Dvakrát to stačilo. S Babišem bychom už znovu do vlády nešli, tvrdí Onderka z ČSSD

Do vlády s hnutím ANO a Andrejem Babišem bychom potřetí nešli. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Sociální demokraté jsou ve vládě s hnutím ANO s malou přestávkou už od roku 2014.

Na otázku, jestli by šla ČSSD znovu do vlády s hnutím ANO, Onderka v Partii Terezie Tománkové odpověděl: „Dvakrát ta zkušenost už stačila. Myslím si, že by nám slušela opozice.“

Sociální demokraté byli ve vládě s hnutím ANO od roku 2014. Tehdy byl premiérem Bohuslav Sobotka z ČSSD, která v roce 2013 vyhrála volby. Andrej Babiš seděl na postu ministerstva financí.

Po volbách v roce 2017 se Andrej Babiš pokusil udělat menšinovou vládu ANO, ve Sněmovně však nezískal důvěru. Začal tak vyjednávat s ČSSD, kterou by podpořili komunisté. Kabinet ANO a ČSSD získal důvěru Sněmovny v červenci 2018.

Sociální demokraté tehdy o vstupu do vlády s ANO hlasovali v celostranickém referendu. Pro vstup do vlády s ANO se tehdy vyslovilo 58,53 procenta hlasujících, proti bylo 40,2 procenta. A to i přes to, že ČSSD si dlouhodobě stěžuje, že si hnutí ANO přisuzuje úspěchy sociálních demokratů a přebírá levicový program.

Otázkou také zůstává, jestli vůbec ČSSD bude moci o nějaké vládní spolupráci rozhodovat. Zářijový průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS totiž sociálním demokratům přisoudil 4,4 procenta a strana by tak po 29 letech mohla vypadnout ze Sněmovny úplně.

Tagy:
Andrej Babiš ČSSD ANO Partie Partie Terezie Tománkové Roman Onderka vláda

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.