Děti by neměly pít energetické nápoje, shodnou se všichni poslanci ve Sněmovně. Ti koaliční dokonce připravují změnu zákona, která by takové drinky postavila na roveň alkoholu, a děti by si je tak mohly koupit pouze na občanský průkaz. Podle poslance STAN Josefa Fleka se debata vede především o věku, od kdy by měl být prodej povolený. Ve hře jsou varianty od 15 nebo 18 let.
„Řešíme to společně s panem předsedou Svobodou (Bohuslav Svoboda, poslanec ODS a předseda zdravotního výboru, pozn. red.). V první řadě bude nejdůležitější nastavit propagaci a edukaci toho, že jde sice o povzbuzující, ale škodlivý nápoj. A zadruhé, že je nejvíce nebezpečný, když jej kombinují s alkoholem,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS poslanec STAN Josef Flek.
Maraton ve sněmovním blábolení pokračuje. Babiš chce porazit Okamuru
Po 24 hodinách od zahájení mimořádné schůze Poslanecké sněmovny pokračují i ve středu ráno vystoupení opozičních poslanců, která ve velké míře nesouvisí s projednávanými body. Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dokonce sám prohlásil, že chce v blábolení překonat Tomia Okamuru. Jednoduše řečeno, poslanci za celý den nic nevyřešili. Podle vládní koalice je ale potřeba opozici prostor na řečnění dát. Na programu jsou mimo jiné zrušení EET nebo zákon o střetu zájmů.
Debata podle něj probíhá především nad věkovou hranicí, dokdy by konzumace měla být zakázána. „Problém bude nastavit věkovou hranici. Zvažuje se 16, 17 i 18 let, aby to bylo stejné jako alkohol a tabák. Je to plné kofeinu a taurinu, což by dítě normálně nepozřelo, ale je v tom obrovské množství cukru a dětem to jednoduše chutná,“ doplnil.
Podle předsedy zdravotnického výboru ve Sněmovně Bohuslava Svobody (ODS) by věková hranice měla být minimálně 15 let. „Energy drinky u dětí vnímám za stejně škodlivé jako alkohol a kouření. Po jejich požití jsou popsaná úmrtí, že když si do nich mladí nalijí alkohol, jsou do půl hodiny smrtelně opilí. Měl by být zákaz prodeje těchto nápojů dětem,“ zdůraznil velmi razantně pro CNN Prima NEWS.
Připustil, že i když se prodej „energiťáků“ dětem zakáže, mohou jim je kupovat rodiče. „Je to řešení, které by aspoň rodičům řeklo, že není dobře, aby si to děti kupovaly samy,“ dodal.
Bolest hlavy a poruchy spánku
Na téma regulace těchto nápojů upozornila na sociálních sítích místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).
„Osobně jsem vždy opatrná při jakékoli regulaci. Svoboda je pro Piráty důležitou hodnotou. Leckdy dobrá snaha může přinést omezení, se kterým jsme nepočítali a třeba nás i překvapí. Víme ale, že energetické nápoje škodí dětem. Děti a mladí, kteří hodně pijí energetické nápoje, mohou trpět bolestmi hlavy a mají problémy se spánkem. Nadměrná konzumace těchto nápojů souvisí také s horšími studijními výsledky, fyzickým a duševním zdravím,“ napsala na Facebook.
Její příspěvek oglosoval i šéf strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Hrálas někdy počítačové hry?“ ptal se s nadsázkou.
Jak se bude kontrolovat příjem domácnosti kvůli příspěvku 5000 korun? Řešíme to, řekl Jurečka
Ministerstvo práce nyní řeší, jak se budou posuzovat domácnosti a kontrolovat jejich příjmy pro získání plánovaného příspěvku 5 000 korun na děti. Zabývá se tím, jaké databáze s potřebnými údaji by se měly propojit. Stanovit musí pak také postup testování příjmů u živnostníků. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v úterý řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
S tím, že by nějaká regulace měla být nastavena, souhlasí i lidovci.
„Tak, jak nápad představujete, se mi líbí. Sám je nepiji, stačí mi káva a opravdu si nemyslím, že je to potravina vhodná pro děti do 18 let,“ uvedl šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. Dodal, že detaily regulace se budou muset ještě dořešit.
SPD: To zakážeme i kávu?
Dá se očekávat, že regulaci ze strany státu bude nejvíce kritizovat opozice.
„Určitě se shodneme na tom, že děti by neměly konzumovat energetické nápoje. Dost dobře si ale nedokážu představit, jak bychom to regulovali zákonem. Mělo by to být v kompetenci rodičů a zákonných zástupců, aby dohlíželi na to, jak se jejich dítě stravuje. Můžeme rovnou zakazovat do 18 let i kávu,“ řekla CNN Prima NEWS poslankyně SPD Karla Maříková. Dodala, že by uvítala lepší výchovu a třeba nějaké varování o škodlivosti.
Podobně to vidí i opoziční hnutí ANO. „Nejen energetické nápoje ale i slazené nápoje a jejich prodej v souvislosti s dětmi by měly být podrobeny pečlivému odbornému zhodnocení zdravotních rizik. Na základě tohoto hodnocení je potřeba definovat míru potřebné regulace,“ dodal poslanec ANO a člen zdravotnického výboru Kamal Farhan.
Koaliční poslanec Flek připustil, že očekávají i tlak ze strany výrobců energetických drinků, ale jsou připraveni mu čelit. „Samozřejmě, že v první řadě by ta odpovědnost měla být na rodičích, ale zas na druhou stranu nevidím důvod, proč by k tomu mělo mít dítě volný přístup. Tyto firmy nemůžou svůj marketing stavět na dětech. Jsme připraveni jejich tlak ustát, ale jsme především připraveni s nimi jednat,“ dodal Flek.
Zákonodárci napříč polickými stranami zdůrazňují především velkou škodlivost a vliv na zdraví ve spojení se sportem nebo alkoholem. Podle dostupné studie je problém především ve vysoké koncentraci kofeinu, jeho fungování v dětském organismu a velké míře návykovosti.