CNN: Zhouba demokracie v Izraeli? Justiční reforma Netanjahua zneklidňuje i agenty Mosadu

V Izraeli v posledních dnech gradují protesty proti sporné reformě, která má přihrát větší moc vládě na úkor nejvyššího soudu. Kritici se obávají, že zákonný balíček ohrozí demokratické principy země. Opozice navíc podezírá premiéra Benjamina Netanjahua, který čelí obvinění z korupce, že si chce zákonem zachránit politický krk. Netanjahu nakonec v pondělí večer oznámil odložení kontroverzní reformy. O co přesně v Izraeli jde?

Podle průzkumu OSN je Izrael nově čtvrtá nejšťastnější země světa. V současnosti to tak ale úplně nevypadá. Blízkovýchodní stát se totiž zmítá v bouřlivých protestech, které vyvolal návrh balíčku zákonů, které mohou podle opozice vést k pošlapaní demokracie.

Nejkontroverznější složkou balíčku je návrh, na základě kterého by vláda získala většinu křesel v devitíčlenném výběru, který volí členy nejvyššího soudu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho vláda argumentují tím, že z nejvyššího soudu se stala elitářská frakce, která se prý nestará o zájmy běžných občanů. Informovala o tom americká CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nebudeme slušní, bouří se v Izraeli. Kvůli reformě premiéra byly v ulicích statisíce lidí

Další kontroverzní zákon z balíčku by izraelskému parlamentu umožnit zvrátit rozhodnutí nejvyššího soudu pouhou většinou hlasu. Kneset by tak mohl soud přehlasovat, a prosadit tak zákony, které zástupci práva dříve zamítli.

„Chodíme k volbám, hlasujeme, a pak o nás čas od času rozhodují lidé, které jsme si nezvolili,“ hájil už v lednu reformu ministr spravedlnosti Jariv Levin.

Jiný člen vlády ale kvůli zákonnům přišel o místo. Netanjahu totiž v neděli odvolal ministra obrany Joava Galanta za to, že varoval před tím, že tvrdohlavé prosazování reformy může ohrozit bezpečnostní situaci v Izraeli.

Kritici reformy se domnívají, že Netanjahu ji chce rychle prosadit, protože je obviněný v korupční kauze, a potřebuje tak údajně do nejvyššího soudu dosadit své lidi.

Lid se bouří

V pondělí proti reformě protestovaly v Jeruzalémě tisíce lidí. Demonstranti se symbolicky sešli před parlamentem. Ve stejný den se začaly objevovat informace, že Netanjahu možná reformu stáhne. To se nakonec nestalo.  Premiér v pondělí večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout „širokého konsenzu., řekl ve svém projevu.

Izraelský odborový svaz Histadrut sice v reakci na Netanjahuova slova odvolal celostátní generální stávku, organizátoři protivládních protestů ale chtějí dál demonstrovat. Podle americké CNN reformu dokonce kritizují i členové tajné služby Mosad, podle kterých mohou zákony ohrozit bezpečnost země.

„Kritici se domnívají, že jde o o příliš velkou změnu, která naprosto zablokuje jediný způsob, jak zajistit kontrolu a rovnováhu izraelské zákonodárné moci,“ napsala CNN.

Izraelský parlament je totiž jednokomorový a poslance „hlídá“ právě nejvyšší soud.

„Vláda vidí, že lidé protestují, je to značné procento populace. Ale přesto nic nedělá, stále si jde za svým. Jsem znepokojený. Až se ve středu sejde parlament, očekávám masivní protesty a stávky,“ sdělil pro CNN izraelský novinář Jaakov Kac.

Tagy:
Izrael opozice kritika Benjamin Netanjahu nejvyšší soud protesty soudy reforma