Hrnčíř: České dávky Ukrajince lákají. Jste jak neonacionalista, reagoval Zdechovský

Příspěvek pět tisíc korun je pro uprchlíky z Ukrajiny finančně zajímavý. Proto není divu, že míří do Česka, kritizuje systém vládní pomoci poslanec SPD Jan Hrnčíř. Podle europoslance Tomáše Zdechovského ale až třetina lidí, kteří v Česku získají práci, o dávky nežádají. Dočasnou ochranu v tuzemsku získalo přes 360 tisíc uprchlíků.

„Když je na Ukrajině průměrný důchod třeba 1 500 korun českých a začalo se jim vyplácet pět tisíc, tak to je víc než trojnásobek. To samozřejmě láká i seniory ze západní Ukrajiny, to se dalo čekat,“ rýpl si do vládního systému poslanec SPD Hrnčíř.

Ve chvíli, kdy kabinet viděl, že Maďaři, Poláci i Slováci nastavili pro uprchlíky nižší příspěvky, měl je podle Hrnčíře snížit. Nyní mají v Česku uprchlíci nárok na podporu pět tisíc korun na pořízení základních potřeb pro začátek nového života. Vyšší příspěvek dává třeba Německo.

Česko udělilo v pondělí uprchlíkům z Ukrajiny 1 896 víz, asi o 200 méně než před týdnem. Od počátku války zde získalo dočasnou ochranu 360 370 běženců. Údaje pravidelně zveřejňuje ministerstvo vnitra na svém Twitteru.

„Kolegu Hrnčíře bych rád vzal do uprchlických center, kde zjistí, že třetina lidí si v současné době ani o žádné dávky nepožádala. Většina lidí, kteří si najdou práci, už o žádné dávky nežádá. Chtěl bych ho ubezpečit, že na jeho důchod vydělává nějaká ukrajinská maminka, která sem přišla, zatímco její manžel bojuje na frontě,“ argumentoval Zdechovský.

To jsou podle něj důvody, proč by měl Hrnčíř změnit rétoriku. „Neměl by mluvit jako neonacionalista v některých státech,“ pokračoval. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že Ukrajinci nejsou lidé, kteří jsou zvyklí nepracovat.

„Tyto nálepky, že lidé ze západní Ukrajiny nebo důchodci si sem jezdí pro dávky, nejsou pravdivé. Řada lidí má stejný důchod srovnatelný s tím českým, mají přes deset tisíc v přepočtu. Průměrný důchod je přes tři tisíce korun,“ oponoval poslanci SPD s tím, že by neměl informace vytrhávat z kontextu a argumentovat důchodem lidí z vesnice.

Připustil však, že existují lidé, kteří mohou systém zneužívat. „Ano, byli tady lidé, kteří toho zneužívali. Třeba ukrajinští a maďarští Romové se pokusili zažádat, ale řada z nich pak nebyla úspěšná,“ zdůraznil.

Hrnčíř však označení za neonacionalistu odmítl. „Nezpochybňujeme pomoc lidem, kteří prchají před válečnými hrůzami. Bavili jsme se o zneužívání systému,“ vysvětlil poslanec.

Tagy:
válka Německo Twitter Ukrajina CNN Prima NEWS Tomáš Zdechovský uprchlík vláda Česko Jan Hrnčíř Ministerstvo vnitra České republiky starobní důchod