Odborník: S Německem jsme propojení, problémy s plynem se hned projeví na cenách elektřiny

Závislost Evropy na ruském plynu je dostatečně velká na to, aby nás s ní mohl ruský prezident Vladimir Putin vydírat. Byla to naše chyba, uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora jsou na dodávky plynu i další alternativy. Navýšit dovoz z jiných zemí ze dne na den je ale téměř nemožné.

„Situace na trhu z plynem zůstává vážná už několik posledních měsíců. Pro Rusko představuje plyn daleko více než ropa. Geologickou zbraň se snaží využít a také se to děje,“ uvedl ve Zprávách Plus analytik Rusinko.

To byla i snaha donutit Evropu, aby za plyn platila v rublech. „Když Evropa připravovala Green Deal (Zelenou dohodu pro Evropu), vsadila na plyn. Spoléhala na to, že bude růst spotřeba plynu v Evropě, zatímco se bude tlumit spotřeba uhlí. Závislost na Rusku měla v čase růst, zpětně vzato to byla určitě chyba,“ pokračoval Rusinko s tím, že za tento strategický omyl budeme draze platit v nejbližších měsících a letech.

Zdraží i elektrická energie

„Česko je propojené s Německem, problémy v plynárenství se hned přelévají do cen elektrické energie, protože plynové elektrárny jsou nejdražším zdrojem výroby elektrické energie. Tím určují jejich cenu. Není náhodou, že výkyvy zemního plynu se okamžitě projeví do cen elektrické energie,“ přiblížil ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor s tím, že to pak postihuje každý aspekt ekonomiky.

Je tak otázkou, zda si odstřihnutí od ruského plynu evropští politici dovolí. „Uvidíme, jaká bude reakce na platby v rublech. Bude záležet na reakci odběratelů v západní Evropě. Vidím ale jako nepravděpodobné, že by Evropa jednotně odmítla platbu v rublech,“ uvedl Gavor.

Plyn sice lze odebírat i od jiných zemí, není to však tak jednoduché. Kromě USA může Evropa odebírat i z Norska, Alžírska, částečně se k nám dostává i plyn potrubím z Ázerbájdžánu. „Platí ale, že objem produkce nejde skokově zvyšovat. Norové se snaží udělat maximum, ale dodávky navýší o ‚jen‘ o 1,4 miliard kubíků,“ dodal.

Ruský prezident Putin navíc stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. „Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno ‚nepřátelským zemím‘, včetně Česka, prodávat pouze za rubly,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Svůj plán odstřihnout se od ruského uhlí a ropy už ohlásilo Polsko. Premiér Morawiecki to ohlásil na středeční tiskové konferenci. Uhlí chce přestat od Moskvy nakupovat už od června, ropu pak plánuje odebírat jen do konce roku.

Tagy:
Vladimir Putin Německo Norsko Evropa Česko USA Rusko elektrická energie Zelená dohoda pro Evropu Československá obchodní banka, a. s.

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

16:43

Německo podle politických představitelů nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území

16:32

Polsko odsuzuje připojení částí Ukrajiny k Rusku, vyzývá k další pomoci Kyjevu

16:16

Ukrajina žádá o vstup do NATO

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.