Třaskavý dokument. Pátráme po podezřelém z vraždy, napsala hlídka vyslaná na fakultu

Tvrzení policie, že při pátrání na filozofické fakultě netušila, že David K. je nebezpečný vrah, vyvrací úřední dokument, který má k dispozici web Seznam Zprávy. Hlídka vyslaná na fakultu ještě před střelbou v něm uvedla, že pátrala po podezřelém z vraždy.

David K. se v budově filozofické fakulty připravoval na útok přes hodinu a půl. V tu dobu po něm na místě pátrala i policejní hlídka. Z dosud neznámého důvodu však neprohledala celou budovu, tedy ani čtvrté patro, kde se nejspíše skrýval, a odjela za jinou stopou.

ČTĚTE TAKÉ: Nové detaily o střelbě na UK z policejního spisu. Hlídky byly na místě, když se vrah připravoval

Policejní šéfové dříve odmítli možnost, že by dopředu věděli, že hledají mladíka, který má pravděpodobně na svědomí vraždu svého otce ve středočeském Hostouni. Uváděli, že ho na základě oznámení kamarádky považovali za možného sebevraha.

Web Seznam Zprávy však získal úřední záznamy policie ze dne útoku, které sepsali přímo členové hlídky, která po Davidovi K. v budově před útokem pátrala. Sami policisté v nich píší opak toho, co uváděli výše postavení funkcionáři.

„Hlídka měla prověřit výskyt muže jménem David K. podezřelého z vraždy svého otce v rodinném domě v obci Hostouň,“ uvedli nadstrážmistr a dva podpraporčíci, kteří podle vlastní výpovědi byli do budovy Jana Palacha vysláni kolem 13:20, tedy zhruba sto minut před střelbou. „Slovo sebevrah v úředním záznamu vůbec nepoužili,“ zdůrazňuje web.

Ještě více znepokojující informace zmínila druhá hlídka, kterou velení vyslalo pátrat po Davidu K. do druhé budovy školy v Celetné ulici, kde podle rozvrhu měl mít přednášku. A to ve 13:35, téměř hodinu a půl před začátkem vraždění. „Měl být podezřelý z vraždy svého otce, přičemž zároveň vyhrožoval sebevraždou. Podle dalších informací by se mělo jednat o psychicky narušeného člověka, který je zároveň držitelem několika zbraní,“ shrnul poručík.

Oba tyto oficiální záznamy popírají dosavadní tvrzení ředitele pražské policie Petra Matějčka. „My jsme pracovali samozřejmě s informacemi, že se jedná o člověka, který chce spáchat sebevraždu,“ uvedl den po střelbě. Prohlášení v následujících týdnech a měsících upravoval, stál si ale za tím, že policie nemohla vědět, že David K. je vrahem.

Proč neprohledala hlídka budovu důkladně?

Informace, které měla policie podle záznamů k dispozici, tak ještě více zesilují otázky, proč hlídka neprohledala budovu důkladněji a nepožádala o možnost nahlédnout do kamerových záznamů.

K možnému využití kamerového systému se vyjádřil na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru, které se konalo ve čtvrtek, i Matějček. „Ve 13:24 vstoupil pachatel do budovy, policejní jednotka o minutu poté dorazila k hlavní budově fakulty. Muži zákona se s fotografiemi tehdy hledaného zeptali ostrahy na vrátnici, zda člověka na snímcích neviděli při vstupu,“ popsal.

„Rojí se otázky, proč policie nevyužila kamery. Jenže systém fakulty je zastaralý, umožňuje náhled pouze on-line. Pokud chcete stáhnout záznam – což jsme udělali po střelbě – je nejdříve nutné zjistit, kdo tento systém obsluhuje,“ prohlásil před výborem s tím, že zaměstnankyně univerzity musela přetransformovat záznam, aby policisté mohli pracovat s náhledem videa, což by v den střelby trvalo několik hodin.

Že by však byl kamerový systém zastaralý a neumožňoval zpětné přehrávání, popřela děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Eva Lehečková. „Pokud se bavíme o době před útokem, u nás kamerový systém funguje tak, že je do něj možné bezprostředně nahlédnout v nějakém časovém úseku. Možnost tu je. Myslím, že se tu směsují dvě věci – jedna je nahlédnutí a vrácení se v časovém okně. Pokud se ale stahuje větší časový úsek z kamer a transformuje do jiného formátu, to může trvat delší dobu,“ řekla Lehečková v rozhovoru před budovou fakulty.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Matka finalistky Miss zemřela po konfliktu s cyklistou. Poškozený jsem já, řekl muž u soudu

Tagy: