Jaroslav Flegr o vakcínách
Lidi, kteří protestují proti vládním opatřením a rouškám, by měla z demonstrací odvést policie. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom mluvil evoluční biolog Jaroslav Flegr. Naznačil, že přísný trest by rád viděl i pro bývalého prezidenta Václava Klause.
Všude se mluví o české vakcíně. Jak moc je česká? Neprezentují to politici špatně?
Česká je v tom smyslu, že se u nás její nejdůležitější komponenta vyrábí. Není to žádná česká vakcína v tom smyslu, že bychom ji vymysleli, nebo že by nám patřila. Upřímně řečeno o ní zatím moc nevím. Třeba nevím, na jakém principu bude fungovat, kolik jí bude a kdy bude. Tomu, s čím přišel premiér, moc nevěřím.
Pokuta pro Klause. Bývalý prezident musí zaplatit 10 tisíc za ignoraci nařízení
Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 tisíc korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Se sankcí nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno.
Jak moc může britská mutace zhoršit situaci v Česku?
Jakmile má virus vyšší infekčnost, tak se šíří mnohem víc a rychleji. Teď epidemii jen tak tak zvládáme. Protiepidemická opatření zabírají, protože infekčnost původního viru je nižší. Kdybychom měli stejná opatření a byla tady britská forma mutace, tak by tahle opatření nestačila a počty hospitalizovaných by neklesaly, ale stoupaly. Nevím, co bychom museli pro zastavení šíření mutace udělat. Asi by se už musel omezit kromě služeb i průmysl. Mimo britské mutace je tu i brazilská a jihoafrická a není jasné, jak na ně bude fungovat vakcína. Jediné, co nás může zachránit, je uvést do funkčního stavu hygienu, trasování a testování. To, že se bezpříznakoví lidé testují antigenními testy, je zločin.
Opravdu nechápu, jak se mohlo připustit, že se stále ještě testuje antigenními testy. Někdo bez citu a bez svědomí na tom vydělává, jinak to není možné.
Proč?
Obávám se, že si na tom někdo pěkně namastil kapsy. Někdo, komu je jedno, kolik lidských tragédií tím způsobil a ještě způsobí. Antigenní testy byly vyvinuty a jsou určeny k něčemu úplně jinému než k plošnému screeningovému testování. Například pokud má někdo příznaky a zdravotník si potřebuje rychle ověřit, že má covid, než ho dá na covidový pokoj. V takovém případě pozitivní výsledek nákazu jednoznačně potvrdí. Ale negativní výsledek neříká vůbec nic – antigenní test rozpozná pouze každého třetího bezpříznakového nakaženého. Antigenní test před vstupem do domova seniorů může odhalit v daný okamžik vysoce infekční šiřitele viru. Negativnímu výsledku testu však lze věřit maximálně pár hodin, negativnímu výsledku PCR testu dva až tři dny.
Nejsou ale antigenní testy lepší než nic?
Nejsou. Dávají pocit falešného bezpečí a zpomalují zavedení PCR testů. Náklady na PCR test jsou dnes menší než na test antigenní. Jsou i rychlejší, protože se jich dá udělat tisíce najednou. Antigenních člověk zvládne najednou tak pět, a celou dobu přitom pracuje s vysoce infekčním materiálem. Antigenní testy jsou tak málo citlivé, že je třeba je dělat z výtěrů z nosu – na PCR stačí výtěry z krku, či dokonce vyšetření slin. Opravdu nechápu, jak se mohlo připustit, že se stále ještě testuje antigenními testy. Někdo bez citu a bez svědomí na tom vydělává, jinak to není možné.
Hejtmani mohou být mnohem kvalitnější než ministerstvo zdravotnictví.
Co říkáte na spekulace, že by měl skončit ministr zdravotnictví Jan Blatný?
Žába na prameni je ministerstvo zdravotnictví. Když tam přijde kdokoliv, nedostane ani informace k tomu, aby ministerstvo dokázal pořádně řídit. Když generála neposlouchá armáda, tak nic moc nedokáže. Nevím, jak kvalitní je pan doktor Blatný. Ale s tímto aparátem by nezmohl nic ani sebelepší ministr.
Kdybyste měl kompetence, které má vláda, co byste dělal?
Prosadil bych, aby každý v karanténě měl nemocenskou 80 procent platu. Plus každý pozitivně testovaný by měl dostat 3000 korun. Ať lidé mají motivaci zůstávat doma a nešířit infekci. Vyjmul bych veškerou agendu boje s koronavirem z kompetencí ministerstva zdravotnictví a přenesl ji do kompetice nového orgánu zcela bez personálních vazeb na ministerstvo zdravotnictví. Tím bych se zbavil lidí, kteří vše dlouhodobě brzdí, a téměř jistě sledují svoje ekonomické či karierní zájmy. Současně bych předal maximum kompetencí v oblasti testování a očkování krajům.
