Západní poddruh antilopy Derbyho patří mezi nejohroženější zvířata na Zemi. Východní poddruh se na Červeném seznamu Mezinárodní svazu pro ochranu přírody sice nachází v kategorii „zranitelný“, ale jeho počty zlehka rostou. A jelikož se oba druhy sčítají, ochrana západního poddruhu vázne.
Antilopy Derbyho jsou při váze více než půl tuny největším druhem antilop a západní poddruh najdete jen v Senegalu. Ve zdejším Národním parku Niokolo-Koba na jihovýchodě země se nachází posledních sto šedesát jedinců. Další desítky jich ale žijí v zajetí, v rezervacích Bandia a Fathala, kde se vědci pokoušejí o jejich návrat do přírody.
Cílem záchovného programu je vytvoření životaschopného množství antilop, které přežije i bez zásahů lidí. K tomu je potřeba alespoň pět set jedinců. Přitom ještě v devadesátých letech se počty tohoto poddruhu pohybovaly nad hranicí jednoho tisíce jedinců. Doplatily však na lidskou roztahovačnost.
Velkým problémem pro antilopy jsou i volně se pasoucí zvířata. Obírají je o životní prostor i potravu. Zdroj: Pixabay
Za dramatickým poklesem populace antilop Derbyho v Senegalu stojí pytláctví, nelegální těžba dřeva a další lidská činnost. Velký dopad má i pastva dobytka. Kozy, ovce i krávy, které se pasou kolem senegalských měst, totiž antilopy nepřipravují jen o životní prostor, ale i o potravu. Antilopy se proto stahují hlouběji do stromových savan, kde se stávají snadným terčem pro pytláky, kteří vědí, že je zde najdou ve větším počtu. Zcela v bezpečí nejsou ani v národním parku, kde je na rozloze více než devíti tisíc kilometrů čtverečních chrání více než stovka vycvičených ochránců.
Díky záchovnému programu se za posledních dvacet let podařilo počet antilop tohoto poddruhu zdvojnásobit. Otázkou je, jestli to bude stačit.