Počet případů COVID-19 by mohl před Vánocemi klesnout, i kdyby nedošlo k radikálnějším vládním omezením. Pro média to uvedl jeden z vládních poradců ve Velké Británii. Jeho výzkum má řadu příznivců i odpůrců. Opatření proti covidu a jejich další případné zpřísnění aktuálně řeší i Česká republika. Podle odborníků je cestou ven z epidemie očkování.
Profesor John Edmunds z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny uvedl, že modelování provedené univerzitou ukázalo, že počet případů bude v nadcházejících týdnech pravděpodobně klesat. „V současné době se očekává, že bude vývoj v tomto směru pokračovat. Když jsme zhruba před dvěma týdny prováděli tuto práci, ministr zdravotnictví dal jasně najevo, že vláda v nejbližší době neplánuje zavést plán B,“ vysvětlil profesor. Plán B by pro Británii znamenal povinné roušky, práci z domova a covid pasy.
Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí
Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Náš model předpokládal, že případů začne ubývat někdy na podzim. Model však také naznačuje, že na jaře může počet případů začít opět stoupat, a to v důsledku kombinace slábnoucí imunity a zvýšeného počtu kontaktů,“ dodal Edmunds.
Peter Openshaw, člen poradní skupiny pro nové a vznikající hrozby respiračních virů, však uvedl, že počty případů a úmrtí jsou v současné době „nepřijatelné“. V neděli Velká Británie zaznamenala téměř 40 tisíc nových případů covidu. Vyzval veřejnost, aby nečekala na vládní politiku a začala své chování a přístup měnit už nyní.
Jak budou vypadat Vánoce?
V pondělí ráno britský ministr zdravotnictví Sajid Javid řekl, že letos věří v „normální Vánoce“, a vyzval lidi, aby se nechali očkovat, případně přeočkovat. Uvedl, že „v tuto chvíli“ není nutné plán B zavádět.
Situace se nelepší ani v Česku. V nemocnicích je s koronavirem přes 1 300 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se COVID-19 stal epidemií neočkovaných. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření a jít dělat něco jiného,“ řekl Vojtěch na tiskové konferenci.
Flegr: Dalšímu lockdownu se nevhyneme
Evoluční biolog Jaroslav Flegr se obává, že se Česko dalšímu lockdownu nevyhne. Za viníka označil stát. „Málo jsme se snažili. Hloupými, nezdůvodněnými a špatně načasovanými opatřeními stát ztratil důvěru obyvatelstva. Když chce po lidech, aby se nechali naočkovat, očkovat se nepůjdou,“ řekl Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS.
Biochemik Zdeněk Hostomský by situaci řešil stejně jako právě ve Velké Británii. „Kdybych měl pravomoc, rozvolnil bych úplně jako ve Velké Británii nebo Norsku. Delta je účinný virus, který nás nakazí. Cestou k normálnímu životu je kombinace očkování rizikových skupin, otevření společnosti – a musíme se naučit s virem žít. Chcete se viru vyhnout? Nasaďte si respirátor,“ vzkázal Hostomský.