reklama

Jakl: Green Deal je šílený, klima se nemá chránit. Cílek radí v opatřeních zvolnit

Opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná, shodli se geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho svědky,“ řekl geolog. Jakl doplnil, že klima by se nemělo nijak chránit. Podle něj děláme kroky jako náboženští fanatici.

reklama

Česko se aktuálně potýká s nezvykle teplým lednem. Podle Cílka bychom však měli zapomenout na možné důsledky globálního oteplování a popsat i jinak, co se vlastně s počasím děje. „Otepluje se sever, kde je určitý prstenec větru, který na severu drží chlad. Další prstenec pod ním však začal oslabovat. Posouváme se do období, kdy je počasí stále více chaotické a hůře předvídatelné,“ podotkl geolog.

Čeho je to podle něj důsledek? „Na povrch planety dopadá v průměru na metr čtvereční o 2,5 wattu více tepla, které se následně kumuluje v oceánech. Tepelný základ planety je tak vyšší než kdykoliv předtím,“ uvedl. Čí je to vína, je prý diskutabilní, neboť tyto dohady nikdy nekončí dobře.

„Skleníkové plyny, které uvolňujeme, k tomu přispívají. Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho nyní svědky,“ sdělil. Pro boj s klimatickou změnou Evropa přijímá řadu tvrdých opatření, například Green Deal. Jakl je toho názoru, že právě tato „zelená dohoda“ a další plánované změny jsou naprosto zbytečné.

„To je ještě slabé slovo. Je to nezodpovědné, šílené, člověku velmi nebezpečné a škodící. Děláme kroky, jež se podobají náboženským fanatikům, kteří v každé době vykřikovali něco o konci světa. Snažíme se něco obětovat bohům, obětujeme však člověka,“ podotkl. Kvůli těmto „zeleným dohodám“ podle něj obětujeme normální život, budoucnost a prosperitu za chiméru.

„Opatření, která se dělají na desítky let, naprosto zničí desítky až stovky milionů lidských životů. Klima se nijak chránit nemá. Nejen nesmí, ale nemá,“ zdůraznil. „Počasí bylo vždy složité. Ano, vyskytují se zde zvláštní jevy, ale copak víme, kolik tornád zde bylo v roce 1526? Takové věci se děly a měly drtivější dopad na život lidí, kteří byli více závislí na přírodě,“ řekl s odkazem na tornádo, které řádilo loni v létě na jižní Moravě.

Oceán vs. hrnek kávy

Cílek mu v tom dává za pravdu. „Do určité míry se takové věci děly. Průměr tornád na rok byl dvě až tři. Když se stalo něco mimořádného, zaznamenávalo se to do kronik. Moravské tornádo však je neobvyklý jev, stejně jako tornáda v USA. Žijeme ale v jiném světě, který bude pokračovat,“ zdůraznil. Zopakoval, že na vině je teplejší oceán, který přirovnal k hrnku s kávou. „Hrníček kávy vám vychladne za dvacet minut, oceán do hloubky kilometru chladne desítky nebo stovky let. Posunuli jsme se do sféry nového počasí,“ dodal.

Současné počínání lidí podle něj dopadne na další generace. „I kdybychom předpokládali, že nyní omezíme veškeré emise, že to něco udělá s počasím, situaci to nezhorší, ale zřejmě ani nezlepší. Je to adaptace na změnu. Pokusit se omezit emise je nezbytné, ale trvá to dlouho,“ doplnil. Podle Jakla jsou emise s vyšším podílem kysličníku uhličitého v atmosféře prospěšné. „Obrovsky narůstá biomasa. Začínají se zelenat okrajová místa velkých pouští, protože biomasa má co jíst,“ uvedl.

Otázkou tak nadále zůstává, zda je reakce Evropské unie (EU) na klima přehnaná. Masivní snižování skleníkových plynů či uhlíková neutralita za každou cenu je podle Cílka špatná. „Oběti být musí, ale jsou ty únosné a pak ty, které únosné nejsou. Pokud jsme zmeškali období pomalého nástupu a proměny, opatření nyní přichází jako drastická vlna, která má možnost a schopnost rozhodit EU,“ uzavřel geolog.

Fiala varuje před politickými spasiteli a populisty

Pokud by se Česko Green Dealu nezúčastnilo, znamená to podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) nebýt součástí EU. „Je to tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě,“ zdůrazňoval expremiér.

Zatímco prezident Miloš Zeman chce, aby nová vláda Česko z Green Dealu pro Evropu vyvázala, protože program podle něj způsobuje růst cen energií, premiér Petr Fiala (ODS) o něčem takovém neuvažuje. „Chtěl bych s vážností varovat před různými politickými spasiteli a populisty, kteří budou tvrdit, že řešení je jednoduché. Že stačí něco odmítnout nebo odněkud vystoupit. Není to pravda,“ řekl ve svém novoročním projevu.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek osočil Zemana z nepravdy, kterou podle něj ohledně Green Dealu uvedl ve svém vánočním projevu loni 26. prosince. „Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna,“ sdělil Kalousek na sociálních sítích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama