Ilustrační snímek Zdroj: Pixabay
Dobrovník z Indie si nechal vpíchnout vakcínu proti covidu od firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Nyní je spolu s Indickým sérovým institutem (SII) žaluje kvůli nežádoucím vedlejším účinkům. SII obvinění v neděli popřel a reakci dobrovolníka označil za mylnou a zlomyslnou.
Za údajně křivé obvinění bude SII požadovat náhradu škody ve výši 29,5 milionu korun. „Obvinění v oznámení jsou škodlivá a mylná. I když Indický sérový institut soucítí se zdravotním stavem dobrovolníka, neexistuje absolutně žádná souvislost s testovanou vakcínou a jeho zdravotním stavem. Dobrovolník falešně svádí vinu za své zdravotní problémy na vakcínovou studii,“ uvedl SII ve svém prohlášení.
Dále v něm tvrzení dobrovolníka označuje za „zlomyslné“. Muž byl údajně lékařským týmem informován o tom, že komplikace, jež utrpěl, nesouvisí s očkováním, které dostal, píše web TheHindu.com. „Rozhodl se zveřejnit a poškodit pověst společnosti. Je zřejmé, že záměrem šíření těchto škodlivých informací je finanční motiv,“ dodala SII v prohlášení.
Čtyřicetiletý muž, který se testování účastnil, uvedl, že má závažné vedlejší účinky – včetně neurologického poškození a poruchy kognitivních funkcí. V trestním oznámení na SII, společnost AstraZeneca a Oxford požadoval dobrovolník náhradu škody v přepočtu téměř 14,7 milionu korun.
SII se s Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca domluvily na výrobě vakcíny a testování dobrovolníků. Indická vláda navíc může SII udělit povolení pro očkování občanů touto látkou – za předpokladu, že britsko-švédská farmaceutická společnost získá stejný souhlas od britské vlády.
Muž, který podal na společnosti žalobu, také tvrdí, že vakcína není bezpečná, proto požaduje zastavení testování. Případ vyšetřuje indický úřad pro kontrolu léčiv (DCGI) a institucionální etická komise pro region, kde dobrovolné testování probíhá.
Příčina zdravotních komplikací se bude vyšetřovat
Samiran Panda, šéf rady pro lékařský výzkum v oblasti epidemiologie a přenosných nemocí, uvedl, že vyšetřování proběhne standardně a výsledky budou známy ve stanovené lhůtě. Nechce ale nic uspěchat. „Jakékoli spěšné závěry mohou vést k omylu. Etická komise i DCGI teprve zjišťují případné souvislosti mezi nežádoucími účinky a testovaným produktem,“ sdělil Panda.
„Náš klient uvádí, že musí být přinejmenším odškodněn za veškerá utrpení, která on a jeho rodina podstoupili a která pravděpodobně v budoucnu podstoupí,“ informovala právnická firma, která dobrovolníka zastupuje.
V prohlášení se dále uvádí, že muž se stále nezbavil zdravotních potíží a v péči lékařů ještě nějaký čas zůstane. „Proto by mu měla být za veškeré trauma, kterým prochází, a nejistou budoucnost poskytnuta finanční náhrada do dvou týdnů od obdržení tohoto oznámení,“ uvedli právníci.
Česká vláda už dříve objednala tři miliony dávek očkování proti koronaviru právě od firmy AstraZeneca. Ta před týdnem oznámila, že její vakcína vyvinutá Oxfordskou univerzitou může mít až 90procentní účinnost. Údajně nemá jakékoliv vážné vedlejší účinky. Později se ale objevily pochybnosti kolem výsledků testování její vakcíny proti covidu. Někteří experti vznesli obvinění, že společnost účelově vybírala data z poslední fáze testů, aby dosáhla deklarované účinnosti.