Další projev antisemitismu? Táhněte, odbyl pražský výčepní Židy, kteří žádali pivo

Někteří restauratéři se bouří proti zvažovanému zvýšení DPH u piva.

Konflikt v pivnici U Hrocha

Běžte do hajzlu. Tuto hlášku si vyslechli čeští Židé a Izraelec od výčepního v pražské hospodě U Hrocha, když si ve středu večer chtěli objednat pivo. Zatímco odmítnutí zákazníci i další svědek incidentu naznačují, že ze strany personálu podniku šlo o jasný a vědomý projev antisemitismu, pivnice se brání s tím, že hosty poslala pryč kvůli nedostatku místa. Celý případ podrobně zdokumentovali reportéři CNN Prima NEWS. K dispozici mají záznam incidentu, který měl skončit fyzickou potyčkou. V závěru zasahovala i policie, ta se sporem nadále zabývá.

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici video incidentu (přehrát si jej můžete v úvodu článku). Na záběrech je vidět nevybíravé chování výčepního k židovským návštěvníkům. Na otázku zákazníků, zda mohou dostat pivo, odpověděl hospodský následovně: „Říkám, abyste šli do hajzlu.“ Rovněž si stěžoval na „debilní demonstrace“, přičemž ho jeden z hostů upozornil, že protest v centru Prahy byl propalestinského rázu, nikoliv proizraelského.

Začátek sporu popsal reportérce CNN Prima NEWS česky mluvící Žid, který byl přímým účastníkem konfliktu. „Výčepák se na nás pohrdavě podíval a odsekl dost nepříjemným způsobem, že nám pivo nenalije. Když jsme se zeptali na důvod, tak řekl, že prý došlo. Jenže potom vesele točil půllitry dalším zákazníkům. Pak jsme se začali trochu hádat. Vypadlo z něj, že ho s*reme našimi demonstracemi, a ať jdeme do hajzlu,“ uvedl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vyčistěme svět od Izraele, hlásala Norka při protestech. Nacismus s úsměvem, děsí se Židé

Vyhrocenou situaci v pivnici U Hrocha pro CNN Prima NEWS popisoval také Jakub Kuneš, který je známým jednoho z židovských návštěvníků podniku. „S kamarádkou jsme popíjeli pivo v hospodě, načež k nám přišel náš známý, který nám řekl, že mu hospodský odmítá nalít. Šel jsem se tedy pána zeptat, co se stalo,“ řekl Kuneš reportérovi CNN Prima NEWS.

Jak se incident vyvíjel dál, je patrné ze záznamu, který pořídil izraelský turista, další ze slovně napadených. „Nechcete mi prodat pivo, protože jsem Žid? Dobrý, ok,“ sdělil návštěvník pivnice. „Hlavně nemáme ani místo,“ bránil se výčepní.

„Nemyslím si, že to byla náhoda. Mně také řekl, že by mi nenalil. Neměl pivo pro Izraelce, Čecha s jarmulkou na hlavě ani pro tmavovlasou kudrnatou holku s tmavýma očima. Chtěli jsme si to natočit, aby ten hospodský řekl na kameru, proč nám nenalil,“ uvedla česko-židovská návštěvnice podniku. Situace ještě eskalovala.

„Poté tam přišel nějaký štamgast, který mi začal brát telefon z ruky. Strkal do mě a nadával mi, že jsem židovská svině,“ dodala návštěvnice hospody. Podobně situaci popsal i Kuneš: „Kamarádce tam začali brát telefon z ruky, bránili jsme se. Následovala verbální komunikace mezi poškozenými na jedné straně a obsluhou hospody i některými hosty na straně druhé, což se zvrhlo v poměrně intenzivní fyzickou potyčku. I pivo letělo vzduchem.“

Zasahovali těžkooděnci

Podle svých slov se Kuneš obával, aby se nikomu nic nestalo. Proto vyšel ven z podniku, aby vyhledal příslušníky policie. „Zhruba deset metrů od hospody stálo několik těžkooděnců, kteří dohlíželi na probíhající pražskou demonstraci. Policie zasáhla, situaci uklidnila a všechny účastníky ztotožnila,“ řekl.

„Jeden z těch policistů nám řekl, že se něco takového U Hrocha nestalo poprvé, co se týče xenofobních či rasistických útoků. Nebyli úplně překvapení,“ doplnila Kunešova židovská kamarádka.

VIDEO: Prodavač kebabu v Plzni si do výlohy vyvěsil protižidovské nápisy

A jak se k případu staví sama pivnice? Reportérka CNN Prima NEWS do podniku vyrazila o den později. Muž, který ve středu židovské návštěvníky poslal pryč velice rázným způsobem, ve čtvrtek příliš sdílný nebyl. Podle něj k žádnému konfliktu nedošlo „Demonstrace byla venku za rohem,“ odpověděl.

Když reportérka zmínila, že má informace o sporu z několika různých zdrojů, do debaty se připojil další člen obsluhy. „(Ti hosté) si neměli kam sednout, tak jsme je poslali pryč,“ hájil svého kolegu. Jakuba Kuneše, který si tou dobou rovněž neměl kam sednout, však podle jeho slov obsloužili bez problému.

Středeční propalestinské demonstrace se podle odhadů zúčastnily asi dvě stovky lidí. Ti se sešli před sídlem ministerstva zahraničí na Loretánském náměstí. Později se vydali dolů z Hradčan směrem na Malostranské náměstí, v jehož blízkosti se nachází pivnice U Hrocha. Na akci dorazily i jednotky příznivců Izraele s izraelskými vlajkami. Mezi nimi i skupina, která poté vyrazila do zmiňované hospody.

Rostou antisemitské nálady?

Za poslední dobu nejde v Česku o jediný incident, který zavání zvyšujícími se tendencemi k antisemitismu. K velmi znepokojivým událostem došlo také v Plzni, kde provozovatel místního kebabu za výlohu restaurace vyvěsil protižidovské vzkazy.

„Tito Židé jsou lidé, kteří zabíjeli i proroky jako ovce. Z toho důvodu je Bůh proklel. Tito Židé jsou těmi, kdo čistou Pannu Marii, chválenou Bohem, nazývají necudnou. Tito Židé jsou těmi, kdo chtějí zabít proroka Ježíše,“ stálo na barevných čtvrtkách ve výloze.

Vzkazy měla během středečního odpoledne zabavit policie. Majitel restaurace Müjdat Keskin si však podle reakce pro CNN Prima NEWS není vědom, že by se dopustil nějakého závažného činu. Antisemitské nálady lze ještě více sledovat v západoevropských zemích.

Izrael v poslední době podniká pravidelné údery v Pásmu Gazy namířené proti teroristům z Hamásu. Činí tak od 7. října, kdy radikální palestinské hnutí násilně vtrhlo na izraelské území, kde zabilo více než 1 400 lidí, většinu z nich tvořili civilisté. Při izraelské odvetě zahynulo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví (ovládaného Hamásem) přes 6 500 Palestinců.

Tagy: