Ruská realita: Odsouzený vrah jel bojovat na Ukrajinu, v rakvi se vrátil jako válečný hrdina

Ruský voják

360°, Lubomír Zaorálek, Cyril Svoboda, Adam Vojtěch, Jiří Just, Josef Pavlovic, Roman Prymula - 23.9. v 21:57

Už dlouhé týdny či měsíce se ve veřejném prostoru objevují zprávy, že Rusům vzhledem k vojenským neúspěchům na Ukrajině dochází lidské síly v armádě. Ještě před mobilizací Kreml nabízel poměrně lukrativní nabídky zločincům včetně masových vrahů, aby výměnou za svobodu vstoupili do bojů na Ukrajině. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to potvrdil rusista Jiří Just.

„Dnes (v pátek) byl pohřben představitel zločinné bandy, který si měl odsedět 23 let ve vězení. Bojoval asi tři měsíce na Ukrajině, pak ho trefila střepina z nějakého šrapnelu. Přijel domů – promiňte, že to říkám takhle morbidně – v rakvi a jeho pohřbu se zúčastnilo 700 lidí,“ řekl Just s tím, že vojákovi se během ceromoniálu dostalo všech vojenských poct.

„Je to smutná realita. Jeho gang držel ve strachu jeden okres na Urale, ten člověk skutečně vraždil lidi a teď je z něj válečný hrdina. To je prostě ruská realita, ač se nám to zdá bizarní,“ doplnil Just. Nyní to ale vypadá, že Moskvě už došli i vrahové, a tak musel ruský prezident Vladimir Putin ve středu přistoupit k mobilizaci.

„Rusové utíkají fakticky před válkou. Ti, kteří jsou mobilizovaní, půjdou automaticky na frontu, což potvrdil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Kdo teď prchá, je jasné. Jde především o lidi ze střední třídy, kteří si to mohou dovolit a převážně mají spíš negativní přístup ke Kremlu či samotné válce. Podpůrci režimu se naopak často mobilizace účastní, i když nedostali povolání,“ zmínil Just.

Evropské země, potažmo jejich politici a diplomaté se v současnosti neshodnou, zda Rusy, kteří ze země nyní kvůli mobilizaci utíkají, přijímat, či nikoliv. Podle Justa je diskuse evropských lídrů na toto téma na místě. Sám však podporuje myšlenku přijímání.

„Sníží se tím počet vojáků, kteří budou bojovat na Ukrajině a páchat tam válečné zločiny. Ruské armádě se navíc nebudou dostávat vojáci, které potřebuje. Měli bychom také ukázat nějakou příznivější tvář Rusům, kteří ten kremelský režim nesnáší a chtějí mu uprchnout,“ prohlásil rusista. S tímto postojem však mnoho západních představitelů nesouhlasí.

Ti často poukazují na fakt, že většina ruského obyvatelstva před mobilizací ruské běsnění na Ukrajině podporovala, ať už nepřímo setrváním v zemi, či přímo podporováním propagandy. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) zmínil ve vysílání také bezpečnostní rizika, kterým by Evropa čelila, kdyby brány Rusům otevřela.

„Povolávací rozkaz je obrovské riziko. Může ho dostat záměrně ten, kdo má náš stát destabilizovat. Taková hra ve stylu: tady máš rozkaz a utíkej. Bude se to pak velmi těžko rozlišovat,“ upozornil. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) již uvedl, že Rusové prchající před mobilizací nemají v ČR nárok na humanitární víza.

Zaorálek: Podívejme se na to lidsky

Takto plošně se to však nezamlouvá jeho předchůdci Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD). „Vezměte si třeba někoho, kdo je povolaný a nechce střílet Ukrajince. Podívejme se na to lidsky. To není tak daleko od Ukrajinců, co utíkají před válkou. Přijímat Rusy bude riskantní, ale lidsky mi to připadá sporné,“ řekl.

Částečná mobilizace se má oficiálně týkat mužů, kteří za sebou mají vojenskou zkušenost nebo jsou členy záloh. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua může jít až o 300 tisíc lidí. Skutečnosti z posledních dnů však naznačují, že toto číslo bude daleko větší, stejně tak rozpětí poptávané skupiny.

„Slova Putina a Šojgua, že se bude jednat pouze o 300 tisíc vojáků nebo rezervistů s bojovými zkušenostmi, byla lživá. To bylo jasné už ve středu. Nyní skutečně vidíme, že lidé jsou přepadáváni. Musejí narukovat i ti, kteří nemají nejen bojové zkušenosti, ale nikdy nesloužili v armádě, dokonce mají někteří i modrou knížku,“ dodal Just.

Tagy: