Na zkušenou do zahraničí míří čím dál víc Čechů. Někteří si sbalí kufry a změní prostředí úplně. Jiní část měsíce pracují a žijí na tamních ubytovnách a zbylou část odpočívají doma. Další za prací denně dojíždějí. Dalo by se říct, že je to výhodná práce na druhou. Kromě často podstatně vyššího příjmu, než na jaký by na stejné pozici dosáhli ve své domovině, získají ti, kteří se rozhodnou kvůli práci překročit mez rodné hroudy, také zkušenosti, jiné zvyky a zdokonalí se v cizích jazycích. Jak ale takovou kariéru v zahraničí nastartovat?
Poohlédnout se po výdělku za hranicemi Česka už napadlo pěknou řádku místních. Ovšem je nutno říct, že to není pro každého. Když pomineme všechny výzvy, které s sebou nese kariéra mimo zem, kde znáte řeč, zvyky i mentalitu lidí, je potřeba vůle a vytrvalost hned od začátku. Toho papírování, co je potřeba vyřídit. A to nemluvíme o trpělivosti, jakou je třeba prokázat, než si člověka všimnou.
Nicméně kdo už ví, co a kde chce dělat, první podmínku splnil. Teď už jenom projít martyrium papírování a neztratit v jeho průběhu odvahu.
Průzkum terénu
Než si začnete ve skříni třídit věci, které si vezmete na zkušenou za hranice, nejdřív si o vybrané zemi, kde chcete pracovat, zjistěte víc podrobností. Že je tam většinu roku teplo, případně naopak zima a mluví se v ní anglicky, německy nebo jakkoli jinak, nestačí. Víc než na místě je také zjištění zdejších životních poměrů. „Potřebujete mít představu, jaký je v daném oboru průměrný výdělek a jak vysoké zhruba budou vaše životní náklady – přesněji řečeno: kolik peněz vám zbyde, když odečtete veškeré měsíční výdaje jako nájem, daně a různé další poplatky,“ upozorňuje web ef-czech.cz.
Předem byste si také měli zjistit možnosti ubytování. Na internetu je v dnešní době samozřejmě k dohledání takřka cokoli. A řada zaměstnavatelů nabízí svým pracovníkům i střechu nad hlavou, obvykle ubytovny. Takže tohle by velký problém být neměl, přesto se nevyplácí s tímto bodem otálet a nechávat ho na posledním místě v seznamu, co všechno je třeba udělat. Je možné sehnat naprosto snové ubytování, ale bude na druhé straně města nebo dokonce v jiné obci. Což je mimochodem další připomínka toho, co je potřeba si zmapovat předem – cesta do práce, jak bude vypadat, kolik zabere času a kolik bude stát?
Šanony s doklady připravit
Při hledání práce v zahraničí je potřeba poměrně dost lejster. V první řadě jsou to doklady o vzdělání. Ty je pochopitelně třeba nechat přeložit do požadovaného jazyka.
Výpisy z banky, výplatní pásky, to všechno se může hodit při zakládání bankovních účtů v cizině. Ne všichni zaměstnavatelé akceptují ty původní.
Samozřejmostí je životopis. Ten pravděpodobně bude vypadat jinak než ten, který se používá v Česku. Měl by mít všechny náležitosti, které chce zaměstnavatel v zahraničí vědět. Není vhodné ho otrávit hned zpočátku nevhodnou formou nebo zbytečnostmi. Opět je třeba jej přeložit do požadovaného jazyka.
Kde a jak hledat?
Jako obvykle i tady bude nejlepším přítelem každého, kdo hledá práci za hranicemi, internet.
„Na serverech práce bývají nejčastěji uveřejňovány nabídky na práci ve zdravotnictví, stavebnictví a službách obecně. Pokud ale máte zájem o nějakou lepší pozici, při které byste mohli uplatnit vysokoškolské vzdělání, nejvhodnější pro vás nejspíše bude jiný způsob. Tím je oslovit konkrétního zaměstnavatele, u kterého byste chtěli pracovat,“ uvádí web Jdi pracovat.
Projeďte stránky pracovních agentur. Doporučujeme ale dbát na radu stránek Jobs.cz: „Ověřte si například, zda má od českého úřadu práce povolení nabízet práci v zahraničí. Seriózní agentura po vás také nebude chtít žádné poplatky za zprostředkování.“
Potřebné informace je možné dohledat také s pomocí sociálních sítí, a to těch volnočasových i profesně zaměřených.
Tím vůbec nejlepším způsobem, jak se na budoucí povolání v zahraničí připravit, je vyrazit přímo na místo určení. Jednoduše si okouknout terén a na vlastní kůži si vyzkoušet život na vybraném místě se vším všudy.
Kdo tuhle možnost nemá a vyhlédl si práci v rámci EU, tomu poslouží síť EURES. Přehled volných pozic uvádějí i stránky Úřadu práce ČR.
Kdo se chce podívat ještě dál, třeba do USA nebo Kanady či Austrálie, může zkusit štěstí v rámci programu Work and travel. Tři měsíce ve vybrané destinaci pracujete, ten čtvrtý ji poznáváte. Je ovšem určen pro lidi do 30 let.
Kolečko po úřadech začíná
Dnes už tohle naštěstí neplatí doslovně. Většina záležitostí se dá vyřídit elektronicky. Přesto je vhodné raději předem sepsat seznam a na žádnou důležitou organizaci díky tomu nezapomenout. Dobré je také připravit se na to, že sepisování dokumentů, vyplňování formulářů a odesílání e-mailů vám chvíli zabere.
Ve chvíli, kdy už je ruka v rukávě, nastává ta správná chvíle začít řešit situaci se zdravotní pojišťovnou. Sociální pojištění řešit není třeba, to skončí ve chvíli, kdy ho na Státní správě sociálního zabezpečení odhlásí poslední zaměstnavatel. Daně se platí vždy jen jednou, odvádí je tedy zaměstnavatel v daném státě.
Víza a pracovní povolení. V rámci EU nejsou potřeba. Mimo ni se bez nich ale budoucí expati neobejdou. O obojí je potřeba zažádat na konkrétním velvyslanectví s dostatečným předstihem. K vyřízení víza je nutné předložit cestovní doklad s minimálně půlroční platností, fotografii (lze obvykle nahrát elektronicky), vyplnit požadovaný formulář a zaplatit stanovený poplatek. A dále se dokládají: bankovní výpisy za poslední čtvrtrok, pracovní smlouva, zvací dopis, živnostenský list a výpis z obchodního rejstříku.
Ve většině zemí je také nutné ohlásit místo pobytu.