Hašek o bronzu: Snad je to jen první krok. Tým měl i na víc, ale jeden útok na vše nestačí

Do oslav po zlatém Naganu má zisk bronzu z mistrovství světa ve Finsku daleko, nicméně po desetiletém čekání na jakoukoliv medaili z velké akce se vítězný duel se Spojenými státy stal pro mnoho hráčů české reprezentace nezapomenutelným zážitkem. Tak jako pro Dominika Haška triumf před 24 lety na olympiádě. Právě legendární gólman a kandidát na prezidenta hokejového svazu přidal pro CNN Prima NEWS své postřehy po závěrečném vystoupení národního týmu na šampionátu.

„Zápas jsem si pořádně užíval od druhé třetiny, kdy jsme začínali přebírat inciativu a začínalo to vypadat, že máme více ze hry. Snižující gól Jirky Smejkala na 2:3 byl nesmírně důležitý, pak to začínalo vypadat, že Američané odpadají. Nám to vlilo krev do žil. Podle toho pak vypadala třetí třetina.

To byla paráda! Využívali jsme šance, David Pastrňák dosáhl na hattrick, David Kämpf – který do té doby nedal ani jeden gól – se trefil dvakrát. Fantazie a neskutečná dominance.

Zajímavé je, že na gól při klasické hře pět na pět čekal český tým přes 237 minut, trefoval se jen z přesilovek, nebo do prázdné brány. A najednou zejména ve třetí třetině taková smršť. Ale tak to někdy bývá. Nepadá vám to tam, pak se roztrhne pytel. Škoda, že to nepřišlo v semifinále s Kanadou, kdy také nějaké šance byly. V tomto případě už ale Američané dělali i mentální chyby. Ztráceli potřebnou desetinu vteřiny, aby byli u dorážek první, měli jsme dobré reakce. Hlavně, že je aspoň bronz. Po tom čekání je to vynikající.

Proč to trvalo deset let a zrovna teď se zadařilo? Těžko hodnotit. Řekl bych, že během té doby jsme kolikrát měli mužstvo, které na medaili mělo. Někdy záleží i na štěstí, respektive smůle. Zejména v roce 2019 na Slovensku, kdy jsme prohráli až na nájezdy s Ruskem i přes střeleckou dominanci. Každopádně můžu říct, že i když i teď na mistrovství přišly slabší okamžiky, tým dělal celkově daleko lepší dojem než loni. Dekáda je strašně dlouhá doba, doufám, že se takové čekání už nebude opakovat.

Kari Jalonen se – z mého pohledu – postaral o to, aby byla reprezentace velmi dobře mentálně nastavená. Ale je třeba říct, že dost pomohly individuality. Roman Červenka byl celý šampionát neskutečný. Viděli jsme ho hrát v minulosti, ale teď byl jako úplně vyměněný. Jalonenovi se stoprocentně povedlo, jak sestavil první pětku, ve které hrál Roman s Davidy Krejčím a Pastrňákem. Už delší dobu říkám, že Pasta je jeden ze tří nejlepších střelců na světě. Určitě se od něj očekávalo, že přijede a bude dávat góly. On navíc pozvedl kluky okolo sebe.

Na druhou stranu další formace se moc neprosazovaly. A těžko může na vše stačit jeden útok, pak se stane to, co se stalo s Finy nebo Kanadou. Kdyby se výrazněji ozvali jiní hráči, mohlo to být ještě lepší.

Nicméně i tak bylo vidět, co to pro kluky znamená. Sdílel jsem s nimi radost, když jásali ještě před koncem na střídačce, jak pak na sebe naskákali. Pro ně to bude nezapomenutelný zážitek. Říkám ale dopředu, že je to první krok pro to, aby toto mužstvo pomýšlelo ještě výše.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).