reklama

Kradl se i recept na Pepsi: Svět řeší PC hry z komunistického Československa

Obdiv, možná údiv. Světová herní média poprvé zaregistrovala počítačové hry, které vznikly ještě v totalitních dobách komunistického Československa. Je libo Dokonalá vražda či krádež receptu na Pepsi Colu? Díky projektu Slovak Game Developers Association (SGDA), neboli Slovenské asociace vývojářů her, si tyto hry po mnoha letech můžete znovu (nebo vůbec poprvé) vyzkoušet. Celkem deset her umožní jedinečný pohled do atmosféry, která v Československu v 80. letech mezi ostnatými dráty panovala.

reklama

Hranice jste překročit nemohli, s členskou knížkou KSČ mával každý druhý. Ale nadšencům v Československu to touhu stvořit počítačovou hru neubralo. A tak se na levnějších strojích typu ZX Spectrum už v 80. letech pouštěli do různých projektů, které světu s odstupem času připadají trochu bizarní.

Ostatně některé žánry k tomu přímo vybízejí. Tak třeba krádeže se celkem často objevují v počítačových hrách dodnes, ale napadlo by vás uzmout recept na Pepsi Colu? Nebo dokonale naplánovat vraždu z nenávisti?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadaný hráč válí na herním poli navzdory tomu, že nevidí

Na projekt klasických československých her upozorňuje i server kotaku.com, který si jich všiml díky anglickému překladu. Jeho motivací bylo umožnit výzkumníkům a historikům snadněji poznat vývoj slovenských her při studiu nebo výuce historie. Maroš Brojo, který byl koordinátorem překladu, popisuje projekt jako odhalování "klíčové části historie domácí produkce, která je stejně jako jiná historická díla součástí slovenského kulturního dědictví".

"Informacemi nabité textové dobrodružné hry, které se často dotýkaly různých sociokulturních jevů na našem území nebo dokonce odrážely minulý režim, tak mohou popsat jen badatelé z nepřímých vyprávění Slováků, kteří je hráli. Překlady těchto her by umožnily širší odborné a akademické veřejnosti po celém světě přímý kontakt s naší herní historií a přinesly by jí větší zviditelnění po celém světě," popisuje Brojo.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Babička ukázala mladíkům, jak se hraje počítačová střílečka

Všech 10 her, které jsou převedeny do digitální podoby, vzniklo v letech 1987 až 1989. V anglické i slovenské verzi si je můžete stáhnout prostřednictvím stránek slovenského centra designu. Odkaz obsahuje také tzv. emulátor, díky němuž si hry budete moci zahrát. Jedná se o program, který umožňuje spuštění her na jiné platformě, než pro kterou byly původně vytvořeny. Přeci jenom se současnými přístroji se v 80. letech úplně nepočítalo...

SGDA, jež za projektem stojí, je občanským sdružením usilujícím o formování atraktivního prostředí a zlepšování podmínek pro vývoj her na Slovensku. Zároveň podporuje herní vývojáře a herní startupy, vzdělávání a rozvoj talentů a osvětu laické i odborné veřejnosti v oblasti tvorby digitálních her.

NEPŘEHLÉDNĚTE: 2 miliardy za rok! V esportu se rozdal neskutečný balík

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama