USA, Filipíny a Japonsko mají ve čtvrtek na summitu v Bílém domě stvrdit bezpečnostní spolupráci, jejímž hlavním cílem je utlumit vliv Číny a zabránit potenciální invazi na Tchaj-wan. Podle CNN se jedná o nečekanou dohodu, protože země měly mezi sebou v minulosti řadu sporů. Spojil je ale stejný nepřítel.
Kolonizace, krveprolití, válečné zločiny, okupace, kontroverzní vojenské základny. To jsou všechno faktory, které během uplynulých let ovlivňovaly vztahy USA, Filipín a Japonska. Vzájemnou kritiku ale ve čtvrtek na summitu ve Spojených státech vystřídá spolupráce.
Vztahy mezi Čínou a USA nejsou v poslední době nijak idylické. Joe Biden například na konci loňského roku nazval čínského prezidenta diktátorem. Více v reportáži:
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Miliardář, který spasil Trumpa. Zbohatl na drahých půjčkách, s exprezidentem nikdy nemluvil
USA, Japonsko a Filipíny se totiž dohodly na spojenectví, které má primárně za cíl posílit bezpečnostní spolupráci v Asii. Smlouva je namířená proti Číně a jejím možným imperiálním ambicím. Informovala o ní americká CNN.
Válku bez pomoci USA prohrajeme. Pak se terčem Ruska stanou další státy, varoval Zelenskyj
Ukrajina prohraje válku s Ruskem, pokud pro ni americký Kongres neschválí další balík pomoci, varoval v neděli podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Bez podpory Kongresu podle něj bude pro bránící se zemi nejen těžké zvítězit, ale dokonce přežít. Schválení podpory ve výši 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) už několik měsíců brání především americké vnitropolitické spory.
Strach z Pekingu
Hlavní obava, která spojuje alianční trojlístek, je možná čínská invaze na Tchaj-wan, která by způsobila paralýzu obchodu a pravděpodobně by vehnala do konfliktu všechny zmíněné země.
„Vnímaná hrozba ze strany Číny tyto tři země skutečně svedla dohromady,“ řekl James Brown, docent politologie na Temple University v Tokiu, před summitem amerického prezidenta Joea Bidena, japonského premiéra Fumia Kišidy a filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího.
Odborníci se shodují, že invaze na Tchaj-wan by skutečně ovlivnila nejen samotný ostrov, který si nárokuje Čína, ale také jeho blízké sousedy.
„Pokud jste Čína, nemůžete napadnout Tchaj-wan, aniž byste se nejprve vypořádali s Filipínami nebo s japonskými základnami,“ řekl Micah Jeiel Perez, odborný asistent na University of the Philippines Diliman.
Kritická situace: USA mohou Ukrajině prohrát válku, míní experti. Hrozí útok na klíčové město
Pokud Spojené státy brzy Ukrajině neuvolní peníze, tak jí prohrály válku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Situace je kritická i podle bezpečnostního analytika Jiřího Vojáčka. Upozornil mimo jiné na spekulace o tom, že Rusové začnou ofenzívu směrem na Charkov, který tvoří hlavní opěrný bod ukrajinské obrany na východní frontě.
Marcos i Kišida dali jasně najevo, že mír na Tchaj-wanu je pro jejich národní bezpečnost zásadní. Možnost střetu s Čínou nevyloučil ani filipínský prezident. „Pokud by v této oblasti skutečně došlo ke konfliktu, je velmi těžké si představit scénář, kdy by se Filipíny nějakým způsobem nezapojily,“ řekl Marcos v loňském rozhovoru pro Nikkei Asia.
Japonští představitelé zase dříve poukázali na to, že 90 procent energetických kapacit, které jejich země potřebuje, dováží po vodě kolem Tchaj-wanu, což spojuje hospodářskou stabilitu Japonska s nezávislostí Tchaj-peje.
Zapomenout na minulost
Bezpečnostní pakt USA, Filipín a Japonska je překvapivý zejména kvůli tomu, že zmíněné hráče trápí dlouhá léta několik vzájemných sporů. V Japoncích stále přebývá hrůzný odkaz druhé světové války, během které Američané shodili na japonská města dvě atomové bomby.
Napjaté bývaly vztahy i mezi Washingtonem a Manilou. Filipíny se staly kolonií Spojených států v roce 1899 poté, co se Španělsko v rámci urovnání španělsko-americké války vzdalo kontroly nad svým dlouholetým územím ve prospěch Washingtonu.
Filipínští nacionalisté bojovali proti americké kontrole ve filipínsko-americké válce v letech 1899 až 1902, během které podle záznamů amerického ministerstva zahraničí zahynulo více než 4 200 amerických vojáků, 20 tisíc filipínských vojáků a 200 tisíc filipínských civilistů.
To všechno je, jak se zdá, zapomenuto. USA, Filipíny a Japonska svedl k sobě společný strach z čínské invaze.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tchaj-wan nedávno zasáhlo silné zemětřesení: