Nejčastější triky prodejců ojetin: Volavky, falešné slevy i agresivní pot. Jak se nenapálit?

Prodejci aut často používají různé triky. A v této době se sníženým zájmem o ojetá vozidla je oprašují mnohem častěji. Redakce CNN Prima NEWS se podívala na ty nejčastější.

Triky prodejců ojetin řada řidičů odhalí pozdě. Na co si tedy při koupi auta dávat pozor?

Například na takzvané volavky, ve slangu bazarníků dummy cars. To jsou auta, která jsou krásná, mají skvělou cenu, ideální motorizaci, ale ve skutečnosti neexistují. Jejich jediným účelem je nalákat vás do autobazaru.

„Většinou říkají, že se právě prodalo, ale máme tu jiné, zajímavé auto, které se ještě neobjevilo v inzerci,“ vysvětluje automobilový expert Milan Jirouš z magazínu Automotolife. „Hodně prodejců se například snaží dotlačit zákazníka třeba i na vzdálenější pobočku, aby měl potřebu s něčím odjet, aby nejel zase 150 kilometrů s prázdnou,“ doplňuje David Hampl z Autozine.cz.

Pak jsou zde také zákeřné smlouvy. Automobil se prodává, jak stojí a leží – právě touto formulací ve smlouvě se prodejci snaží znemožnit pozdější reklamaci. „To však nemá vliv na případnou záruku. Jestli to někdo používá, jde o neznalost prodejce. V české jurisdikci je to absolutně nepřípustné,“ zdůrazňuje Petr Přikryl z Asociace prodejců použitých automobilů.

Podobně zákeřná může být i poznámka ve smlouvě, že vůz je kategorie D – což značí defektní. I v takovém případě se při pozdější reklamaci pořádně zapotíte.

A když už je řeč o potu, pozor by si lidé měli dávat i na něj. Agresivní pot může být dalším problémem. Na tachometru například svítí 60 tisíc kilometrů, ale volant je prodřený a řadicí páka obroušená, jako by auto mělo najeto třikrát tolik. „Pán měl jen agresivní pot,“ zní typická výmluva prodávajícího.

„Stejně tak se říká, že s tím jezdila žena, která měla hodně prstýnků a jak točila volantem, je hodně opotřebovaný, stejně jako řadicí páka,“ říká Hampl.

Je třeba si také pohlídat, zda má auto vše, co je nabízeno, tedy zda nemá očesanou výbavu. V inzerátu jsou často uvedeny odvětrávané sedačky, čtyřzónová klimatizace i navigace, ve skutečnosti ale auto nic z toho nemá. Kupující to zjistí bohužel pozdě. „Nakonec to prodejce svede na nějakou tiskovou chybu, nebo že se spletli při zaklikávání,“ přibližuje Hampl argumentaci provozovatelů bazarů.

Závěrem je třeba také zmínit falešnou slevu, jako je ředitelská sleva nebo akce, která platí jen do půlnoci. Věřit takovým větám můžete zhruba stejně jako ceně, ke které vám připočítají DPH až ve smlouvě.

Sníženou cenu často získáte pouze při koupi auta na úvěr. Po sečtení úvěrových splátek se vám ale i taková koupě docela prodraží. Zkrátka i v autobazarech platí, že nemůžete chtít slevu zadarmo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství