Od začátku invaze na Ukrajinu unesli Rusové tisíce ukrajinských dětí do své země na převýchovu. Většina z nich se do rodné země nevrátila. Britský deník The Times přinesl příběh dvou chlapců, kteří se se svou rodinou se znovu shledali. Popsali, jak okupanti s malými Ukrajinci manipulují. Chtěli z nás udělat Rusy, prohlásili.
Čtrnáctiletý Vova a jeho o dva roky mladší bratr osiřeli několik měsíců před válkou, a tak skončili s dalšími dvěma sty dětmi v internátní škole pro znevýhodněné v Novopetrivce v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny. Rusové tuto oblast obsadili přibližně dva týdny po zahájení invaze.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinský dron způsobil požár v ruské ropné rafinerii. Kreml bojuje s nedostatkem benzínu
Ze školy v okupované části zachránili většinu dětí jejich rodiče nebo příbuzní. Bratři takové štěstí neměli. „Bylo to děsivé,“ řekl Saša pro The Times. „Báli jsme se výbuchů a střelby. Když jsme slyšeli vrtulníky, utíkali jsme do sklepa a nemohli jsme ven.“ Ve sklepení strávili společně s dalšími patnácti sirotky a zaměstnanci školy tři měsíce. Bez elektřiny, vody a s tenčícími se zásobami.
To nejhorší však mělo teprve přijít. Chlapci se ocitli mezi dalšími tisíci ukrajinských dětí, které okupanti unesli do Ruska na převýchovu. Do sklepení internátu si pro ně přišli ruští vojáci v polovině července 2022. Děti i s ředitelkou nahnali do vojenských vozů a odvezli do tehdy okupovaného města Cherson.
„Natáčeli nás. Udělali video, že nás evakuují do bezpečí,“ řekl Vova. Ve skutečnosti je sebrali proti jejich vůli a navíc nedaleko frontové linie. Vyděšené sirotky, jedenáct chlapců a čtyři dívky ve věku od sedmi do šestnácti let, umístili do dětského rehabilitačního centra ve vesnici Stepanivka nedaleko Chersonu.
Až se oteplí, půjdeme kopat zákopy
Ukrajinci získali Cherson zpět v listopadu téhož roku. Rusové však během pár měsíců kontroly stačili město obrátit vzhůru nohama. První, co okupanti udělali, bylo otevření škol, v nichž ukrajinské děti masírovali propagandou.
Jiný zachráněný chlapec Žeňa The Times vylíčil, jak musel ve škole každý den zpívat ruskou hymnu, nesměl používat slovo „válka“, ruským vojákům museli vyrábět ponožky a posílat pohlednice. Přišli za nimi i vojenští důstojníci a vydali jim vojenské průkazy. „Řekli nám, že dostaneme zadarmo domy, plat až milion rublů (asi 260 830 korun) a až se oteplí, vrátí se a vezmou nás kopat zákopy,“ sdělil chlapec.
Vova a Saša do školy nechodili, v rehabilitačním centru s nimi byli učitelé. Pobývali tam až do poloviny října, než pro ně přijel autobus. „Šli jsme na oběd, když nám paní ředitelka řekla, že máme půl hodiny na sbalení, protože jedeme na dovolenou na řeku Dněpr. Nevěřil jsem jí,“ řekl starší z bratrů. „Teprve po odjezdu nám řekli, že jedeme do Ruska,“ dodal. Tam skončili společně s dalšími dvěma sty ukrajinskými dětmi v sanatoriu v Anapě, letovisku na severním břehu Černého moře.
Děti musely chodit na hodiny vlastivědy. Jakékoliv zmínky o Ukrajině musely být pouze negativní. „Chtěli, abychom se stali Rusy,“ prohlásil Saša. Některé děti zavezli na prohlídku Moskvy, aby na ně zapůsobila „velkolepost města“.
Vyděsí je i lahev s vodou
Bratři patřili k těm šťastnějším dětem. Z Ruska se jim podařilo vrátit zpátky domů na Ukrajinu. Ještě před invazí si totiž americká rodina adoptovala jednoho z patnácti sirotků z internátní školy. Díky tomu se podařilo skupinku z Novopetrivky vypátrat a převézt do Gruzie. Později chlapce vypátral jejich strýc Roman, se kterým krátce po začátku války ztratili kontakt. Jejich fotku našel na Facebooku. Sourozenci teď bydlí u něj. „Jsem šťastný, že je mám zpátky,“ sdělil pro The Times.
Jejich život však už nikdy nebude jako dřív. Chlapci mají noční můry. Mladší Saša se leká i otevření lahve s perlivou vodou.
Kvůli podezření z nezákonného odvlečení ukrajinských dětí do Ruska vydal letos v březnu Mezinárodní trestní soud zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. Počet dětí zavlečených do Ruska není znám. Zatímco minulý rok mluvili Rusové o 700 tisících, Ukrajinci hlásí asi 20 tisíc. Zpátky do rodné země se jich nevrátilo ani šest set.
Z těch, co v Rusku zůstali, se už většina domů nevrátí, míní Mykola Kuleba z organizace Save Ukraine (Zachraňte Ukrajinu), které se minulý týden podařilo zachránit 414. dítě. „Nyní je téměř nemožné dostat děti ven,“ řekl pro The Times. Ukrajinská vláda se snaží zprostředkovat pomoc přes Katar nebo Spojené arabské emiráty, jde to však velmi pomalu. „Putin se snaží zablokovat jakýkoli návrat. Uvědomuje si, že každé unesené dítě je svědkem válečných zločinů,“ zdůraznil Kuleba.
To ale není jediný problém, který komplikuje návrat dětí na Ukrajinu. Čím déle jsou totiž v Rusku, tím více je ovlivňuje tamní propaganda. „Už dva a půl roku jsou v ruských školách a každý den se učí, že Rusko je skvělé a Ukrajina špatná,“ zmínil Kuleba. Když se pracovníkům organizace podařilo unesené děti vypátrat, nejednou se jim prý stalo, že převoz na Ukrajinu odmítly.
To však neplatí pro případ Vovy a Saši. Ti se podle svých slov po návratu rozplakali štěstím.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump a Zelenskyj se dohodli na setkání. Přinesu světu mír, řekl kandidát na prezidenta USA