reklama

NEPRŮJEZDNÉ ČESKO: Ke zrychlení dopravních staveb často stačí dobrá komunikace, míní předseda lidovců

Adekvátní financování, smysluplné plánování a logický a rozumný přístup státu v komunikaci s vlastníky pozemků nebo místními samosprávami – to jsou podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky klíčové podmínky pro úspěšný rozvoj dopravní infrastruktury v Česku. „Je to také o legislativě a financování, byť u nového stavebního zákona jsem rozpačitý,“ řekl Jurečka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

„Vláda novým stavebním zákonem vymyslela poměrně velké zemětřesení. Může se ukázat, že ten centrální úřad může pomoci věci zrychlit, ale to nejdůležitější z hlediska zrychlení se udělalo novelizací zákona o liniových stavbách,“ řekl Marian Jurečka. Podle něho má tak stát už dnes silné nástroje, jak výstavbu dopravní infrastruktury zrychlit.

Podle Jurečky je tedy na státu, aby legislativou dané nástroje začal využívat. Týká se to zejména podřízených organizací ministerstva dopravy, jako je Ředitelství silnic a dálnic. „Jsem vůči nim poměrně kritický. Chybí mi tu propracovaný systém, který by dobře monitoroval stav komunikací a na základě toho poctivě plánoval investiční část. Dnes se to dost často děje nahodile, někdy na základě politického tlaku,“ dodal předseda KDU-ČSL.

Spor s farmářkou Havránkovou jsem vyřešil za dva měsíce

Prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury Tomáš Janeba ale vidí problém také v tom, že se dopravní stavby často soutěží na nejnižší nabídkovou cenu. „Mnohdy jsou to nabídky za 70 či 80 procent nějaké reálné ceny. V takovém případě by se mělo ŘSD ohradit a požadovat vysvětlení takové nabídky. To se mnohdy nestávalo a nabídky byly akceptovány, jenže pak se ukázalo, že to za takových podmínek postavit nejde,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Lidovecký předseda zdůraznil důležitost komunikace mezi státem a vlastníky pozemků, kde by se měla budovat dopravní stavba, respektive zástupci samospráv, přes jejichž území by infrastruktura měla vést. Demonstroval to na příkladu sporů o pozemky pod plánovanou dálnicí D11 u Hradce Králové, kde se státu nedařilo dohodnout s farmářkou Havránkovou na směně pozemků. „Když jsem nastupoval na ministerstvo zemědělství, rozhodl jsem se za paní Havránkovou zajet osobně a asi po dvou měsících jsme dosáhli dohody. Vyřešil se tak spor, který se táhl několik let,“ připomněl Marian Jurečka.

Potřebujeme 145 miliard

Aby stát dokázal dopravní infrastrukturu rozvíjet, potřebuje mít také zajištěné financování. „Je třeba mít dostatečný investiční balík. Podle odborníků potřebujeme na zachování a rozvoj dalších staveb 140 až 145 miliard korun, možná i vlivem inflace trochu víc. Ministerstvo ale vítězoslavně vybojuje 130 miliard a my víme, že nám 10 až 15 miliard bude chybět,“ upozornil Marian Jurečka.

Podle něho by stát měl hojněji využívat PPP projekty. Tímto způsobem se nyní buduje dálnice D4, nicméně lidovecký šéf by se nebránil ani využití tohoto modelu pro dostavbu D35 či D55. „Tím pádem si může Státní fond dopravní infrastruktury vyčlenit peníze pro kratší úseky nebo obchvaty,“ vysvětlil Jurečka. S tím souhlasí také Tomáš Janeba. „PPP projekty se ale hodí spíše na delší úseky,“ řekl. Menší by se pak mohly financovat standardní cestou.

Tagy:
Marian Jurečka doprava infrastruktura KDU-ČSL dopravní stavby Neprůjezdné Česko Tomáš Janeba Asociace pro rozvoj infrastruktury

Hlavní zprávy

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla
Koronavirus

Vojtěch zaútočil na neočkované. Kdybyste šli na vakcínu, opatření už by nebyla

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) je přesvědčen, že by žádných protiepidemických opatření nebylo potřeba, kdyby se proočkovanost v České republice blížila 90 procentům, jako je tomu v některých jiných evropských zemích. „Kdybychom zvýšili proočkovanost, mohli bychom zítra zrušit všechna protiepidemická opatření,“ řekl Vojtěch v úterý během tiskové konference. Vzhledem k tomu, že nakažených rychle přibývá, to naopak vypadá, že Česko čekají další proticovidové restrikce.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN
Vláda

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Žádný „český Floyd“. Muž v Teplicích nezemřel kvůli policejnímu zákroku, vyplývá z pitvy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: STAN přes palubu Piráty nehodí. Ti loví kádry na ministry mimo zvolené poslance

Pokud se Piráti sami nerozhodnou do vlády nejít, STAN je přes palubu nehodí. A to i přes to, že se Piráti zatím podle informací CNN Prima NEWS ve vyjednávání občas chovají jako nerozhodní nováčci, kteří často mění své požadavky. Důvody jsou hned dva. Zaprvé je to společná cesta deklarovaná už v koaliční smlouvě. Zadruhé vše stojí na osobě Víta Rakušana, který si za dlouhou dobu spolupráce s Ivanem Bartošem vypěstoval silné až přátelské pouto a je připraven sliby a plány dodržet a splnit.

Pobodal čtrnáctiletého chlapce a jeho matku v Dolních Chabrech. Policie případ odložila

Aktualizováno

Za dubnový pokus o vraždu v pražských Dolních Chabrech policie nikoho neobviní. Případ odložila, protože kvůli nízkému věku pachatele nebylo možné zahájit trestní stíhání. V úterý to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. V souvislosti s útokem na matku a jejího syna pátrali policisté po čtrnáctiletém chlapci.

Rozhoupávám se k tomu stát se mluvčí špatných matek, říká herečka Doležalová

Herečka Marie Doležalová se proslavila nejen v kinematografii, ale i svým blogem Kafe a cigárko, které vydala dokonce knižně. Svým fanouškům prozradila, že by se ráda pustila i do dalšího projektu. V pořadu Interview přiblížila, o co by se jednalo. „Chci psát o mateřství a mám slinu přiznávat mateřské věci. Rozhoupávám se k tomu,“ prozradila s tím, že by se ráda stala mluvčí „špatných matek“.

reklama