Japonský expert: Nechceme další Hirošimu, hrozba války s Čínou je blíž než kdy dříve

Čína vystřelila jedenáct raket do oblasti japonského pobřeží

Už nikdy více. Tak zní přání Japonců, kteří si každý srpen připomínají svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Letošní 77. výročí ale doprovází velké obavy. Ruská invaze na Ukrajinu a především vojenské cvičení v přímořských čínských městech drží celou Asii v napětí. „Lidé se tu bojí války jako už dlouho ne. Jak konvenční, tak jaderné,“ popsal pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a analytik Daiči Tokojama.

První atomová bomba dopadla na Hirošimu 6. srpna 1945. Podle odhadů do konce roku zemřelo 140 tisíc obyvatel, mnozí z nich podlehli následkům zranění a radiace. Tři dny po Hirošimě svrhli Američané druhou atomovou bombu nad městem Nagasaki, výbuch si vyžádal přes 80 tisíc životů. Krátce poté Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.

„Dá se říct, že od vyústění druhé světové války se z Japonců stali pacifisté. Do jisté míry je to dáno ústavou, která zakazuje útočnou armádu. Nikdo tu nechce dopustit, aby se opakovalo jaderné neštěstí v Hirošimě a Nagasaki. Japonsko je jedinou zemí, která se stala terčem atomové bomby. A i když to možná zní divně, asi bude svět radši, když tomu bude tak i nadále,“ míní bezpečnostní expert a analytik Daiči Tokojama.

Ve světle války na Ukrajině a napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem ovšem letošní výročí doprovází nebývalé napětí. „Mnozí lidé mají obavy až nyní, kdy Čína vyslala několik balistických střel do moře a odstartovala vojenské cvičení v pobřežních městech. Zatímco válka na Ukrajině a tamější výhrůžky s červenými tlačítky jsou pro Japonce relativně vzdálené, hrozba možného konfliktu s Čínou na japonské ostrovy doléhá znatelně více,“ vysvětlil odborník.

Ačkoliv většina lidí podle Tokojamy nevěří, že by ruský prezident Vladimir Putin opravdu zmáčkl pomyslné červené tlačítko a odstartoval jadernou válku, řada z nich měla podobný názor také na možnou invazi na Ukrajinu.

O to studenější sprcha je čekala v noci 24. února, kdy se rozjely první ruské tanky směrem na Kyjev.

„To, že je Ukrajina od nás vzdálená jeden celý kontinent, samozřejmě neznamená, že nejsme z ruské invaze nervózní. Jsme a velmi. Historie ukázala, že stačí pár špatných kroků, aby se válka přenesla na další místa. Asi netřeba dodávat, že pro Rusko je mávání jadernými zbraněmi již tradičním způsobem, jak držet svět v napětí. Japonsko nicméně dalo jasně najevo, na čí straně stojí. Na straně Kremlu to není,“ podotkl bezpečnostní analytik.

Větší hrozbou je Čína

Větší pozornost ale věnují Japonci logicky tomu, co mají prakticky hned za svými hranicemi. Peking a jeho ozbrojené síly provádí v okolí Tchaj-wanu rozsáhlé manévry, na což reagovala Tchaj-pej vysláním několika stíhaček jako varování. Podle odborníků by ostrovní stát neměl příliš velkou šanci proti masivní čínské armádě, o to víc se ale spoléhá na přítomnost amerického námořnictva v oblasti – pakliže se v případě útoků zapojí do obrany Tchaj-wanu, jak USA slibovaly.

„To je spíš otázka na politiky než na mě. Za sebe si myslím, že by nenechali Tchaj-wan na holičkách. Ale za každou cenu je nutné se vyhnout eskalaci konfliktu. Jinak to dopadne špatně pro všechny. Hirošima a Nagasaki mají sloužit jako připomínka, že válka není správným řešením. A nyní, 77 let od pádu atomové bomby na Japonsko, se tu lidé bojí války jako už dlouho ne. Jak konvenční, tak jaderné,“ uzavřel Tokojama.

Tagy: