Každou minutu vám nad hlavou proletí mina. Granátník Mamaj popsal jatka u Bachmutu

Rusové musejí při bojích o Bachmut často přecházet do defenzivy, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinského exposlance Jurije Syroťuka, který se bojů o město účastní jako granátník. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj v pátek ale podle agentury Reuters upozornil, že ruské síly dál vynakládají na obklíčení Bachmutu veškeré úsilí.

„Na každý nepřítelův útok připadá náš protiútok. Každý posun nepřítele je pro něj velice bolestivý a žádá si ohromné ztráty,“ uvedl Syroťuk, vystupující také pod vojenskou přezdívkou Mamaj. Rusové často hovoří o tom, že obklíčení města je na dosah, jejich prohlášení jsou podle Syroťuka ale nadsazená.

ČTĚTE TAKÉ: Zatkněte Putina. Tribunál v Haagu obvinil ruského prezidenta z válečných zločinů na Ukrajině

Ve srovnání s předchozím týdnem podle něj intenzita bojů v oblasti Bachmutu klesla, zůstává ale vysoká. „Tady, kde stojím, člověku nad hlavou prolétne asi tak každou minutu nepřátelská mina,“ popsal. O tom, že se intenzita bojů v Bachmutu o něco snížila, napsali tento týden také analytici z amerického Institut pro studium války (ISW).

Rusové tlačí na obklíčení města

„Bachmut je dál ohniskem konfliktu. Boje o město pokračují. Nepřítel napíná veškeré své síly k proražení obrany na vícero místech a k úplnému obklíčení města,“ upozornil ale v pátek velitel ukrajinských pozemních sil Syrskyj.

Šéf proruských separatistů v Doněcké oblasti Denis Pušilin pak podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že ruským silám se podařilo najít oporu v areálu továrny Vostokmaš v severní části města. „Spojené síly nyní úspěšně pronikají dál do hloubi průmyslové části (města),“ citovala Pušilina agentura. Lídr separatistů podle ní také prohlásil, že Rusové mají palebnou kontrolu nad všemi cestami vedoucími do města.

Šedivý: Ve hře je národní čest

„Otázka Bachmutu je poměrně složitá a dotýká se národní cti a symbolů,“ popsal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS armádní generál v záloze Jiří Šedivý. Podle jeho slov je udržení Bachmutu důležité z morálního hlediska. Pro obránce ale představuje problém to, kolik sil u města vyčerpali. „Možná mají v záloze ještě nějaký trumf. Já si ale spíš myslím, že ne,“ dodal.

Šedivý také upozornil, že Ukrajinci začínají mít problém s mobilizací dalších vojáků. „Na povrch se dostávají zprávy o tom, že se dokonce vytváří určité organizace, které radí ukrajinským mladým mužům, jak se vyhnout odvedení do armády,“ popsal generál. Podle něj v tomto směru čeká Ukrajince do budoucna na rozdíl od Rusů problém.

Jeho slova potvrdil i Zrno, který na konci února a začátku března působil jako válečný reportér CNN Prima NEWS na Ukrajině. „Oproti mým minulým cestám do válčící Ukrajiny si tentokrát člověk nemohl nevšimnout, že všude okolo silnic stály billboardy lákající ke vstupu do armády, a to do konkrétních vojenských jednotek. Tedy, že konkrétní vojenské jednotky samy dělají nábor,“ popsal Zrno.

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina Denis Pušilin Institut pro studium války UNIAN Oleksandr Stanislavovyč Syrskyj