Obávaný čečenský vůdce Ramzan Kadyrov by se měl podle aktuálních informací vyskytovat na ukrajinském území. Podle zpráv na sociálních sítích mají Kadyrovi muži na starost likvidaci konkrétních cílů, mezi které může patřit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či jeho rodina. Kdo je muž, kterému se přezdívá Putinův řezník?
Kadyrov je mužem mnoha tváří. Na jedné straně je považován za krutého vládce věrného prezidentovi Vladimiru Putinovi, který ve své zemi mimo jiné tvrdě postihuje LGBT komunitu. Na druhou stranu si však v Čečensku pečlivě buduje kult osobnosti. Na Instagramu měl donedávna 8 milionů sledujících, kvůli zákazu však svůj účet před několika dny zrušil. V dobách míru svůj účet s oblibou plnil například zvířátky. Rád se rovněž obklopuje západními celebritami a stopy některých jeho aktivit vedou až do Česka.
Odkud Kadyrov přišel
Otcem Ramzana Kadyrova byl bývalý nejvyšší duchovní představitel Čečenska (muftí) Achmat Kadyrov, který po druhé rusko-čečenské válce nastoupil do čela své země. Nejprve byl Kremlem jmenován správcem Čečenska, později byl zvolen prezidentem, ale v roce 2004 zahynul při atentátu radikálů. Otevřela se tak cesta pro Ramzana Kadyrova, který přitom se svým otcem stál v první rusko-čečenské válce na straně rebelů.
Válka na Ukrajině
Na nejvyšší úřad v zemi aspiroval Ramzan Kadyrov hned po smrti svého otce. Jediné, co mu tehdy stálo v cestě, byl věk, neboť nesplňoval ústavou dané minimum třiceti let. Získal ale vlivný post prvního vicepremiéra a patrona všech ozbrojených sil v zemi. Pravomoci premiéra dočasně převzal Kadyrov mladší už na podzim 2005 poté, co se tehdejší předseda čečenské vlády Sergej Abramov v době vrcholící předvolební kampaně v Čečensku vážně zranil při dopravní nehodě. Oficiálně byl pak Kadyrov premiérem jmenován v roce 2006.
Prezidentem byl Ramzan Kadyrov zvolen čečenským parlamentem na návrh ruského prezidenta Vladimira Putina v březnu 2007. V uplynulých letech přicházely z Čečenska rozporuplné zprávy. Kritici Kadyrovovi, jehož moc je téměř neomezená, vytýkají, že se místní úřady uchylují k vraždám, mučení a únosům lidí podezřelých z napojení na extremisty. Panování Kadyrova označují ochránci lidských práv za směs klanového násilí a muslimského práva šaría. On sám se s oblibou prezentuje jako ochránce islámu a propaguje mnohoženství, které je podle něj „dávno zavedenou praxí“.
V obklopení celebrit
V rámci budování svého mediálního obrazu se rád pohybuje v okolí některých západních celebrit. Na oslavy jeho pětatřicetin dorazili do Grozného například belgický herec akčních filmů Jean-Claude Van Damme, britská houslová virtuoska Vanessa Mae nebo hollywoodská herečka Hilary Swanková.
Je o něm známo, že utrácí miliony dolarů, ať už za luxusní automobily, na koňských dostizích nebo za hvězdy pro svůj fotbalový tým Těrek Groznyj. Před lety se snažil pozvednout svůj klub tím, že přivedl do Grozného nizozemskou legendu Ruuda Gullita, který však v roli trenéra vydržel jen čtyři měsíce. Kadyrov také s oblibou na veřejnosti předvádí tradiční kavkazský tanec lezginga.
Česká stopa
Jeho stopa vede také do České republiky, kde má již od roku 2014 ustájené koně. Kadyrov sem nechal zvířata převézt ještě předtím, než se na něj začaly vztahovat sankce z roku 2014 po ruském obsazení Krymu. Nyní je proto nelze vyvézt ani prodat případným českým zájemcům.
V Krabčicích u Roudnice nad Labem se v tamních stájích starají o pět Kadyrových koní, dva chovné a tři závodní. Ve své době se jednalo o špičková zvířata, která v Česku vyhrála některé závody. Těsně před invazí se však dva jeho koně snažili Kadyrovi muži podle informací Českého rozhlasu odvézt z Česka pryč. To jim však nebylo umožněno a koně tak zůstávají stále zde.