Očkování žáků druhého stupně (zdroj: CNN Prima NEWS)
Rodičům, kteří chtějí stihnout plně naočkovat své děti proti covidu ještě před tím, než jejich ratolesti usednou do školních lavic, už nezbývá moc času. Do zahájení školního roku totiž zbývá necelých šest týdnů.
Po první očkovací dávce musí uplynout třítýdenní lhůta, po druhé další dva týdny do doby, než je očkovaný považovaný za bezinfekčního. Rodiče, kteří chtějí nechat své ratolesti naočkovat dříve, než začne školní rok, by si proto měli pospíšit. Od středy 28. července totiž zbývá pět týdnů do zahájení nového školního roku.
Jak píše web iDNES.cz, naočkované děti budou mít snažší start do nového školní roku. „Plně očkované děti nebudou muset absolvovat plánované preventivní testování na začátku školního roku,“ uvedla pro web mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Místo testu jim postačí doklad o očkování.
Najít volný termín na očkování pro děti ale nemusí být vůbec snadné. Děti se totiž mohou nechat vakcinovat pouze v době, kdy se v očkovacím centru nachází pediatr. Musí s ním také přijít rodič nebo zákonný zástupce, který vyplní dotazník a udělí informovaný souhlas.
Komplikované může být najít také volný termín. Podle některých očkovacích center je zájem o očkování dětí veliký. „Očkujeme a zájem je docela veliký. Snažíme se vyhovět různým přáním rodičů na posun ať už první, nebo druhé dávky s ohledem na dovolené. Chápeme, že všichni mají nějaký prázdninový program,“ řekl pro web iDNES.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
„Dosud jsme očkovali děti dvakrát týdně, nyní budeme děti očkovat každý den včetně víkendů. Máme kapacitu dva tisíce dětí týdně, a ta se nám rychle plní,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Libigerová.
Očkování doporučují mnozí odborníci
Naočkovat se mohou v Česku děti starší dvanácti let od 1. července. Všechny děti do 18 let dostávají vakcínu firem Pfizer/BioNTech, která je k tomu schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Nově se k ní přidala i vakcína od americké firmy Moderna.
Řada rodičů má z očkování obavy, podle odborníků jsou však zbytečné. Očkování dětí od 12 let podpořila i Česká vakcinologická společnost. „I když je nemoc COVID-19 v dětském věku méně závažná než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří mohou být hospitalizováni, vyžadují i intenzivní péči a dochází i k dětským úmrtím. COVID-19 způsobuje u dětí závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže označované jako long covid,“ uvedl již dříve její předseda Roman Chlíbek.
Očkování doporučují i další odborníci. „Není důvod mít pochybnosti. Děti se očkují od narození spoustou vakcín, někteří rodiče jim nechávají dát i řadu nepovinných. Velmi bych uvažovala o očkování chronicky nemocných dětí nebo dětí s vážným onemocněním,“ uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
„Mám dvě dcery, jedna spadá do kategorie od 18 let a první dávku má za sebou. Mladší dcera spadá do kategorie 12 plus a velmi vážně uvažuji, že po návratu z prázdnin ji nechám naočkovat. Výskyt nežádoucích účinků je výrazně nižší, než mohou být komplikace u onemocnění COVID-19. Uvažovala bych takto pragmaticky,“ dodala Storová.
Čemu by očkování dětí zabránilo?
Do 3. července onemocnělo v Česku covidem 180 tisíc dětí mladších 15 let. Od loňského října do letošního června pak zdravotníci v ČR u dětí zaznamenali 201 případů mutlisystémového zánětlivého onemocnění, označovaného též PIMS-TS, které souvisí s proděláním covidu.
Očkování všech dětí ve věku 12 až 17 let by podle vakcinologů zabránilo asi třem tisícům případů nemoci COVID-19, 90 hospitalizacím, 25 pobytům na jednotkách intenzivní péče a jednomu až dvěma úmrtím dětí.
Podle četnosti výskytu nežádoucích účinků by se v souvislosti s očkováním všech dětí v Česku mohlo naopak objevit asi 16 případů zánětu srdečního svalu či membrány kolem srdce. Ve světě zaznamenané případy byly ovšem podle vakcinologů vesměs mírné. Prospěch z očkování tak převyšuje rizika těchto nežádoucích účinků.