Hořejší: Nevěřím, že se děti vrátí v únoru do škol. Situaci komplikuje britská mutace

Vláda mluví o pomalém zmírňování protiepidemických opatření a návratu dětí do škol. Profesor imunologie Václav Hořejší však nevěří, že by se situace v nejbližších týdnech zlepšila. „Čísla, která máme dnes, jsou pořád skutečně hrozivá a nevěřím, že do poloviny února se zlepší tak, aby návrat dětí do škol byl možný. Zvlášť v kombinaci s britskou mutací,“ podotkl imunolog Hořejší v pořadu Interview.

„Děti, které jsou starší než osm let, a obzvláště třeba puberťáci, představují vážné nebezpečí. A kdyby se jim umožnilo, aby chodili do školy, tak by to představovalo vážný problém. Zvláště v kombinaci s britskou mutací, která je mnohem nakažlivější,“ upozornil imunolog Hořejší a dodal, že právě nová mutace situaci zhoršuje, proto bychom měli být velmi opatrní.

Britská varianta se zatím potvrdila ve třech krajích – v Praze, Středočeském a Královehradeckém kraji. O této mutaci navíc mnozí odborníci tvrdí, že je asi o polovinu nakažlivější než ta, která dosud převládala. „I když se zdá, že 40 procent není moc, pandemii to zhorší. S tímto číslem se automaticky zvyšuje i kritické číslo R, které charakterizuje situaci, nakažlivost a šíření epidemie v populaci. A už jenom proto, že tady bude převládat varianta, která je o polovinu nakažlivější, se automaticky i číslo R při zachování všech opatření zvýší o 0,4 procenta,“ vysvětlil imunolog.

Poukázal také na to, že nová mutace viru může přinášet další možná rizika. Podle něj se na ně můžeme nejlépe připravit tak, že budeme dodržovat současná opatření. „A nebudeme tolerovat jejich porušování,“ zdůraznil Hořejší.

Právě k porušování opatření se prý staví skepticky. „Když vidím, že stát toleruje demonstrace, na kterých se demonstrativně nedodržují opatření a navíc na nich vystupují vlivní lidé jako Václav Klaus, tak to vnímám jako urážlivé. Pořád si myslím, že většina lidí je opravdu ochotná dodržovat opatření a jsou rozumní,“ uvedl. Podle něj tu ale funguje i hlučná menšina, která dělá něco jiného. „Obávám se, že právě politici se jí příliš bojí a vyhovují jí spíše, než aby se zeptali mlčící většiny,“ dodal.

Současná opatření jsou účinná, je třeba ještě vytrvat

Někteří odborníci se obávají, že v souvislosti s novou mutací hrozí čtvrtá vlna koronaviru. V souvislosti s tím prezentovala iniciativa Sníh, které je Hořejší také členem, vládě konkrétní opatření. „Abych řekl pravdu, na jejich přípravě jsem se nepodílel. Jinak ale souhlasím s tím, že současná opatření jsou účinná a je potřeba v nich vytrvat,“ okomentoval Hořejší.

Během rozhovoru v pořadu Interview padla otázka na novou úpravu systému PES, která by mohla ve čtvrtém stupni povolit návštěvu kina či divadla za předpokladu, že se lidé prokážou platným testem na COVID-19. „Návštěva kina a divadla je pro mě vyloučená. Co jsem pochopil, tak by se lidé prokazovali platným PCR nebo antigenním testem například na pokladně. To mi připadá těžko realizovatelné a navíc by to svádělo k podvodům. Myslím, si že musíme vydržet ještě několik měsíců současný stav s možnými drobnými úpravami,“ uvedl a dodal, že za několik měsíců by se měla realizovat ochrana očkováním. „Teprve poté budeme moci mluvit vážně o nějakých skutečných uvolněních,“ upřesnil.

V posledních dnech se také mluví o zavedení povinného nošení respirátorů v hromadné dopravě a obchodech. Podle Hořejšího je to racionální opatření. „Samozřejmě by to pomohlo. Samozřejmě by to také ale předpokládalo, že je stát schopen respirátory zabezpečit. A pokud by vláda takový návrh myslela vážně, tak očekávám, že už jsou odborníci, kteří jej promýšlejí i do důsledků praktické realizace. Zda by respirátory byly k dispozici a dokonce zda by mohly být k dispozici zadarmo či za rozumnou cenu,” řekl Hořejší.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Václavem Hořejším si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.