360°, Petr Fiala, Radko Kubičko - 25.7. v 22:00
Předseda české vlády Petr Fiala (ODS) odmítl, že by mělo šanci na úspěch zavedení progresivní daně, jak před časem navrhl šéf lidovců Marian Jurečka. Vláda prý neuvažuje ani o poplatcích ve zdravotnictví, o kterých se zmínil ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Touto cestou nepůjdeme,“ řekl Fiala v rozhovoru pro deník Právo. A nastínil, kde chce vláda vzít potřebné finance pro pomoc lidem, aby mohli čelit dopadům zdražování.
„Progresivní zdanění skutečně vůbec není téma, o kterém bychom se mohli bavit, což jsme garantovali i v programovém prohlášení vlády. Navíc progresivní zdanění už máme, když se podíváme na náš daňový systém,“ řekl Petr Fiala v rozhovoru pro Právo. Odmítl tak návrh předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, podle něhož by vyšší příjmy ze zaměstnání nebo podnikání byly daněny vyšší procentní sazbou daně.
Politolog: Ze STAN je nepotřebná ODS a TOP 09 číslo 2. Cesta zpět vede přes krvavé údolí
Další propad hnutí STAN ve voličských preferencí je kromě série kauz výsledkem toho, že se partaj začala chovat jako její současní vládní kolegové z TOP 09 a ODS. Ve vysílání pořadu 360° to prohlásil politolog Jan Kubáček. Dle jeho mínění musí STAN více pracovat v oblastech, které ve vládě drží. To znamená témata kolem průmyslu či školství.
Fiala naopak nevyloučil debatu o zavedení daně z neočekávaného zisku, takzvané windfall tax. Ta se vyznačuje dodatečným zdaněním zisků, které firmám vznikly souhrou okolností, jako například díky dramatickému zdražení energií nebo v důsledku zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. „Umím si představit formu solidarity mezi těmi, kdo mají neočekávané zisky v důsledku situace na světových trzích s energiemi, a těmi, kteří jsou nenadále vysokými cenami energií postiženi,“ řekl premiér.
Je namístě se o zisk podělit
Neprozradil však detaily takové daně. „Jaká bude ale její forma, o tom se ještě budeme bavit. Že je dočasná solidarita namístě, to už říkám delší dobu. Nejde o to vybrat více peněz a přerozdělovat je – jde o to, abychom peníze, které získáme z toho, že nám firmy poskytnou část svého neočekávaného zisku, použili přímo na pomoc lidem, kterých se to týká,“ dodal.
Podle Fialy lze neočekávaný zisk rozpoznat poměrně snadno. „Je to zisk ne ze situace, kdy firma nabídne lepší produkt, inovaci, zlepší nabídku zákazníkům a tím víc prodá. Je dán tím, že vznikla situace, která bez jakékoliv změny chování či produktu přináší násobně větší zisk. V tuto chvíli je namístě zvážit, jak se o ten zisk podělit s těmi, kteří ty náklady nesou,“ vysvětlil.
Energie zůstanou drahé už navždy, tvrdí Kovanda. Plynu je na světě dost, odporuje Křeček
Dodávky plynovodem Nord Stream 1 klesly na pětinu. Štěpán Křeček, ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS), v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že Rusko chce do Evropy dodávat málo plynu, aby ji drželo v šachu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy už ceny energií zůstanou vysoké navždy.
Premiér současně odmítl tezi, se kterou před několika dny přišel jeho stranický kolega a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček. Ten navrhl zvýšit spoluúčast obyvatel ve zdravotnictví. „To opravdu není něco, čím bychom se zabývali. Ani naše programové prohlášení to neobsahuje, touto cestou nepůjdeme,“ dušoval se Fiala v rozhovoru.
Lidé si zatopí, i kdyby Rusko plyn stoplo
Předseda vlády také několikrát zopakoval, že stát dělá pro zajištění energií (především plynu) pro nadcházející topnou sezonu maximum, a že si Češi v zimě zatopí, i kdyby Rusko přísun plynu zastavilo úplně.
Hovořil také o valorizaci důchodů, rozpočtovém schodku nebo o dopadu kauz hnutí STAN na vládní koalici. „Kolegové z hnutí STAN reagovali velmi rychle a udělali všechny kroky, které udělat měli. Věřím, že obnova vedení a nová energie, kterou jsem tam viděl, povedou k tomu, že ten problém mají za sebou,“ řekl. Stabilita vládní koalice není podle premiéra v tuto chvíli ohrožena. „Doufám v to,“ dodal.