Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.
„Jde jim jen o to pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá. A k tomu, aby pana prezidenta zcela izolovali, potřebují odstranit z jeho blízkosti každého, kdo je usvědčí ze lži,“ napsal Ovčáček na Twitteru a dodal, že „už chápe, proč si pan prezident vyžádal do nemocnice knihu o Winstonu Churchillovi“.
Neskutečná faleš! Prý jim jde o “ochranu pana prezidenta”.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
Jde jim jen o to pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá.
A k tomu, aby pana prezidenta zcela izolovali, potřebují odstranit z jeho blízkosti každého, kdo je usvědčí ze lži.
Zároveň uvedl, že letošek se přiřadí k osudovým letům naší historie. „A že nekončí na osmičku? To proto, že v roce 2018 Miloš Zeman obhájil funkci prezidenta republiky. Dostali jsme díky tomu tři roky svobody a demokracie navíc,“ doplnil hradní mluvčí.
1938
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
1948
1968
2021
Letošní rok se přiřadí k osudovým naší historie.
A že nekončí na osmičku?
To proto, že v roce 2018 Miloš Zeman obhájil funkci prezidenta republiky.
Dostali jsme díky tomu tři roky svobody a demokracie navíc.
V dalším příspěvku pak napsal, že vláda pětikoalice, která by byla jmenována za cenu „v podstatě násilného sesazení prezidenta republiky“ podle článku 66, by možná byla legální, ale už ne legitimní.
Bez reakce nechal četné dotazy, zda už plánuje podrobněji informovat o zdravotním stavu prezidenta či zda se vyjádří k tomu, že hradní kancléř Vratislav Mynář doprovodil návštěvu k Zemanovi bez souhlasu lékařů.
Vláda, která by byla jmenována za cenu v podstatě násilného sesazení prezidenta republiky podle článku 66, by možná byla legální.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
Ale rozhodně by nebyla legitimní.
Později večer přispěl dalším tweetem, kde napsal, že článek 66 je určen pro situace, kdy je prezident v kómatu, nebo je unesen. Naznačil, že by se prezident, který stále normálně komunikuje, stal státním vězněm, který by byl „absolutně izolován od všech, vydán na milost a nemilost uchvatitelům Hradu“.
Článek 66 je určen pro situaci, kdy je prezident v kómatu nebo unesen.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
Pokud by byl hrubě zneužit proti člověku, který normálně komunikuje a myslí, prezident se fakticky stane státním vězněm.
Absolutně izolován od všech, vydán na milost a nemilost uchvatitelům Hradu.
Následně připojil i báseň od Františka Halase a napsal, že lidé, kteří se už dlouhá léta s prezidentem nesetkali, nespolupracují s ním či „prezidenta dokonce nenávidí“, se najednou tváří jako největší znalci a příznivci Miloše Zemana. „Lžou a svědomí nemají,“ pustil se do nich Ovčáček, třebaže blíže nespecifikoval, koho má konkrétně na mysli.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
Poté nešetřil chválou na konto prezidenta Zemana, kterého označil za úžasného, statečného a moudrého člověka. „Jediné, co je pro mne teď důležité, je uzdravení pana prezidenta. A dál budu hrází těm, kteří zlořečí. Nechť si zlobu vybíjí na mně. Jak řekl jednou pan prezident: Jsi můj štít a meč. Avšak modlitba, to je to nejdůležitější,“ zakončil poeticky svůj poněkud dynamický večer na sociálních sítích.
Pan prezident je úžasný člověk, statečný, moudrý. Jediné, co je pro mne teď důležité, je uzdravení pana prezidenta. A dál budu hrází těm, kteří zlořečí. Nechť si zlobu vybíjí na mně. Jak řekl jednou pan prezident: Jsi můj štít a meč.
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) October 15, 2021
Avšak modlitba, to je to nejdůležitější. pic.twitter.com/jHHlQL9OFl
Kancelář prezidenta republiky už od druhý týden čelí kritice za to, že nedostatečně informuje o Zemanově zdravotním stavu. Jeho role je přitom pro sestavení nové vlády klíčová.
Kvůli informačnímu šumu a nejasnostem ohledně hospitalizace se proto několik lidí chystá podat či již podalo trestní oznámení. Osoby v nejbližším okolí prezidenta se podle nich mohly dopustit ublížení na zdraví z nedbalosti či přisvojení pravomoci úřadu a padělání prezidentových rozhodnutí.