Izrael se k sankcím proti ruským oligarchům nepřipojí. Bude chtít mír, říká expertka

K VĚCI - 24.3. v 12:30

Izrael se zatím nepřipojil k sankcím proti ruským oligarchům a pochybuji, že se ještě přidá, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová. Podle ní by izraelský premiér Naftali Bennett mohl sehrát roli tlumočníka mezi Ukrajinou a Ruskem. „Možná může minimálně pomoci přiblížit obě strany pozici, aby byly schopné se dohodnout,“ uvedla Kalhousová.

„Izrael je kritizován, že nedodává Ukrajině zbraně, ale myslím si, že v tomto případě je to otázka NATO. Izrael je blízkovýchodní země a geopolitické problémy má nastavené jinak,“ řekla Kalhousová ve vysílání CNN Prima NEWS. „Problém je, že Izrael s agresorem (Ruskem) musí vycházet, protože to hraje velkou roli na Blízkém Východě,“ vysvětlila. „Rusko je nejsilnější vojenskou velmocí v Sýrii, která je hřištěm, na kterém se střetávají izraelské, íránské a turecké zájmy,“ dodala.

Další důvod opatrného postoje Izraele je fakt, že se tento stát považuje za ochránce Židů na celém světě. „V samotném Rusku žijí statisíce lidí židovského původu. Izrael se obává, aby případné vyprovokování Ruska nevedlo ke zhoršení situace ruských Židů,“ uvedla Kalhousová.

Izrael byl v posledních týdnech prezentován jako možný mírotvůrce mezi Ukrajinou a Ruskem. „Izrael má velmi korektní vztahy s Ukrajinou i s Ruskem. Takových zemí moc není. V tom smyslu může sehrát určitou rolí. Možná může minimálně pomoci přiblížit obě strany pozici, aby byly schopné se dohodnout,“ uvedla ředitelka Herzlova centra.

Západ mimo jiné zmrazil konta bohatým Rusům napojené na Kreml. Právě v Izraeli řada ruských oligarchů žije. „Izrael se zatím nepřipojil k sankcím vůči nim. Jedním z důvodů je, že někteří mají izraelské občanství. Mnozí si ho začali pořizovat v roce 2014 po okupaci Krymu. Sankcionovat vlastní občany není z právního hlediska úplně jednoduché. Jestli se Izraelci k sankcím připojí, o tom do určité míry pochybuji. Spíše se budou snažit, aby ruské peníze nemohly utíkat přes Izrael,“ má jasno Kalhousová.

Vztahy Ukrajinců a Židů nebyly jednoduché

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je židovského původu, na což hodně odkazuje. Ukrajina se ale v historii k Židům příliš korektně nechovala. „V kolektivní paměti židovského národa není Ukrajina úplně zaznamenaná jako země, kde by to Židé měli lehké. Historicky tam existovala velmi vysoká míra antisemitismu. Druhou světovou válkou vyvrcholily napjaté vztahy mezi židovskou menšinou a Ukrajinci. Mnozí Ukrajinci bohužel pomáhali nacistům při holokaustu,“ vysvětlila Kalhousová.

„Když Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu v izraelském Knesetu mluvil o tom, že Ukrajinci během druhé světové války pomáhali Židům a nyní by Izrael měl pomoci Ukrajině, tak to prostě narazilo. Bylo to překroucení historie,“ dodala ředitelka Herzlova centra.

Tagy:
válka holokaust Izrael invaze NATO Ukrajina jednání premiér CNN Prima NEWS Židé K věci sankce Izrael Volodymyr Zelenskyj summit Rusko Herzlovo centrum Naftali Bennett Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Druhá světová válka oligarcha Irena Kalhousová