reklama

Jak správně chladit kočky v létě a na co raději zapomenout?

Dlouho jsme čekali na letní teploty a teď nám dávají zabrat. Myslet bychom v tomto počasí měli hlavně na naše mazlíčky. Jak správně zchladit psy, jsme si již několikrát říkali, jak ale na kočky?

reklama

Co rozhodně nedělat

 • Kočku nebalte do mokrého ručníku nebo hadru. V podkoží má kočka krevní kapiláry, které jsou roztaženy, aby jimi teplo mohl unikat z těla ven, pokud je překryjete něčím studeným, smrští se a teplo se začne vracet do těla.
 • Nestříkejte na ni ledovou vodu.
 • Zbytečně kočku nehoňte, nehrajte si s ní.
 • Nedávejte jí příliš ledovou vodu, kočka se jí bude spíše vyhýbat a může dojít k dehydrataci.
 • Kočce srst neholte (mohla by se na slunci spálit), je potřeba ji přebytečné srsti zbavovat pravidelným vyčesáváním. Obzvlášť kočky s bílým zbarvením jsou na spálení citlivější. Poznáte to podle hodně růžové až červené kůže na uších –⁠ pak navštivte veterináře.
 • Jako pelech jí nedávejte umělé kožešiny.
 • Nikdy kočku, psa ani dítě nenechávejte v létě v autě. I pokud je venku „jen“ 20 °C po 30 minutách teplota uvnitř auta stoupne na 40 °C.
 • Na vysoké teploty jsou náchylnější koťata a kočičí senioři, věnujte jim větší pozornost.

Jak kočce pomůžete

 • Nejlepší je, aby si kočka našla vlastní místo, kde je jí dobře. Na zahradě je důležité, aby měla stín. Pokud takové místo na zahradě není, postačí slunečník nebo deštník. Doma ji také umožněte, aby si lehla do chladnější místnosti, nejlépe tam, kde máte dlažbu.
 • Dobré je mít doma obyčejný větrák, který zvířeti i vám zajistí proudící vzduch.
 • Ideální je pro kočku i psa, pořídit chladící podložku. Ta je ideální i pro cestování autem. Ujistěte se ale, že má zvíře vždy na výběr, zda chce, nebo nechce na podložce ležet. Pokud nemáte možnost pořídit chladící podložku, do stínu jim můžete dát namočený ručník nebo hadr, aby si sami rozhodli, zda si na něho chtějí lehnout.
 • Dostatek tekutin je velmi důležitý. Kočky obecně pijí méně, a tak je dobré jim v letních dnech poskytnout spíš mokré krmivo než granule. Pokud vám kočka nepije, zkuste jí to zpestřit. Někdy stačí přelít vodu do skleněné průhledné nádoby nebo pořídit fontánku na vodu. I voda by měla být pokojové teploty, ne příliš ledová, kočka by se jí pak mohla vyhýbat.
 • Kočce můžete namočit tlapky i bříško po hrudník. Dávejte ale zase pozor, ať voda není moc ledová, aby zvíře nedostalo teplotní šok.

Přehřátí u kočky

U kočky se přehřátí pozná podle toho, že je neklidná, nervózní, pak apatická. V další fázi má pak zrychlený tep a překrvené sliznice (rudé spojivky a dásně). Dýchá rychleji s otevřenou tlamičkou. Poslední fází je průjem, zvracení a následně upadá do bezvědomí.

Pokud si všimnete, že kočka rychleji dýchá a má rychlejší tep, začněte chladit. Přeneste ji do chladné místnosti, opláchněte ji chladnou (ne ledovou) vodou tlapky a břicho. Pokud je při vědomí, dejte jí napít vodu stříkačkou (opět ne ledovou). Ideální teplota kočky je 38 °C. Ve vážných případech kočku převezte na veterinu. Lékaře před příjezdem zvířete informujte. Ideální je, aby řídil někdo jiný, abyste mohli mít kočku pod dozorem. Dejte pozor na rozpálené auto, abyste kočce přejezdem nepřitížili.

Tagy:
Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry
360°

Synové, manžel, táta, kocouři a psi. Jsem obklopena samci, říká šéfka Trikolóry

Zuzana Majerová Zahradníková neměla jednoduchý nástup do čela hnutí Trikolóra. Nevadilo jí být ve stínu Václava Klause mladšího, když se ale dostala do vedení hnutí, ne všichni se s ní dokázali ztotožnit a musela ustát okopávání kotníků. I v soukromí je obklopena muži – doma má manžela, otce, syny, dva psy a čtyři kocoury, řekla ve speciálním vysílání 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama