Dát si pivo na veřejnosti byla chyba, přiznává šéf lidovců Marian Jurečka. Jeho odchod z funkce ale podle něj nikdo z KDU-ČSL nežádá. Jurečka zároveň uvedl, že spousta vládních nařízení by zasloužila revizi se zdravým pohledem na věc. Kritizuje například nová opatření v obchodech.
Zvažujete odchod z politiky kvůli tomu, že jste si vypil pivo na veřejnosti?
Řekl jsem, že to projednáme na poslaneckém klubu a na celostátním výboru. Nevykrucuji se z toho a jsem připraven nést všechny důsledky.
Sedl jsem si na patník a pivo žahnul, přiznává Jurečka. Chybu si prý neuvědomil
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v úterý večer zveřejnil na Twitteru svou fotku, jak na ulici drží v ruce pivo. Přiznává, že si ho vypil na patníku, přestože je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno v rámci protiepidemických opatření. Příspěvek později smazal, na sociálních sítích se ve středu omluvil s tím, že si u výdejního okénka objednal jídlo s sebou a než mu ho připravili, pivo vypil. Neuvědomil si prý, že tím porušuje vládní nařízení.
Považujete to za tak velký prohřešek, že byste musel končit, nebo říkáte jen velká slova?
Nechci situaci zlehčovat. Byla to moje chyba, přiznal jsem to. Neuvědomil jsem si, že je zákaz pití na veřejnosti, mám to vědět. Porušil jsem nařízení vlády, tečka. Celou dobu, co jsem v politice, jsem připraven na variantu, že člověk bude muset ze dne na den odejít. Na funkcích nelpím.
Vaši kolegové vám vyjádřili podporu?
Od rána mám spoustu reakcí. Od kolegů ze strany jsem nezaznamenal nikoho, kdo by mi řekl, že mám odejít. Naopak. Na Facebooku mi lidé píšou jak kritické, tak podporující reakce.
Fronty před obchody mě štvou daleko víc než otázka toho piva
Když se ve vládních nařízeních nevyznají ani sami zákonodárci, jak se v nich mají vyznat lidé?
Jako zákonodárce poctivě říkám, že do detailu neznám všechny zákony, které jsou ve sbírce zákonů. Znám zákony, které jsou v gesci mého oboru. Zákonodárci nejsou schopni znát všechny zákony a nařízení vlády. Poctivě říkám, že jsem si zákazu měl být vědom.
Potřebujeme zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, nebo by ho měla vláda změnit?
Nechci to teď komentovat. Mohlo by to být vnímáno tak, že si Jurečka vytváří alibi. Nebylo by to košer. Daleko víc mi vadí, co vidíme od rána před obchody. Vláda stanoví podmínky pro prodej v supermarketech, nastaví 15 metrů čtverečních pro jednu osobu a stejné podmínky neplatí pro spoustu menších obchodů, které musejí být zavřené. Pak vidíme ty absurdní fronty. Píšou mi maminky, které vyhodily ze supermarketu, protože nemají vozík. Mají kočárek v jedné ruce, ve druhé ruce dítě, ale už nezvládnou vzít vozík. Tohle mě štve daleko víc než otázka toho piva. Myslím si, že by hodně nařízení zasluhovalo revizi se zdravým pohledem na věc.