Karty jsou vyloženy. Experti řekli, jaké čekají Putina problémy a co vydání zatykače znamená

Vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu je symbolickým krokem. Co ale pro šéfa Kremlu vznesené obvinění reálně znamená? Experti pro CNN Prima NEWS vysvětlili, proč si bude Putin muset rozmyslet, kam vycestuje i z jakého důvodu je zatykač uvalen právě na něj.

Ukrajinci uvalení zatykače na ruského prezidenta označují za „historické rozhodnutí“. Zároveň jsou toho názoru, že obvinění vznesené proti Putinovi kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska, je pouhým začátkem.

„Navzdory komplikacím má zatykač praktický charakter, do budoucna se situace může změnit. Nyní má charakter symbolický. Na Putina je uvalen z jasného důvodu. U mezinárodního trestního práva je zvláštností, že jsou za činy zodpovědní nejen ti, co se jich dopustí, ale také jejich nadřízení. V tomto případě je to prezident Ruska, coby vrchní velitel vojsk,“ vysvětil pro CNN Prima NEWS odborník na mezinárodní právo Martin Faix.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čínský prezident Si Ťin-pching navštíví Rusko. Co to bude znamenat pro válku na Ukrajině?

Připomněl také, že jurisdikce ICC minimálně určitou část zločinů na Ukrajině stíhá z toho důvodu, že Ukrajina tuto jurisdikci Mezinárodního trestního soudu přijala. Jak vysvětlil bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek ve vysílání CNN Prima NEWS, Rusko z od tribunálu v Haagu odstoupilo v předvečer vypuknutí války na Ukrajině.

„A to účelově, aby si zaručili podle svých představ beztrestnost,“ uvedl Votápek. Právě tímto bodem Moskva rozhodnutí soudu zlehčuje. „Rusko není součástí Římského statutu (na základě kterého ICC vznikl, pozn. red.) a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky. Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam,“ komentovala krok ICC mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

To však podle Faixe není tak úplně pravda. „Vydání zatykače má ještě jeden důležitý význam. Státy, které jsou smluvenou stranou Římského statutu, by v případě, že by se na jejich území Putin nacházel, měly povinnost ruského prezidenta zatknout a vydat do Haagu. Minimálně z praktického hlediska je tak nyní omezen tím, do jakých zemí smí vycestovat,“ podotkl expert.

Putin si se zatykačem poradí

Vysvětlil také, že do Ruska nikdo nevpadne a prezidenta nezatkne. „Mezinárodní trestní soud spoléhá na to, že to, co přikáže, vykonají členské státy, které ho založily. ICC nemá žádnou policii ani nic podobného, a tak nemůže do Ruska vpadnout a Putina zadržet. Hrozí mu však zatčení ve státech, které přijaly jurisdikci Mezinárodního trestního soudu,“ dodal Faix.

Tuto „nepříjemnost“ zmínil také vojenský analytik Jiří Vojáček. „Kdyby cestoval do zemí, které svrchovanost soudu uznávají, tak bude mít problém. Respektive, budou mít problém dané země, protože jsou povinny dotyčného vydat. Kdyby tak neučinily, tak je mohou čekat potíže. Pro Putina tak bude těžší cestovat zejména na akce jako G20 nebo zasedání společenství, kterých je Rusko ještě členem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Doplnil však, že nepředpokládá, že by k tomuto kroku došlo. „Například, že by Putin nemohl vycestovat do Brazílie, kde by mohlo být zasedání G20, a že by ho Brazilci zadrželi a vydali. To se nestane. Je to pro něj jen další nepříjemnost na úrovni sankcí. Nějak to obejde a poradí si s tím,“ myslí si Vojáček.

Votápek: Karty jsou vyloženy

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území pak stíhá ICC zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí datum 24. února 2022 i prohlášení, že „existují opodstatněné důvody se domnívat, že činy páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob“.

Podle Votápka je vydání zatykače obrovským symbolickým krokem. „Je skvělé, že k tomu ICC přistoupil a vydal zatykač – karty jsou vyloženy na stole. Může být, že Rusko neuznává jurisdikci, a chápu, že může být problém s vydáním zločince mezinárodní spravedlnosti. Ale to nic nezmění na tom, že soud tento krok učinil,“ zdůraznil.

Domnívá se, že se nyní strhne „právní a argumentační bitva“. „Rusko, Kreml a oligarchie se bude snažit vnitřnímu publiku vysvětlil, že je to další pokus mezinárodních imperialistů podkopat v Rusku pořádek a útočit na Ruskou federaci. Stejně tak tribunál a jeho příznivci budou uvádět své argumenty. Jsem přesvědčen, že je vhodný čas přistoupit k trestání ruských válečných zločinců,“ dodal.

Vojáček je toho názoru, že Rusko bude celou situaci ignorovat. „Tak, jako to dělalo dosud. Putin není z Ruska první, na koho byl zatykač vydán. Zároveň mohou přijít nějaká opatření vůči zemím, kde tribunál sídlí – Belgie, Nizozemsko a Evropská unie obecně. Stejně tak by se mohli pokusit pohnat před ruský soud, alespoň formálně, některé lidí na ‚druhé‘ straně války. Tedy prezidenty Ukrajiny nebo USA. To vše ale bude jen hra,“ mínil.

Tagy: