Obdiv, možná údiv. Světová herní média poprvé zaregistrovala počítačové hry, které vznikly ještě v totalitních dobách komunistického Československa. Je libo Dokonalá vražda či krádež receptu na Pepsi Colu? Díky projektu Slovak Game Developers Association (SGDA), neboli Slovenské asociace vývojářů her, si tyto hry po mnoha letech můžete znovu (nebo vůbec poprvé) vyzkoušet. Celkem deset her umožní jedinečný pohled do atmosféry, která v Československu v 80. letech mezi ostnatými dráty panovala.
Hranice jste překročit nemohli, s členskou knížkou KSČ mával každý druhý. Ale nadšencům v Československu to touhu stvořit počítačovou hru neubralo. A tak se na levnějších strojích typu ZX Spectrum už v 80. letech pouštěli do různých projektů, které světu s odstupem času připadají trochu bizarní.
Ostatně některé žánry k tomu přímo vybízejí. Tak třeba krádeže se celkem často objevují v počítačových hrách dodnes, ale napadlo by vás uzmout recept na Pepsi Colu? Nebo dokonale naplánovat vraždu z nenávisti?
NEPŘEHLÉDNĚTE: Nadaný hráč válí na herním poli navzdory tomu, že nevidí
Na projekt klasických československých her upozorňuje i server kotaku.com, který si jich všiml díky anglickému překladu. Jeho motivací bylo umožnit výzkumníkům a historikům snadněji poznat vývoj slovenských her při studiu nebo výuce historie. Maroš Brojo, který byl koordinátorem překladu, popisuje projekt jako odhalování "klíčové části historie domácí produkce, která je stejně jako jiná historická díla součástí slovenského kulturního dědictví".
"Informacemi nabité textové dobrodružné hry, které se často dotýkaly různých sociokulturních jevů na našem území nebo dokonce odrážely minulý režim, tak mohou popsat jen badatelé z nepřímých vyprávění Slováků, kteří je hráli. Překlady těchto her by umožnily širší odborné a akademické veřejnosti po celém světě přímý kontakt s naší herní historií a přinesly by jí větší zviditelnění po celém světě," popisuje Brojo.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Babička ukázala mladíkům, jak se hraje počítačová střílečka
Všech 10 her, které jsou převedeny do digitální podoby, vzniklo v letech 1987 až 1989. V anglické i slovenské verzi si je můžete stáhnout prostřednictvím stránek slovenského centra designu. Odkaz obsahuje také tzv. emulátor, díky němuž si hry budete moci zahrát. Jedná se o program, který umožňuje spuštění her na jiné platformě, než pro kterou byly původně vytvořeny. Přeci jenom se současnými přístroji se v 80. letech úplně nepočítalo...
SGDA, jež za projektem stojí, je občanským sdružením usilujícím o formování atraktivního prostředí a zlepšování podmínek pro vývoj her na Slovensku. Zároveň podporuje herní vývojáře a herní startupy, vzdělávání a rozvoj talentů a osvětu laické i odborné veřejnosti v oblasti tvorby digitálních her.
NEPŘEHLÉDNĚTE: 2 miliardy za rok! V esportu se rozdal neskutečný balík