Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné
„Vysláním diplomatického nebo oficiálního zastoupení by USA přistupovaly k těmto hrám jako k obvyklé záležitosti tváří v tvář nehoráznému porušování lidských práv Čínou a zvěrstvům v Sin-ťiangu. A to jednoduše nemůžeme udělat,“ sdělila Psakiová. „Sportovci v týmu USA mají naši plnou podporu. Budeme za nimi stát na sto procent a budeme jim fandit z domova,“ dodala.
Program a výsledky zimních olympijských her 2022: Kompletní přehled podle sportů
Zimní olympijské hry v Pekingu začaly již před oficiálním zahajovacím ceremoniálem soutěžemi v curlingu a ženském hokeji. Skončit by měly 20. února 2022. Soutěžit se bude v patnácti sportech, program obsahuje 109 soutěží. Do většiny z nich zasáhnou také čeští sportovci. Program ZOH 2022 je níže v článku.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu označilo podle agentury Reuters diplomatický bojkot za „domýšlivý čin“, který je „pouze politickou manipulací a vážným porušením ducha olympijské charty“, ale nebude mít žádný dopad na úspěch her.
Krok promýšleli měsíce
O možnosti diplomatického bojkotu se ve Washingtonu hovořilo několik měsíců a vyzývali k němu někteří republikánští i demokratičtí politici. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová například na jaře označila neúčast amerických činitelů za správnou odpověď na jednání Číny vůči obyvatelům Hongkongu, Tibetu a Sin-ťiangu.
Vztahy USA a Číny jsou dlouhodobě napjaté. Peking v pondělí před oficiálním oznámením zprávy o chystaném bojkotu označil za „otevřenou politickou provokaci“. „Aniž by byli pozvaní, američtí politici neustále propagují takzvaný politický bojkot zimní olympiády v Pekingu,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.
Zimní olympiáda 2022
Zmínil přitom, že Čína v případě vyhlášení bojkotu přijme „rozhodná protiopatření“, blíže je však nespecifikoval. Spojené státy budou hostit letní olympiádu v roce 2028 v Los Angeles, čínská reakce by se mohla týkat například účasti na těchto hrách, spekulují média.
Volání po bojkotu na diplomatické úrovni přitom nezaznívá jen z USA, ale také z Evropské unie či Velké Británie. Nezávaznou rezoluci v tomto směru v létě schválil Evropský parlament, podobně se vyjádřili i britští poslanci. Na konci listopadu pak přišel list Sydney Morning Herald s informací, že neúčast vládních představitelů na hrách zvažuje Austrálie.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že USA diskutují se svými spojenci a partnery o společném postupu ohledně oficiální účasti na hrách právě kvůli porušování lidských práv v Číně. Ruský prezident Vladimir Putin je jediným lídrem významné světové mocnosti, který zatím účast na olympiádě v Pekingu potvrdil.