Cheb znám, Havlíčkovi říkám Blatníček. Babiš se omlouvá za chyby, prý má plno starostí
Premiér Andrej Babiš (ANO) pobavil i pobouřil obyvatele Chebu. Ve svém nedělním hlášení nazvaném Čau lidi dvakrát řekl, že město leží v Královéhradeckém kraji. Cheb je přitom v Karlovarském kraji. V pondělí odpoledne se Babiš za geografickou chybu omluvil s tím, že komolí i jména ministrů. Podle svých slov má hlavu plnou starostí, a tak občas něco splete.
Kraje to podle vás zvládnou lépe než vláda?
Hejtmani, netvrdím že úplně všichni, mohou být mnohem kvalitnější než ministerstvo zdravotnictví a vláda, a především mají mnohem větší motivaci aby svým občanům pomohli. A navíc si konkurují – žádný hejtman by asi nechtěl, aby jeho kraj dopadl ve srovnání s ostatními nejhůře. Takže budou kopírovat jeden od druhého dobré nápady a dobrá řešení. Zařídil bych, abych v každém kraji byla minimálně jedna velká laboratoř, kde by se zdarma testovaly vzorky, průběžně svážené ze škol a podniků. Testoval bych PCR testy. S dnešním přístrojovým vybavením není problém dvakrát do týdne pomocí PCR otestovat všechny žáky na prvním stupni. Skutečné náklady na jeden PCR test při velkokapacitním testování mohou být pod sto korun. My plýtváme prostředky neskutečně. Prosadil bych tvrdé testy za porušování opatření. Jednou máme nouzový stav a ten to umožňuje. Když kdokoli přijde na demonstraci bez roušky, tak ho má okamžitě odvést policie. A je jedno, zda je to poslanec, fotbalový fanoušek nebo zloděj propisovaček. (Flegr zjevně naráží na Václava Klause a „incident“, kdy si v roce 2011 jako prezident při návštěvě Chile přivlastnil propisovačku, což zachytily kamery, pozn. red.).
Nemají toho ale lidé už dost? Kdyby vláda takhle zpřísnila, tak se všichni vzbouří a budou nařízení porušovat.
Na nedělní demonstraci byly stovky lidí. Co to je? To je legrace na milionovou Prahu. To jsou křiklouni, kterým se zbytečně dává obrovský prostor. Ale podle mě naprostá většina lidí opatření se skřípěním zubů a mnohdy za cenu velkých obětí dodržuje. Skoro každý už má totiž osobní zkušenost, že mu někdo v okolí umřel. Je potřeba zavelet a ukázat lidem, že se boj s epidemií konečně začíná brát vážně, a že se počínaje dneškem opatření přestávají pouze předstírat.
Má vláda strach dělat tvrdá a nepopulární opatření?
To je jeden z důvodů. Další důvod je, že situaci nerozumí. Neuvědomuje si, jaký průšvih to celé bude. Druhá možnost by byla, že oni už naočkovaní jsou, a i své nejbližší dokážou ochránit. To, že umře 100 tisíc lidí, a navíc těch nemocných a starých, co už nevydělávají, je nezajímá. Já jsem kupodivu optimista – věřím té první možnosti.
Na nedělní demonstraci byly stovky lidí. Co to je? To je legrace na milionovou Prahu.
Bojíte se toho, co bude v létě před blížícími se volbami?
Ano. Ale spíše se bojím opozice než vlády. Zejména ODS a SPD, ale těch oportunistů se vyrojí víc. V honbě za politickými body se budou snažit vykřikovat, že všechno, co vláda dělá, je špatně, že se nemá lidem ubližovat a jakkoli je omezovat protiepidemickými opatřeními. Opozice bude ještě větší populista než vláda, a to už je co říct. Ale vládní strany se určitě nechají strhnout a do závodu v populismu se s vervou zapojí. Vlastně už nám to předvedli vloni v létě.
Je něco, co vláda udělala dobře a za co byste ji pochválil?
Na jaře ano. I když se potom ukázalo, že to bylo možná přehnané, ale v té době bylo nejrozumnější vše zavřít a počkat, co bude dál. Za to bych ji pochválil, i když k tomu přišla trochu jako slepý k houslím. Teď po Vánocích, když počty nakažených začaly klesat a reprodukční číslo bylo 0,7, tak jsem trnul, že začnou rozvolňovat. Naštěstí nezačali. Ale jak dlouho jim snaha chovat se rozumně vydrží, to se teprve uvidí.