Jakl: Green Deal je šílený, klima se nemá chránit. Cílek radí v opatřeních zvolnit

Geolog Václav Cílek (vlevo) a publicista Ladislav Jakl.

Rozhovor s odborníky ke globálnímu oteplování

Opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná, shodli se geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho svědky,“ řekl geolog. Jakl doplnil, že klima by se nemělo nijak chránit. Podle něj děláme kroky jako náboženští fanatici.

Česko se aktuálně potýká s nezvykle teplým lednem. Podle Cílka bychom však měli zapomenout na možné důsledky globálního oteplování a popsat i jinak, co se vlastně s počasím děje. „Otepluje se sever, kde je určitý prstenec větru, který na severu drží chlad. Další prstenec pod ním však začal oslabovat. Posouváme se do období, kdy je počasí stále více chaotické a hůře předvídatelné,“ podotkl geolog.

Čeho je to podle něj důsledek? „Na povrch planety dopadá v průměru na metr čtvereční o 2,5 wattu více tepla, které se následně kumuluje v oceánech. Tepelný základ planety je tak vyšší než kdykoliv předtím,“ uvedl. Čí je to vína, je prý diskutabilní, neboť tyto dohady nikdy nekončí dobře.

„Skleníkové plyny, které uvolňujeme, k tomu přispívají. Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho nyní svědky,“ sdělil. Pro boj s klimatickou změnou Evropa přijímá řadu tvrdých opatření, například Green Deal. Jakl je toho názoru, že právě tato „zelená dohoda“ a další plánované změny jsou naprosto zbytečné.

„To je ještě slabé slovo. Je to nezodpovědné, šílené, člověku velmi nebezpečné a škodící. Děláme kroky, jež se podobají náboženským fanatikům, kteří v každé době vykřikovali něco o konci světa. Snažíme se něco obětovat bohům, obětujeme však člověka,“ podotkl. Kvůli těmto „zeleným dohodám“ podle něj obětujeme normální život, budoucnost a prosperitu za chiméru.

„Opatření, která se dělají na desítky let, naprosto zničí desítky až stovky milionů lidských životů. Klima se nijak chránit nemá. Nejen nesmí, ale nemá,“ zdůraznil. „Počasí bylo vždy složité. Ano, vyskytují se zde zvláštní jevy, ale copak víme, kolik tornád zde bylo v roce 1526? Takové věci se děly a měly drtivější dopad na život lidí, kteří byli více závislí na přírodě,“ řekl s odkazem na tornádo, které řádilo loni v létě na jižní Moravě.

Oceán vs. hrnek kávy

Cílek mu v tom dává za pravdu. „Do určité míry se takové věci děly. Průměr tornád na rok byl dvě až tři. Když se stalo něco mimořádného, zaznamenávalo se to do kronik. Moravské tornádo však je neobvyklý jev, stejně jako tornáda v USA. Žijeme ale v jiném světě, který bude pokračovat,“ zdůraznil. Zopakoval, že na vině je teplejší oceán, který přirovnal k hrnku s kávou. „Hrníček kávy vám vychladne za dvacet minut, oceán do hloubky kilometru chladne desítky nebo stovky let. Posunuli jsme se do sféry nového počasí,“ dodal.

Současné počínání lidí podle něj dopadne na další generace. „I kdybychom předpokládali, že nyní omezíme veškeré emise, že to něco udělá s počasím, situaci to nezhorší, ale zřejmě ani nezlepší. Je to adaptace na změnu. Pokusit se omezit emise je nezbytné, ale trvá to dlouho,“ doplnil. Podle Jakla jsou emise s vyšším podílem kysličníku uhličitého v atmosféře prospěšné. „Obrovsky narůstá biomasa. Začínají se zelenat okrajová místa velkých pouští, protože biomasa má co jíst,“ uvedl.

Otázkou tak nadále zůstává, zda je reakce Evropské unie (EU) na klima přehnaná. Masivní snižování skleníkových plynů či uhlíková neutralita za každou cenu je podle Cílka špatná. „Oběti být musí, ale jsou ty únosné a pak ty, které únosné nejsou. Pokud jsme zmeškali období pomalého nástupu a proměny, opatření nyní přichází jako drastická vlna, která má možnost a schopnost rozhodit EU,“ uzavřel geolog.

Fiala varuje před politickými spasiteli a populisty

Pokud by se Česko Green Dealu nezúčastnilo, znamená to podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) nebýt součástí EU. „Je to tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě,“ zdůrazňoval expremiér.

Zatímco prezident Miloš Zeman chce, aby nová vláda Česko z Green Dealu pro Evropu vyvázala, protože program podle něj způsobuje růst cen energií, premiér Petr Fiala (ODS) o něčem takovém neuvažuje. „Chtěl bych s vážností varovat před různými politickými spasiteli a populisty, kteří budou tvrdit, že řešení je jednoduché. Že stačí něco odmítnout nebo odněkud vystoupit. Není to pravda,“ řekl ve svém novoročním projevu.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek osočil Zemana z nepravdy, kterou podle něj ohledně Green Dealu uvedl ve svém vánočním projevu loni 26. prosince. „Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna,“ sdělil Kalousek na sociálních sítích.

Tagy: