reklama

Joe Biden v Bílém domě prospěje i české ekonomice, očekávají analytici

Nastupující americký prezident vytáhl z rukávu obří podporu domácí ekonomiky. Fiskální stimulační balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů má pomoci nejsilnější ekonomice světa dostat se z krize způsobené propuknutím koronavirové pandemie. Joe Biden ale současně chystá zvýšení daní a pravděpodobně ukončí obchodní válku s Čínou.

reklama

Z hlediska dopadů na globální ekonomiku je vystřídání Donalda Trumpa Joem Bidenem dobrou zprávou. Ekonomové jsou totiž přesvědčeni, že Trumpův vyzyvatel nebude chtít dále vyhrocovat obchodní vztahy, což během svého mandátu dělal právě Donald Trump. Hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal si myslí, že na uklidňování napjatých vztahů může vydělat také Česká republika „Svezlo by se na tom i české hospodářství, například v podobě silnější koruny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Očekává se totiž, že Biden bude na rozdíl od svého předchůdce v zahraničním obchodě smířlivější také k Evropské unii. Proto posílení české měny předpokládá také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Napětí v transatlantickém obchodním vztahu se zmírní, což může vrátit evropským trhům část v posledních letech poztrácené jistoty. To by se mohlo příznivě projevit na jejich kondici a podpořilo by to také českou korunu,“ vysvětlil. Koruna je totiž závislá na tom, jak se daří českým vývozům a obecně na podmínkách světových obchodních vztahů. „Ty Trumpova konfrontační rétorika citelně zhoršila,“ dodal Kovanda.

Joe Biden Keynes

Naproti tomu analytička Komerční banky Jana Steckerová optimismus trochu mírní. „Nepředpokládáme, že by Biden od obchodních válek ihned ustoupil. Nebude je ale dále stupňovat, a to ani vůči Číně, ani vůči eurozóně,“ myslí si. Ulevit by se tak mělo exportně orientovaným evropským podnikům, které se mohly obávat vítězství Donalda Trumpa. „Bidenova politika bude také zřejmě méně vstřícná směrem k Rusku, což bude vytvářet tlak na oslabování rublu,“ uvedla Steckerová pro CNN Prima NEWS.

Co ale Joe Biden chystá pro samotné Američany? Dalo by se říci, že jeho avizované hospodářské politice shůry tleská britský ekonom John Maynard Keynes, po němž je nazván celý jeden proud v makroekonomické teorii. Biden má totiž v plánu americké hospodářství podpořit obřím fiskálním balíčkem v objemu 1,9 bilionu dolarů (asi 41 bilionů korun – zhruba osminásobek ročního výkonu české ekonomiky) a zároveň hodlá zvýšit daně korporacím i nejvíce vydělávajícím domácnostem.

K tématu

Balík odpovídající téměř desetině výkonu americké ekonomiky má být využit různě. Na zvýšení přímých plateb se mohou těšit obyčejní lidé, jimž by vláda měla namísto dosavadních 600 dolarů měsíčně začít posílat až dva tisíce. Další peníze mají jít na přímý boj s koronavirovou pandemií – 20 miliard dolarů na národní očkovací program a 50 miliard na testování přítomnosti koronaviru.

Bohatým sebere

Nový šéf Bílého domu chce také uvolnit 350 miliard dolarů jednotlivým státům a lokálním vládám na financování různých programů, jež mají pomoci postavit americké hospodářství po „náletu“ koronaviru opět na nohy.

Byl by to ovšem špatný keynesiánec, pokud by těm nejbohatším nesáhl do kapes. Biden se tak bude snažit prosadit zvýšení daňové sazby ze zisku firem ze stávajících 21 na 28 procent a také navýšit zdanění nejvýdělečnějším Američanům. Nejvyšší sazba daně z příjmů by se tak měla zastavit těsně pod hranicí 40 procent.

K tématu

Z řad odborníků ale zaznívají i kritické hlasy, zejména na adresu téměř dvoubilionového fiskálního stimulu. Podle analytiků časopisu The Economist je takový impuls příliš silný a může americké hospodářství „vystřelit“ do příliš silného růstu. Aktuální data totiž naznačují, že Spojené státy na tom jsou ekonomicky o poznání lépe, než když na ně koronavirová krize udeřila plnou silou.

Nepřehřej to, Joe!

Spotřební výdaje domácností se téměř vrátily na předkrizovou úroveň, disponibilní příjmy jsou dokonce asi o pět procent vyšší. Jediný vážný problém, který Ameriku trápí, je poměrně vysoká nezaměstnanost. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se navíc v prosinci opět trochu zvýšil, a to nad očekávání.

„Nezaměstnanost má ale za průběhem cyklu určité zpoždění, takže se dosud nestihly projevit všechny programy, kterými nejen vláda, ale i centrální banka hospodářství již pomohly,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Podle ní tak roste riziko, že se americká ekonomika začne přehřívat a rozpočtová a měnová politika budou muset jít proti sobě. „Pokud by se inflace v USA začala výrazněji zvedat, pak Fed přistoupí k růstu úrokových sazeb, čímž ekonomiku utlumí. Bude tak působit proti expanzivní rozpočtové politice Joea Bidena,“ dodala.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Jak se vláda postaví k neustále se zhoršující situaci ve zdravotnictví? Přijde s novými opatřeními? Sáhne nakonec i k úplnému lock downu a uzavře průmysl, k čemuž ji odborníci i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů už několik dnů vyzývají? Na programu je i zavedení povinného home officu nebo navýšení kapacit lůžek a zapojení třeba lázní nebo hospiců. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která se schází v 18. hodin, vám nabídneme živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 20:00.

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama