CNN Prima News Gustáv Husák

Gustáv Husák

Výpis příspěvků ke štítku „Gustáv Husák“

Macháček: Pellegrini nebude Ficův psík. Slováci podle něj inklinují k Rusku více než Češi

Slovenská společnost je na rozdíl od Česka historicky tolerantnější k Rusku, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS novinář a komentátor Jan Macháček. Podle něj tak může u východních sousedů dojít k věcem, které jsou u nás nepřijatelné. Macháček rovněž zmínil, že vítěz prezidentských voleb Peter Pellegrini nebude ve své funkci „pejskem“ premiéra Roberta Fica (Směr-SD).

Zavírá obchoďák Kotva. Když v roce 1975 začínal, Husák se prodavaček ptal: Fakt to umíte?

Otevření Kotvy v roce 1975 působilo jako úplný zázrak. Luděk Sobota s Petrem Nárožným o ní zpívali písničku, natěšené zákazníky musel před vstupem hlídat kordon vojáků, mezi patry korzovali nejdůležitější soudruzi země. O fenoménu mezi obchoďáky, který 1. února zavírá kvůli kompletní rekonstrukci, vyprávěla bývalá prodavačka Jitka Dvořáková. Pracovala v něm od zahájení provozu až do roku 2002.

Vraždu Jana Palacha připravili zavilí antikomunisti a hochštapleři, lhalo 20 let Rudé právo

Dvacetiletý student Jan Palach podlehl těžkým popáleninám 19. ledna 1969. Sebevražda upálením, kterou spáchal o tři dny dříve na Václavském náměstí, měla český národ vyburcovat z letargie, s jakou se pozvolna podvoloval sovětské okupaci. A zatímco v lednu před 55 lety i ústřední deník KSČ Rudé právo o živé pochodni referoval do jisté míry objektivně, záhy se v normalizačních médiích o celé události začalo masivně lhát. „Byl to právě on, který tuto hroznou vraždu inspiroval, organizoval a připravoval,“ neváhalo Rudé právo v roce 1979 označit za spoluviníka Palachova úmrtí třeba šachového velmistra Luďka Pachmana. Nenávistná kampaň trvala 20 let a ukončila ji až sametová revoluce v roce 1989.

Prezident Novotný žádal lepší hospody, Husák více práce aneb Nad novoročními projevy

Českoslovenští i čeští prezidenti neustále lavírují, zda proslovit vánoční či novoroční řeč. První prezident T. G. Masaryk vsadil na vánoční poselství, které pronášeli také prezidenti Edvard Beneš a Emil Hácha. První dělnický prezident Klement Gottwald zavedl novoroční projevy, u kterých zůstali nejen jeho komunističtí nástupci, 1. ledna se k národu později obraceli i Václav Havel a Václav Klaus. Miloš Zeman se vrátil k vánočnímu poselství, zatímco Petr Pavel nyní opět obnovuje novoroční projevy.

Kocáb ostře: Pavel se svou minulostí na Hradě a Babiš premiérem? To tam mohl zůstat Husák

Už před volbami jsem byl proti tomu, aby se stal Petr Pavel prezidentem. I dnes má základní výhrada, že na Hradě neměl být bývalý komunista, přetrvává. A kdyby se na post premiéra znovu dostal Andrej Babiš (ANO), což není vůbec vyloučené, tam kam jsme se to dostali? To tam rovnou mohl zůstat sedět Gustav Husák. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb. Zároveň mu však některé Pavlovy kroky imponují a hodnotí je „střízlivě“.

Husák vítal palestinské teroristy na Pražském hradě jen měsíc před revolucí, v říjnu 1989

Když prezident Gustáv Husák uvítal 18. října 1989 na Pražském hradě palestinské teroristy, do sametové revoluce zbýval sotva měsíc. Do Československa tehdy přijel i Bassam Abu Sharif, podle amerického časopisu Time nejznámější „tvář palestinského teroru“. Delegaci vedl vůdce Jásir Arafat, který od Husáka dostal nejvyšší československé vyznamenání pro cizince, Řád Bílého lva I. třídy. „OOP neustoupí od svých základních zásad, za něž bojovaly a stále bojují generace Palestinců,“ hájil Arafat v Praze takzvanou první intifádu.

Husák byl jediný komouš, který sprdnul Brežněva. Kocáb srovnal dění na Ukrajině a okupaci

Rusové byli už 15. srpna přesvědčeni, že dojde k okupaci Československa. Když dorazila vládní delegace do Moskvy, Husák jako jediný komouš na Brežněva vyjel. K 55. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa to v pořadu Nový den řekl hudebník a aktivista Michael Kocáb. Ve vysílání CNN Prima NEWS také srovnal tehdejší události s dnešním děním na Ukrajině. Ze strany Ruska je podle něj možné očekávat především „lež a úskoky“.

Osm příběhů, stejný zločin. Pořad Bez lítosti přináší osobní zpovědi nejhorších vrahů v Česku

Takřka 50 osob si v České republice odpykává doživotní trest. Věznění do konce života je ten nejpřísnější verdikt, který má justice k dispozici, a uděluje se pouze těm, jejichž činy šokovaly veřejnost svou nepochopitelnou brutalitou. Jak se tito lidé stali nejobávanějšími zločinci ve své zemi? Jsou to kruté děti na okraji společnosti, nebo je zlo neoddělitelnou součástí jejich osobnosti? Nejděsivější zločiny v Česku, zpovědi osmi vrahů bez příkras, odhalení jejich nynějšího života a šokující slova vyšetřovatelů. To vše nabídne pořad Bez lítosti, už 21. června na prima+.