Delirium i pohrdání ostatními. Covid mohl u Putina narušit psychiku, tvrdí experti

Ruský prezident Vladimir Putin

Poté, co Vladimir Putin oznámil invazi na Ukrajinu, zesílily spekulace o jeho narušeném duševním zdraví. Již několik let se také opakovaně objevují zprávy, že má rakovinu či Parkinsonovu chorobu. Experti hovoří o tom, že by mohl trpět i tzv. dlouhým covidem, což by podle nich mohlo zhoršit jeho kognitivní funkce.

Ředitel společnosti Medicine Direct Hussain Abdeh v rozhovoru pro FEMAIL vysvětlil, jak může covid narušit duševní stav člověka. „Výzkum na počátku pandemie zjistil, že u malého počtu lidí, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, došlo k náhlým změnám chování včetně deliria a zmatenosti. Běžně je to spojeno se ztrátou kontaktu s realitou a přeceňováním vlastních schopností, úspěchů nebo možností. Vyznačuje se přehnaným sebevědomím, bezohledností a pohrdání ostatními a je nejvíce rozpoznatelná u osob zastávajících významné mocenské pozice,“ vysvětlil Abdeh.

Postcovidový syndrom může podle praktického lékaře Paula Ettlingera mít velký vliv na psychiku. „Dlouhý covid může jistě ovlivnit vaše duševní zdraví. Ovlivňuje schopnost lidí vrátit se do normálního života a jejich schopnost vykonávat práci. Často uváděným příznakem je únava a svalová slabost, které mohou trvat týdny nebo měsíce. Jedná se o poruchu autonomního nervového systému podobnou chronickému únavovému syndromu a může způsobit neschopnost činit přesná rozhodnutí a mít zamlženou mysl, což vede k pocitům zmatenosti,“ potvrdil Ettlinger.

„Kognitivní poruchy, známé jako mozková mlha, mohou přetrvávat mnohem déle, i když se pacient cítí fyzicky v pořádku. Domnívám se, že mnoho osob trpících covidem má po infekci nerozpoznané kognitivní poruchy, které se projevují nenápadným zhoršením paměti,“ dodal Ettlinger.

Není jasné, zda Putin covid skutečně prodělal. V září nicméně vyšlo najevo, že Putin nastoupil do izolace poté, co se jeden člen jeho týmu navzdory rozsáhlým bezpečnostním opatřením koronavirem nakazil. Ruský prezident upustil od plánované cesty do Tádžikistánu a osobně nevedl kampaň před parlamentními volbami.

Změna chůze a záškuby rukou

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tehdy novinářům řekl, že Putin je „naprosto zdravý“, ale po kontaktu s někým, kdo se nakazil virem, se sám izoloval. Na otázku, zda byl Putinův test na virus negativní, Peskov odpověděl: „Samozřejmě, že ano“.

Není to poprvé, co se objevily zprávy o Putinově oslabeném zdraví. Lidé upozorňovali na změnu chůze státníka a viditelné záškuby ruky, v níž držel pero, což by mohlo být projevem Parkinsonovy choroby. „Prvním příznakem Parkinsonovy nemoci je to, že může velmi nenápadně změnit chůzi. Je to tak nenápadné, že si toho nemusí být vědom ani sám nemocný. Může začít dělat menší kroky a také se u něj může objevit šouravá chůze,“ sdělil Abdeh.

Tagy: