Vojáci v Azovstalu se nevzdají, tvrdí bojovník z praporu Azov. Expert to ale vidí jinak

Jedním z těch, kteří bojují proti ruské okupaci je i Alexej - průzkumník z batalionu Azov.

Zelenskyj: Tehdy jsme zvítězili a zvítězíme i nyní

Tehdy jsme zvítězili a zvítězíme i nyní, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V emotivním videu z kyjevských ulic dodal, že brzy bude Ukrajina slavit dva Dny vítězství. První ten historický nad nacisty v souvislosti s koncem druhé světové války a ten druhý nad ruskou armádou po aktuální válce. V boji s nepřítelem se činí mimo jiné také kontroverzní prapor Azov, který se stále drží v Mariupolu, přestože většina města je už v ruském držení.

„Dnes slavíme Den vítězství nad nacismem. A nikomu nedáme ani kousek naší historie. Jsme hrdí na své předky, kteří společně s dalšími národy v rámci protihitlerovské koalice porazili nacismus. A nikomu nedovolíme, aby toto vítězství anektoval. Nedovolíme, aby si ho někdo přivlastnil,“ zdůraznil v pondělním videu prezident Zelenskyj.

Jmenoval několik ukrajinských měst, která během druhé světové války ovládali nacisté a teď jsou v moci ruské okupační armády. Například Mariupol, Cherson a Krym. „Tehdy jsme zvítězili. Zvítězíme i nyní,“ burcovala spoluobčany hlava státu.

Azov se nevzdává

Ukrajinská armáda si i na Den vítězství připsala dílčí úspěchy, hlavně u města Izjum. Rusko, které od začátku invaze přišlo až o 25 tisíc vojáků, zase bombardovalo oblasti kolem Oděsy. Jedním z těch, kteří nadále bojují proti ruské okupaci, je i Alexej, průzkumník praporu Azov, který poskytl rozhovor štábu CNN Prima NEWS a podělil se i o videa z akcí.

Alexej chápe své spolubojovníky, kteří brání Mariupol v Azovstalu a kteří v neděli kritizovali ukrajinskou vládu za to, že jim neposkytla žádnou pomoc. Vzdát se pro ně ale podle jeho mínění nepřipadá v úvahu. „V tuto chvíli se totiž musí dělat všechno pro záchranu našich vojáků v Azovstalu. Je tam plno zraněných azovců, kterým nelze dopřát dostatečnou lékařskou pomoc. A není to jen priorita Ukrajiny, měla by to být priorita pro celý svět – vysvobodit odtud naše vojáky a zachránit je,“ prohlásil.

„Myslím si, že prapor Azov nechtěl předat bráněnou pozici Rusům do 9. května. Podle mě se teď situace v Azovstalu změní. Zdá se, že všichni civilisté odtud odešli. Podle mě spíš teď bude Azov inklinovat k tomu, že pozici opustí,“ rozporoval tvrzení vojáka naopak ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS vojenský analytik Jiří Vojáček.

Bojovníci praporu Azov jsou vnímáni kontroverzně. Čelí mimo jiné obvinění z příklonu k neonacismu. Azov vznikl jako dobrovolnický prapor v roce 2014 v reakci na anexi Krymu a akce proruských separatistů. O rok později se stal součástí ukrajinské armády a krajně pravicoví bojovníci tvoří dnes podle ukrajinských oficiálních zdrojů jen asi jedno procento.

Tagy: