Pokud hnutí ANO vyhraje volby a složí vládu, slibuje zrušit některé věci, které prosadila současná vláda. Mezi tyto „ohrožené výdobytky“ kabinetu Petra Fialy (ODS) aktuálně přibyly vyšší poplatky České televizi a Českému rozhlasu. Už dlouho ANO slibuje zrušit důchodovou reformu, i když neříká, čím by ji nahradilo. Plánuje také znovuzavedení EET a obnovení 75procentní slevy na jízdném, které potopila naopak Fialova vláda.
Pokud by se nyní konaly volby, vládu by sestavovalo hnutí ANO. Do voleb sice zbývá půl roku a jejich výsledek může být oproti předvolebním průzkumům jiný, už nyní ale z opozičních lavic zaznívá, co vše by chtělo hnutí ANO po Fialově vládě revidovat nebo rovnou zrušit. Nejnověji k tomu přibyly zvýšené televizní poplatky veřejnoprávní České televizi a Českému rozhlasu.
DÁLE ČTĚTE: Fiala: Vláda zpřísní pravidla pro migraci. Cílem je odradit uprchlíky od vstupu do ČR
Změny ve fungování veřejnoprávních médií dlouhodobě zmiňuje předseda ANO Andrej Babiš. „Hnutí ANO chce, aby tato média byla změněna po vzoru různých členských států EU,“ řekl Babiš v lednové Partii Terezie Tománkové na adresu České televize a Českého rozhlasu. „Jednou z možností, jak ušetřit, je spojit Český rozhlas a Českou televizi. Je tam synergie. Mají obrovské majetky, možná by si mohly postavit jeden barák, kde ušetří,“ glosoval expremiér.
Schillerová: Tuto paseku po vás uklidíme
Šéfka klubu poslanců ANO Alena Schillerová ve středu ve Sněmovně mluvila v souvislosti s vyššími televizními poplatky o pasece, kterou bude potřeba uklidit. „Jste hrobaři České televize a Českého rozhlasu. Tuhle paseku po vás bude muset jakákoliv vláda uklidit. A pokud to bude naše vláda, bude to první věc, kterou uděláme,“ vzkázala Schillerová.
Zvýšení televizního (o patnáct korun) a rozhlasového (o deset korun) poplatku schválila ve středu Poslanecká sněmovna. Vláda argumentovala především zachováním kvality veřejnoprávních médií i tím, že se televizní poplatek nezvýšil od roku 2008.
Zrušíme důchodovou reformu
Ačkoliv se koalice s pomocí prezidenta Petra Pavla pokusila loni najít s opozicí nad podobou důchodové reformy shodu, nakonec ji prosadila proti její vůli. Od té doby stále zaznívá, že ji ANO zruší, když k tomu bude mít příležitost. ANO chce navíc k Ústavnímu soudu podat návrh na zrušení reformy. Vadí mu především prodloužení věku odchodu do důchodu až do 67 let.
Čím by reformu hnutí nahradilo, zatím není jasné. „Důchodová reforma není pouze o nějakém státním pilíři, ale i o tom, jestli budete podporovat investice a hospodářský růst, aby byly větší a vyšší odvody. Je také o tom, jakým způsobem zajistit, abychom neměli nízké mzdy, aby prorodinná politika motivovala rodiny mít děti,“ řekl v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) s tím, že detaily budou ve volebním programu hnutí.
Vrátíme slevu na jízdném
Spolu s EET patří redukce slevy na jízdném mezi věci, které vláda Petra Fialy po nástupu do funkce svým předchůdcům potopila.
Slevu na jízdném prosadila Babišova vláda tak, aby platila pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Fialova vláda slevu snížila na 50 procent s tím, že jde o hospodárnější variantu, a zároveň rozšířila slevu pro invalidy. „Pro mladé vrátíme slevy na jízdném,“ zaznělo od Babiše v lednovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Na dotaz, kde na to chce vzít peníze do rozpočtu, odpověděl, že problémem je šedá ekonomika a vláda podle něj nevybírá daně.
Tím se výčet věcí na zrušení dostává k elektronické evidenci tržeb (EET). Někdejší vlajkovou loď hnutí ANO slíbila koalice Spolu zrušit už ve svém volebním programu a slib dodržela. Respektive ji po pauze vynucené covidovou pandemií znovu nerozjela.
Schillerová slibuje EET bez účtenek a s apkou
Exministryně financí Schillerová už nyní o druhé verzi EET mluví jako o jistotě a plánuje ji zavést pro všechna odvětví podnikání. „Naší ambicí je místo výjimek přijít s co nejjednodušším a intuitivním systémem, ze kterého budou mít podnikatelé pouze přínos například v podobě nižších daní a odstranění nekalé konkurence,“ řekla už dříve pro CNN Prima NEWS.
„Nová EET bude postavena na nejmodernějších systémech. Chceme, aby odpadla povinnost tisknout účtenku, aby nebylo potřeba mít neustálé on-line připojení. Aby to opravdu nikoho nestálo ani korunu. Kdo má pokladnu, využije tu svou. Kdo má chytrý telefon, stáhne si autorizovanou aplikaci zdarma. Poučíme se z veškeré kritiky, která na EET 1 byla,“ dodala Schillerová.
Elektronická evidence tržeb je mezi podnikateli stále kontroverzním tématem. Zatímco velkým firmám nevadí a její zavedení vítají, malí živnostníci jsou proti, uvádí nedávný průzkum ČSOB v rámci projektu Index očekávání firem.
Refinancování nepedagogů také na odstřel?
Jasno ještě není o budoucnosti změny ve financování nepedagogických pracovníků škol, tedy uklízeček, školníků a kuchařek. Vládní návrh na převedení jejich platů ze státu na zřizovatelské kraje a obce sice vychází ze strategie, pod níž je podepsaný exministr školství Robert Plaga (za ANO), ten však nyní návrh označuje za paskvil.
Oproti původně očekávanému startu se Fialova vláda rozhodla změny posunout na 1. ledna 2026. V té době ale bude zřejmě vládnout nová vláda, na kterou tak změny spadnou. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) posunutí účinnosti změn vysvětloval tím, že se na ně kraje a obce budou moci lépe připravit. „Vyjdeme tak vstříc požadavku krajů, obcí i škol, aby měly na přípravu více času,“ uvedl ministr. Nelíbí se to ale Plagovi, který to v reakci pro CNN Prima NEWS označil za alibismus.
Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude chtít změny v případě vyhraných voleb ještě odložit, už Plaga neodpověděl. Doufá ale, že vládní návrh Sněmovnou neprojde.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o Ukrajinu: Jste válkychtivá vláda, vmetla Maříková Havránkovi. Ten ji obvinil ze strašení