Přestože práce ve Sněmovně by bylo dost a na projednání čekají stovky zákonů – mezi nimi některé údajné priority koalice, dali si poslanci od schůzování měsíční pauzu. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pro CNN Prima NEWS uvedla, že poslanci žádné prázdniny nemají, pracují však ve výborech. Dlouhé volno mezi schůzemi mají i senátoři.
Poslanci se naposledy v loňském roce sešli 19. prosince. Nakonec rokovali přes půlnoc, schůze skončila 20. prosince v jednu hodinu ráno. Mezi svátky a po Silvestru měli zákonodárci volno, od 6. ledna je poslanecký týden, v rámci kterého by měli pracovat ze svých kanceláří v regionech. Další řádná schůze je naplánovaná až na 21. ledna. Ve hře je ještě konání mimořádné schůze 15. ledna, na té by si poslanci měli odhlasovat zvýšení svých platů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve Sněmovně leží spousta nedodělků. Vláda má přitom jen půl roku, aby dotáhla své sliby
„Zákony nejsou projednávány pouze na samotném plénu poslanecké sněmovny, ale také ve výborech. Kvůli opozičním obstrukcím se řadu důležitých zákonů podařilo projednat v prvním a druhém čtení až koncem roku, zasedali jsme dva týdny a mnohdy končili jednání v noci. Tyto zákony musí být nyní projednány ve výborech, které zasedají příští týden,“ vysvětlila redakci šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Podobně mluvil i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „V týdnu od 13. ledna proběhnou jednání sněmovních výborů, kde se podle jednacího řádu musí projednat návrhy zákonů ještě před jejich hlasováním na plénu Sněmovny. Je běžnou praxí, že poslanci nejprve zasednou ve výborech, aby mohli projednat podrobnosti jednotlivých návrhů. Tento postup bude platit i na začátku roku 2025,“ napsal CNN Prima NEWS.
Z harmonogramu jednání, který je zveřejněný na webu dolní parlamentní komory, však zatím vyplývá, že z 18 výborů se v týdnu od 13. ledna sejdou pouze čtyři. V pondělí odpoledne se má konat rozpočtový výbor, v úterý zemědělský výbor, ve středu zasedne ústavně-právní výbor a výbor pro životní prostředí. Ve čtvrtek ani v pátek se žádné jednání výborů nekoná.
Výkonnost koalice je jako technická správa budov za totáče.
K chodu Sněmovny je kritická opozice. „Je to pikantní. Koalice na jednu stranu říká, že my blokujeme Sněmovnu, ale na druhou stranu si to časově dělají sami. Jejich výkonnost je jako technická správa budov za ‚totáče‘. Dopijeme, dáme ještě jedno, a uvidíme. Jsou úplně v klidu,“ komentoval pro CNN Prima NEWS místopředseda ANO a exministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček.
Koalice podle něj vždy v pondělí řídí své úřady z postele. „A v pátek už jsou zase zpátky ve svých letoviscích. Ve středu, kdy má zasedat Sněmovna, zasedá vláda. A pak se rozčilují. Pokud mám správné informace, ve Sněmovně je 200 zákonů, a z toho u stovky není uzavřené první čtení. Takže by bylo co projednávat. A hlavně ať si pak nestěžují, že my něco zdržujeme,“ podotkl Havlíček.
Juchelka: My bychom plánovali jinak
Podobně to vnímá místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka z hnutí ANO. „Chod Sněmovny určuje vládní koalice. Už na začátku fungování se okradli o půl dne ve středu. Všechny předchozí vlády zasedaly v pondělky, kdy nejedná Sněmovna. Oni si to dali nesmyslně na středu, tím pádem funguje Sněmovna jen do 14. hodiny, ne do 19., jak bylo zvykem,“ uvedl Juchelka.
„Určují si harmonogram v organizačním výboru, kde mají drtivou většinu, na půl roku dopředu. My bychom to naplánovali jinak. Nešli bychom do toho, aby 200 lidí mělo ve středu na půl dne volno, každou středu to je pět hodin. A jim to potom chybí, když říkají, že nemohou prosazovat své zákony. A nám to chybí taky, upozaďují interpelace poslanců, protože tam dávají jednu mimořádnou schůzi za druhou. Nestíhají tu agendu vyřizovat, jde to za nimi, jak to naplánují,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Juchelka.
Vládní politici však kritiku odmítají. Pekarová zdůraznila, že nově obdržené návrhy zákonů mohou být zařazeny na plénum až po projednání v organizačním výboru, který bude teprve zasedat. „Takto funguje legislativní proces s drobnými obměnami už asi třicet let, takže to je zcela obvyklý postup,“ podotkla šéfka Sněmovny.
Dlouhou pauzu mezi schůzemi mají i senátoři. Poslední schůze horní parlamentní komory se konala 18. prosince 2024, znovu se senátoři mají sejít až 22. ledna 2025.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nechci návrat komunistů, říká ministr Kupka. Jejich ideály přinesly smrt mnoha lidí, nezměnily se, dodal