Gates: Fámám o mikročipech se musím smát. Miliardář předpověděl, kdy udeří další pandemie

O jednom z nejbohatších lidí na světě koluje spousta fám. Billu Gatesovi to na jednu stranu přijde směšné, ale zároveň ho to děsí. „Je to k smíchu, pokud ale kvůli těmto fámám existují lidé, kteří se nenechají očkovat, má to příšerné následky,“ zdůrazňuje. Jak by se dalo v budoucnu efektivněji bránit dalším pandemiím? A co si myslí o opičích neštovicích?

Během koronavirové pandemie se mu začalo říkat Doktor Padouch. Jméno Billa Gatese je totiž spojováno s celou řadou konspirací, které mimo jiné tvrdí, že spolu s vakcínami proti covidu jsou lidem vpravovány do těla mikročipy určené ke sledování osob.

„Nečekal jsem, že se kolem toho strhne takový humbuk. Ale svým způsobem jsem si už zvykl. Musím se smát a říkám si: ‚Dobrá, utrácím miliardy, abych vakcínami zachraňoval životy lidí. Ale to, že to někdo celé otočí a začne říkat, že ve skutečnosti utrácím miliardy, abych a vakcíny používám k tomu, abych zabíjel lidi, je opravdu velmi smutné,‘“ tvrdí Gates.

„Je to úplný opak toho, jak to ve skutečnosti je. A ty zkazky o tom, že používám mikročipy ke sledování lidí, jako kdyby mě snad mělo zajímat, kde se pohybují miliardy lidí! Co bych s těmi údaji asi tak dělal? Nezajímá mě to. Musím se smát,“ uvedl pro web eldiario.es, který s ním publikoval rozhovor u příležitosti vydání Gatesovy nové knihy nazvané Jak zabránit příští pandemii (How to Prevent the Next Pandemic).

Gatesovi však vadí, že se kvůli těmto řečem někteří lidé odmítají očkovat. „Problém je, že kvůli těmto fámám se někteří lidé nenechají očkovat a ani nenosí roušky, což má strašlivé následky. Lidé umírají, protože je pro ně jednodušší pevně se držet teorie o ‚Doktoru Padouchovi‘ místo, aby si připustili fakt, že taková je prostě biologie a takto vznikají nemoci,“ řekl.

Světová zdravotnická organizace jako centrála hasičů

Gatesova nadace investuje do veřejného zdraví každoročně 6,7 miliardy dolarů (154 miliard korun). Zajišťuje tak 10 desetinu rozpočtu Světové zdravotnické organizace, pro niž je druhým největším dárcem hned za Spojenými státy. Podle Gatese je však potřeba tyto prostředky ještě zvýšit, aby se v budoucnu dalo účinněji s případnými pandemiemi bojovat.

„Příští pandemie by mohla vzniknout z viru, který již známe. Mohl by to být druh chřipky nebo další typ koronaviru. To nám přinejmenším umožní vědět, jak rychle zajistit léky a vakcíny. Mohlo by to ale být také něco jiného. Mohlo by jít o virus vytvořený člověkem, bioteroristou, který by ho záměrně pustil mezi lidi. Tento scénář je velmi děsivý, protože by se ho mohli snažit rozšířit najednou na různých místech planety,“ řekl.

Pravděpodobnost, že se objeví další pandemie, je podle něj velmi vysoká. „Může to být něco, co na nás vyskočí z normálního světa. Počet lidí roste a zabíráme stále víc ekosystémů. Proto počítám, že existuje padesátiprocentní pravděpodobnost, že v příštích dvaceti letech nastane další pandemie přirozeného původu kvůli klimatickým změnám,“ varuje.

Covid si podle Gatese vyžádal tolik obětí na životech jako druhá světová válka, a není proto na místě polevovat v ostražitosti. „Musíme mluvit o tom, co všechno jsme udělali špatně, o nástrojích, které budeme v budoucnu potřebovat, i o tom, jak nepolevit v ostražitosti. Nejvíc se mi líbí příměr s hasiči: Abychom zabránili požárům, máme hasiče na plný úvazek. Trénují, připravují se, riziko požáru berou vážně. Bohužel musíme mít pandemie na seznamu věcí, na které vlády musí být připraveny, pokud chtějí účinně chránit svoje občany,“ zdůraznil.

Gates už si udělal předběžné rozpočty. Navrhuje o čtvrtinu zvýšit rozpočet Světové zdravotnické organizace, což by zajistilo další tři tisíce zaměstnanců odborného zaměření. „Říkám tomu Globální tým odpovědi a mobilizace pro epidemie. Ale na jménu nezáleží, jde o to, že budeme počítat s experty, kteří budou mít systémová data a vyhledávat případné výskyty epidemie. Pokud se objeví v zemi s dobrým systémem veřejného zdravotnictví, mohli by přispívat svými radami. Pokud by k němu došlo v chudé zemi, zaletěli by tam, zjistili by oblast výskytu a přesvědčili se o tom, zda se nebude šířit dál do světa,“ nastínil Gates.

Nebýt covidu nejsou opičí neštovice ani ve zprávách

Podle amerického podnikatele je znepokojivé, že pozornost, která se nyní upnula ke covidu, zbrzdila pokroky v oblasti boje proti jiným nemocem, jako je malárie nebo tuberkulóza. „Dobrou zprávou však je, že byla vyvinuta technologie modifikované RNA pro výrobu vakcín. Pokud ji vylepšíme, může být užitečná pro vakcíny proti HIV nebo malárii. V naší nadaci do toho investujeme stovky milionů dolarů,“ řekl.

Gatese nyní znepokojil i zvýšený výskyt opičích neštovic, nemyslí si však, že se tato nemoc bude masověji šířit. „Je fantastické, že jsme stále ve střehu. Ale nebýt pandemie koronaviru, nedostaly by se opičí neštovice ani do zpráv. A to je dobře. Musíme si vyhodnotit, proč jsou v Evropě, kde výskyt viru nebyl dříve tak častý, najednou stovky případů. Zdá se, že je to kvůli nějaké změně přenosu viru. Je to znepokojivé, ale nemyslím, že z toho vznikne další pandemie,“ uzavřel Gates.

Tagy: