Penzijní reforma, kterou vláda slibovala v programovém prohlášení, se už do konce volebního období nestihne schválit. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jeho vládě ani dostatečně nepodařilo snížit byrokracii. Co dalšího chtěl Babišův kabinet prosadit, ale už to nestihne? A jakým slibům naopak vláda dostála?
Programové prohlášení menšinové vlády ANO a ČSSD z roku 2018 má přes 40 stran. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala ty nejdůležitější body.
Největším zklamáním je slibovaná a neuskutečněná důchodová reforma. Ambici na zásadní změnu penzijního systému má snad každá vláda, žádná ale nedotáhla sliby do konce.
Uvědomuje si to i vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. „Co se týče celé agendy koaliční vlády, mrzí mě, že se ministerstvu práce a sociálních věcí nepodařilo připravit důchodovou reformu, která by řešila dlouhodobou udržitelnost penzijního systému a otázku zdrojů jeho financování,“ napsala CNN Prima NEWS Schillerová.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se o reformu snažila. Vznikla komise pro spravedlivé důchody, která se několik měsíců scházela a představila různé varianty na změnu. Jednání se však zadrhla právě na otázce, kde vzít na důchody peníze.
Vláda přitom v programovém prohlášení slibovala, že chce ohledně reformy penzí podniknout „konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí. Podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi tímto účtem a státním rozpočtem, případně dalšími zdroji příjmů pro tento účet. Veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity.“
Babiš: Byrokracie je větší, než bych si přál
Vláda slibovala i snížení byrokracie a reformu sociálních dávek. Sám premiér Babiš přiznává, že se to nepovedlo podle jeho představ. „Mrzí mě, že jsme nedotáhli do konce reformu sociálních dávek, a také to, že byrokracie je stále větší, než bych si přál,“ napsal CNN Prima NEWS.
Další ze slibů vlády zněl, že se bude snažit o vyrovnaný státní rozpočet. Babišův kabinet ovšem vždy předkládal rozpočty s deficitem. V posledních dvou letech schodky ještě prohloubila koronavirová krize. Ke konci dubna stoupl deficit letošního státního rozpočtu na 192 miliard korun.
Podle analytiků by při nynějším vývoji mohl schodek státního rozpočtu dosáhnout za celý rok schválených 500 miliard korun. Za rok 2020 skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Ekonomové varují, že tempo zadlužování České republiky je neudržitelné a budoucí vláda bude muset zvýšit daně.
Kabinet se zavázal k tomu, že bude klíčové změny diskutovat s opozicí i tripartitou. To se ne vždy dařilo. Opoziční strany si často, i během pandemie koronaviru, stěžovaly, že s nimi premiér a ministři nemluví.
Podle šéfa odborů Josefa Středuly se vláda snažila jen někdy. „Odehrálo se toho hodně. Někde je spokojenost veliká, někde není. Třeba daňové změny jako zrušení superhrubé mzdy se uskutečnily téměř bez konzultace. Považuji to za vážné, protože se to týká všech. Důsledky tady teď máme: vysoké schodky a prohlubování zadlužování,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Středula.
Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak pochválil za debaty o podpůrném programu Antivirus. „Tripartitně byl extrémně dobře řešen. Je to obrovská a mimořádná věc,“ míní Středula.
V přístupu k seniorům jsou stále nedostatky, říká Brzobohatá
Vláda se také chtěla zasadit o zlepšení podmínek života seniorů. „Zabráníme jejich diskriminaci v jakékoli podobě v přístupu k práci, ke vzdělávání, ke všem typům služeb, k volnočasovým aktivitám, k aktivní účasti na veřejném životě. Všemi způsoby budeme prosazovat návrat úcty a respektu ke stáří a zasadíme se o zvýšenou právní ochranu seniorů,“ stojí v programovém prohlášení.
To se podle Taťány Gregor Brzobohaté, zakladatelky nadace Krása pomoci, která se věnuje seniorům, povedlo jen zčásti. „Jako pozitivum vidíme postupné navyšování platů pracovníků v sociálních službách a snahu o zvyšování prestiže této profese. Je to jednou z cest, jak zachovat úctu a respekt ke starším občanům,“ míní Gregor Brzobohatá.
V komplexním přístupu k tématu seniorů a stárnutí populace ale stále vidí systémové nedostatky. Jako příklad uvedla velmi složitý proces při registraci a rozjezdu terénních sociálních služeb, jejichž kapacity jsou naprosto nedostačující.
„Během pandemie se ukázalo, že stát nedokáže při zavádění opatření zcela reflektovat potřeby starších lidí. Úřady z velké části přešly do systému on-line fungování, což pro většinu seniorů představovalo neřešitelný problém, a to zvláště ve chvíli, kdy byli izolováni, a nemohli tak poprosit o pomoc jiné osoby,“ řekla Gregor Brzobohatá CNN Prima NEWS.
Do řady nesplněných slibů se může přidat i vybudování úřednické čtvrti v Letňanech nebo zajištění dostupného bydlení či zákon o sociálním bydlení.
Co ze slibů naopak vláda splnila? Zavedla slevy na jízdné pro seniory a studenty, zvyšovala důchody a platy učitelů, zrušila superhrubou mzdu, snížila DPH na vybrané služby a produkty. Zavedla elektronické dálniční známky, i když se e-shop rodil v bolestech.
„Podařilo se nám výrazně zlepšit životní úroveň seniorů a mladých rodin s dětmi. Podařilo se nám zlepšit finanční ohodnocení učitelů a pedagogických pracovníků. Digitalizovali jsme veřejnou správu víc než všichni před námi – portál občana, bankovní identita, rozvoj datových schránek, Moje daně, dálniční známky, jednotný tarif ve veřejné dopravě. S tím souvisí legislativní změny ve více než 150 zákonech. To je obrovské množství práce,“ prohlásil Babiš.
Do řádných voleb zbývá pět měsíců
Podle Babiše je také důležité, že je Česká republika v Evropě konečně vidět. I když je otázkou, zda v tom nejlepším světle. Evropská unie řeší střet zájmů premiéra Babiše, dotace pro Agrofert i dohody kvůli vakcínám.
Šéfka státní kasy Schillerová tvrdí, že její resort splnil 90 procent úkolů – kromě vyrovnaného rozpočtu, jak bylo zmíněno výše. „Nejvíce mě těší zavedení paušální daně, spuštění on-line finančního úřadu a razantní snížení daní zaměstnancům. Za svůj resort jsem tedy spokojena,“ zhodnotila Schillerová.
Vládě zbývá do řádných voleb v říjnu pět měsíců. S tím, že by do té doby přišla s nějakou razantní novelou, se nedá počítat. Sněmovna i vláda mají navíc přes léto prázdniny.