár
Petr Pavel Zdroj: Tomáš Kačmár
Petr Pavel při setkání se Zuzanou Čaputovou na Slovensku Zdroj: Tomáš Kačmár
Briefing prezidenta Petra Pavla k prvním 100 dnům v úřadu Zdroj: ČTK
Prezident Petr Pavel v obležení ochranky Zdroj: Profimedia.cz
Prezident Pavel se setkal se svým protějškem Volodymyrem Zelenským. Zdroj: Petr Pavel
Prezident Pavel se setkal se svým protějškem Volodymyrem Zelenským. Zdroj: Petr Pavel
Petr Pavel pozval Volodymyra Zelenského do Česka. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Pavel a Čaputová si prohlédli následky války. Zdroj: Petr Pavel
Pavel a Čaputová si prohlédli následky války. Zdroj: Petr Pavel
Prezident Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz
Prezident Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
„Ruská média se spíš zaměřují na to, že tam (v rozhovoru) byla zmínka o detenčních táborech Japonců žijících ve Spojených státech za 2. světové války. Ta zmínka byla mírnější narážka, ale ruská propaganda a ruští politici o tom hovoří,“ pokračoval Just. Třeba jeden z významných ruských poslanců Leonid Sluckij se podle publicisty nechal slyšet, že „Česko chce ustanovit filtrační tábory“ pro Rusy.
Ruská propaganda mě nepřekvapila, říká Pavel
Just dále zmínil například vládní list Rossijskaja Gazeta, který zveřejnil článek o tom, že se „Pavel vrací k nacistickým myšlenkám“. „Jak mohl prezident České republiky přijít k takto jasným nacistickým myšlenkám? Odpovědi na tuto otázku mohou být k vidění v jeho životopise, protože být vysloužilým generálem a představitelem NATO je velmi nezvyklé resumé pro evropskou hlavu státu,“ stojí ve zmíněném článku ruského listu.
„To, že se jich (výroků) ujala ruská propaganda, samozřejmě nepřekvapí,“ komentoval to Pavel pro CNN Prima NEWS. Výroků si všiml také opoziční portál Meduza či deník The Moscow Times.
Podle Justa však Pavlova slova velmi negativně vnímají i Rusové, kteří se staví proti Putinově režimu. Jsou totiž na represe zvyklí právě ze strany Kremlu, ale ne od Evropy. „Proto ruská opozice reaguje na výroky prezidenta Pavla mimořádně ostře, protože zažívá v Rusku to, o čem se zmínil,“ řekl Just s tím, že takto hovoří například tým okolo opozičního předáka Alexeje Navalného či vzdorující ruští novináři.
Prezidentovy výroky rezonují i na Západě
Pražský hrad Pavlovy výroky mírnil již během soboty. Prezident podle tiskové mluvčí Markéty Řehákové rozhodně nevyzýval k umísťování Rusů do internačních táborů či jakémukoliv pronásledování. Řeháková pro Rádio Svobodná Evropa řekla, že dohled a sledování by se neměly vztahovat na každého ruského občana žijícího na Západě, nýbrž na ty, kteří jsou vnímáni jako „rizikové faktory“.
Prezidentova mluvčí pak dodala, že výrok o internačních táborech s Japonci na území USA během 2. světové války měl ukázat, že „restriktivní opatření vůči občanům nepřátelských zemí nejsou ničím novým a byla přijímána i v minulosti, i když tvrdším způsobem“.
Pavlových výroků si v zahraničí všimli nejen na východě v Rusku. Informoval o nich například portál Politico, který českou hlavu státu popisuje jako „hlasitého podporovatele Ukrajiny“ a připomíná jeho vojenskou minulost, která je podle webu „nezvyklá u evropského lídra“. Pavlova slova neušla ani agentuře Reuters či americkému listu Washington Examiner.