CNN Prima News Gustáv Husák

Gustáv Husák

Výpis příspěvků ke štítku „Gustáv Husák“

Od Hitlera přes Husáka po Havla a Pavla aneb Střípky z novoročních projevů

Průměrný věk dožití dnešních obyvatel Česka spočítali statistici na 80 let. To není málo, protože před 80 lety se v našich zeměpisných šířkách dosud rozkládal Protektorát Čechy a Morava, který byl integrální součástí Třetí říše. Poslednímu novoročnímu projevu Adolfa Hitlera z 1. ledna 1945 tak veškerý český tisk musel věnovat titulní stranu. „Svět si musí uvědomit, že tento stát nebude nikdy kapitulovat,“ hřímal Hitler o neporazitelnosti Německa. Bezpodmínečná kapitulace nacistické říše byla přitom podepsána již 7. května 1945 v Remeši a 8. května v Berlíně. A co hlásal na Nový rok v roce 1955 Antonín Zápotocký, v roce 1985 Gustáv Husák anebo roku 2005 Václav Klaus?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Kosatík: Fico návštěvou u Putina zradil Evropu. Proč mají Slováci rádi lídry v předklonu?

Robert Fico svou předvánoční návštěvou u Vladimira Putina zradil Evropu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká publicista Pavel Kosatík, který se dění v podtatranské zemi dlouhodobě věnuje. Co se to podle něj na Slovensku v poslední době děje? Jak Ficovo proruské počínání vnímají jeho krajané? A co má premiér, na něhož byl před pár měsíci spáchán atentát, společného s Mečiarem či Husákem?

Jak Husák hostil Asada na Pražském hradě ruskou vodkou aneb Syrští přátelé komunistů

Až do pádu režimu v listopadu 1989 udržovala Československá socialistická republika vřelé vztahy s mnoha arabskými vůdci. Mimo jiné také s dynastií Asadů v Sýrii, která nyní padla. Asadové byli syrskými prezidenty nepřetržitě od roku 1971 až do 8. prosince 2024. „Chci podtrhnout, že Sýrie je rozhodnuta jít socialistickou cestou,“ prohlásil generální tajemník Komunistické strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš 12. dubna 1989 v syrském Damašku, když se loučil s prezidentem Háfizem al-Asadem. A o čtyři roky dříve ho na Pražském hradě hostil prezident Gustáv Husák a na slavnostní večeři se pila sovětská vodka. Oba režimy se udržovaly u moci s pomocí brutálních policejních metod a vedoucí úlohy jediné politické strany, v Československu to byla KSČ, v Sýrii zase Socialistická strana arabské obrody (Baas).

Zastřelený horník, Den znárodnění i mladistvé živly v ulicích aneb 28. říjen v dobovém tisku

Protektorátní policie a gestapo zatkly při pražské demonstraci z 28. října 1939 zhruba 400 protestujících. Stejné množství demonstrantů bylo zadrženo i 28. října 1989, pouta však nasazovala Veřejná bezpečnost a StB. Jak se slavil či neslavil 28. říjen v roce 1918, 1939, 1948, 1952, 1968, 1969, 1988 a 1989? Nahlédli jsme do dobového tisku.

KOMENTÁŘ: Nulová sebereflexe Stačilo! a KSČM. Lenin není in, ale vrah, Che Guevara též

I když se KSČM v posledních měsících kamufluje do značky mimořádně úspěšného projektu Stačilo!, svou pravou DNA nezapře. Stačí se podívat na webové stránky zmíněné koalice, přes které se velmi snadno můžete prokliknout na e-shop společnosti Futura. Ten nabízí trička s proslulými masovými vrahy, jako jsou zakladatel SSSR Vladimir Iljič Lenin nebo marxistický revolucionář Che Guevara. Kateřina Konečná má sice pravdu v tom, že se podobné produkty na západních tržnicích prodávají běžně, přesto však takové jednání poukazuje na nulovou sebereflexi českých komunistů.

Macháček: Pellegrini nebude Ficův psík. Slováci podle něj inklinují k Rusku více než Češi

Slovenská společnost je na rozdíl od Česka historicky tolerantnější k Rusku, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS novinář a komentátor Jan Macháček. Podle něj tak může u východních sousedů dojít k věcem, které jsou u nás nepřijatelné. Macháček rovněž zmínil, že vítěz prezidentských voleb Peter Pellegrini nebude ve své funkci „pejskem“ premiéra Roberta Fica (Směr-SD).

Zavírá obchoďák Kotva. Když v roce 1975 začínal, Husák se prodavaček ptal: Fakt to umíte?

Otevření Kotvy v roce 1975 působilo jako úplný zázrak. Luděk Sobota s Petrem Nárožným o ní zpívali písničku, natěšené zákazníky musel před vstupem hlídat kordon vojáků, mezi patry korzovali nejdůležitější soudruzi země. O fenoménu mezi obchoďáky, který 1. února zavírá kvůli kompletní rekonstrukci, vyprávěla bývalá prodavačka Jitka Dvořáková. Pracovala v něm od zahájení provozu až do roku 2002.

Vraždu Jana Palacha připravili zavilí antikomunisti a hochštapleři, lhalo 20 let Rudé právo

Dvacetiletý student Jan Palach podlehl těžkým popáleninám 19. ledna 1969. Sebevražda upálením, kterou spáchal o tři dny dříve na Václavském náměstí, měla český národ vyburcovat z letargie, s jakou se pozvolna podvoloval sovětské okupaci. A zatímco v lednu před 55 lety i ústřední deník KSČ Rudé právo o živé pochodni referoval do jisté míry objektivně, záhy se v normalizačních médiích o celé události začalo masivně lhát. „Byl to právě on, který tuto hroznou vraždu inspiroval, organizoval a připravoval,“ neváhalo Rudé právo v roce 1979 označit za spoluviníka Palachova úmrtí třeba šachového velmistra Luďka Pachmana. Nenávistná kampaň trvala 20 let a ukončila ji až sametová revoluce v roce 1989.

Prezident Novotný žádal lepší hospody, Husák více práce aneb Nad novoročními projevy

Českoslovenští i čeští prezidenti neustále lavírují, zda proslovit vánoční či novoroční řeč. První prezident T. G. Masaryk vsadil na vánoční poselství, které pronášeli také prezidenti Edvard Beneš a Emil Hácha. První dělnický prezident Klement Gottwald zavedl novoroční projevy, u kterých zůstali nejen jeho komunističtí nástupci, 1. ledna se k národu později obraceli i Václav Havel a Václav Klaus. Miloš Zeman se vrátil k vánočnímu poselství, zatímco Petr Pavel nyní opět obnovuje novoroční projevy.