Expert: Vojenská základna v jaderné elektrárně je zvrácený tah. Rusko ale ví, co dělá

Rusko podle informací britské vojenské rozvědky využívá Záporožskou jadernou elektrárnu jako vojenskou základnu, ze které vede útoky na okolní ukrajinské oblasti. Odborná veřejnost varuje před možnou bezpečnostní katastrofou. Podle Pavla Havlíčka, analytika asociace pro mezinárodní otázky, se jedná sice o zvrácený, ale promyšlený kalkul. Mluvil o tom v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS.

„Pozice Rusů v Záporožské oblasti jsou těžko zaměřitelné, ukrajinská armáda navíc nemůže opětovat palbu, která z tohoto regionu vychází. Právě proto, že sami nejsou šílenci. Jsou si dobře vědomi toho, že by mohli způsobit zásadní bezpečnostní krizi, ať už únikem radiace nebo dalšími výbuchy,“ řekl Pavlíček a dodal, že se od Rusů jedná o „chytrý, až velmi vychytralý tah, který je ale velmi riskantní a zvrácený".

Matyáš Zrno, vedoucí zahraničního oddělení CNN Prima NEWS vidí recept na znovuzískání elektrárny pod svou kontrolu v kompletním oddělení tamních jednotek od zbytku armády. „Pokud by se jim podařilo oblast nějak odříznout, dá se předpokládat, že se ruští vojáci stáhnou. Pochybuji, že to jsou nějací kamikaze vojáci, kteří se tam chtějí bránit do posledního dechu.“

Analytik neočekává, že by Ukrajina v brzké době otočila válku výrazně ve svůj prospěch. „Nemyslím si, že bychom v následující době mohli vidět nějaké zásadnější zvraty. Ukrajinci si sice správně připravují půdu pod nohami, například likvidací logistických tras, ale pokud budou Rusové v nějakém masivním měřítku přesouvat správně svoji vojenskou techniku a zásobování, tak jakékoliv dobývání ztraceného území bude po Ukrajinu velký oříšek,“ konstatoval Havlíček.

Skeptický k dalším ukrajinským postupům je i Zrno. „Útok je mnohem složitější než obrana. Do jaké míry budou Ukrajinci schopni nějakého většího průlomu, to nedokážu odhadnout. Možná budeme všichni překvapeni, ale je také dost možné, že to bude vysilující dlouhodobý postup, který se bude měřit na kilometry, na vesnice,“ vysvětlil.

Oba hosté se také pozastavovali nad novou analýzou Amnesty International, podle které Ukrajina využívá civilisty jako lidské štíty. „Ta zpráva mě velmi konsternovala. Jednak Rusko je tady tím agresorem, to oni používají masivní neselektivní bombardování měst a teď se tady řeší to, jestli Ukrajinci neměli někde postavený tank příliš blízko obytné budovy,“ komentoval Zrno s tím, že se naopak Ukrajinci ze všech míst ve válečných oblastech civilisty snaží evakuovat.

„Jestli si Amnesty International myslí, že se válka dá vést tak, že se dvě armády sejdou někde na poli, tak to se mylí,“ uzavírá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.